Az apasági vélelem nemperes eljárásban is megdönthető lesz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új Ptk. lehetőséget ad a gyermek születése előtt is megindítható apaság vélelmét megdöntő nemperes eljárásra. A vélelmezett apa, az anya és a gyermeket magáénak elismerni kívánó férfi konszenzusa esetén bizonyítás lefolytatására – az érintettek meghallgatásán túlmenően – nincs szükség.


Az apaság vélelme természetes úton történő fogamzás esetén azon az alapon támadható meg, hogy a vélelmezett apa nem a gyermek biológiai szülője.

A teljes hatályú elismerésen alapuló apaság esetén a vélelem formai okból is megtámadható azon az alapon, hogy az elismerő nyilatkozatnak a jogi feltételek hiányában nincs teljes hatálya, vagy ha az apai elismerő nyilatkozatot jogszabályi rendelkezések megkerülése céljából pl. idegenrendészeti szabályok megkerülése vagy az örökbefogadási szabályok kijátszása céljából tették.

A nemperes útra (4:114. §) akkor lesz lehetőség, ha az életközösség legalább 300 napja megszűnt, esetleg nem is egy országban élnek, és a gyermek nemző apja – rendszerint az anya élettársa – kész is volna a gyermek elismerésére, amit az anya férjére vonatkozó apasági vélelem fennállása, amíg azt meg nem döntik, megakadályoz.

Feltétel, hogy a határozat meghozatalával egyidejűleg a megüresedő apai státusz elismeréssel betölthető. Ha tehát a kakukk csak beköszönt a családi fészekbe, még egyező előadás esetén sincs nemperes út, továbbra is perben kell bizonyítani.

Ha az érintettek sem jelennek meg együttesen, a kérelem elutasításának van helye és perre kell menni. Halasztani kell ha nem mondanak le nyomban a vélelmet megdöntő határozattal szembeni fellebbezési jogról. Ebben az esetben nem tehető meg a határozat kihirdetésével egyidejűleg a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat sem.

Ha a határozat időközben jogerőre emelkedik, fel kell venni az elismerő nyilatkozatot is. Ilyenkor azonban elegendő kizárólag azokat ismételten megidézni, akiknek jelenléte a nyilatkozat megtételéhez szükséges.

Ha időközben valamelyik fél vagy érdekelt meggondolja magát és a nyilatkozatot, vagy a szükséges hozzájárulást nem adja meg, szükségessé válik a vélelem megdőlését megállapító határozat hatályon kívül helyezése is. Ilyen esetben a státusváltozás nem következik be és az eljárást meg kell szüntetni.

Nem lesz támadható a vélelem a lombikbébik, vagy az apaság bírósági megállapítása esetén.

Az új Ptk. a Csjt.-től eltérően az anya perindítási jogát is elismeri, az apaság megállapítása iránti perrel azonos okok esetén. E perre a gyermek érdekében a gyámhatóságnak, illetve – a gyámhatóság jóváhagyásával – az anyának a gyermek hároméves koráig biztosít lehetőséget.

A többi jogosult az apasági vélelem keletkezésétől számított egy év alatt perelhet.

(forrás: Budapesti Ügyvédi Kamara)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.