Az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Litvániát egy LMBTQ témájú mesekönyv cenzúrázása miatt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagykamarája hétfői ítéletében egyezménysértőnek találta a litván gyermekvédelmi törvény alapján a Meseország mindenkié című könyvhöz hasonlóan hagyományos meséket újraértelmező mesekönyvvel szemben indított eljárást. Az ítélet számos alkalommal említi a magyar jogi szabályozást.

A bírói testület úgy ítélte meg, hogy a szerző véleménynyilvánításhoz való joga ezzel sérelmet szenvedett.

A strasbourgi testület sajtóközleménye szerint a mesekönyv 2013-ban jelent meg a litván kulturális minisztérium és a litvániai oktatástudományi egyetem támogatásával, majd nem sokkal később, az egyetemhez érkező panaszok miatt felfüggesztették a terjesztését, azzal az indokkal, hogy „perverzióra buzdít”.  A 2013-ban megjelent könyv egyik meséjében a hercegnő – számtalan udvarló kikosarazása után – a cipész lányához megy feleségül, míg egy másik történetben a király három fia közül a legkisebb egy szabó fiúval házasodik össze. Miután a litván Újságíró Etikai Vizsgálóbizottság a könyv tartalmát a gyermekek számára károsnak ítélte, a kiadó a szerző beleegyezése nélkül a könyvön figyelmeztetést helyezett el: a tartalma káros lehet 14 éven aluliak számára.

A könyv kilenc-tízéveseknek szóló meséket tartalmazott, amelyek a közlemény szerint „a megbélyegzésről, a zaklatásról, a szétvált családokról, a fogyatékkal élőkről és a migránsokról szóltak”. A könyvben szereplő hat mese közül kettő az azonos nemű személyek közötti kapcsolatokkal foglalkozott. A könyv terjesztését később engedélyezték, azonban az újságírói etikai felügyelőség megállapította: az azonos nemű párokat bemutató két mese nem felel meg a kiskorúak védelméről szóló törvény előírásainak. Ezért a hatóság azt javasolta, hogy a mesekönyvet olyan címkével lássák el, amely felhívja a figyelmet, hogy annak a tartalma káros lehet a 14 éven aluli gyermekek számára.

A felperes, a könyv szerzője 2019-ben az EJEB-hez fordult azt állítva, hogy ezeket az intézkedéseket kizárólag azért hozták, mert a könyv pozitívan ábrázolja az azonos neműek közötti kapcsolatokat.

A strasbourgi testület határozatában elutasította a litván kormány érveit, miszerint a szóban forgó mesék népszerűsítenék az azonos neműek közötti kapcsolatokat, ehelyett azt hangsúlyozta, hogy a mesekönyv „a társadalom minden tagjának tiszteletére és elfogadására” ösztönöz.

A bíróság Litvániát 17 ezer euró (6,7 millió forint) megfizetésére kötelezte, az összeget az azóta balesetben elhunyt szerző anyjának kell kifizetni, aki lánya halála után tovább vitte az ügyet.

Forrás: MTI, Háttér Társaság


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.

2024. április 23.

A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások versenyre gyakorolt káros hatásai és kivételes körülmények közötti alkalmazhatósága 

A Közbeszerzési Hatóság Elnöke a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás kapcsán hangsúlyozza, hogy az ajánlatkérőknek a közbeszerzési eljárás előkészítése során, az eljárásfajta kiválasztásakor törekedniük kell a gazdasági versenyt támogató beszerzési megoldások és eljárásfajták alkalmazására. Az ajánlatkérők formális indokok alapján nem alkalmazhatnak hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást.