Beszámoló az egyes alapjogokat sértő bűncselekmények ítélkezési gyakorlatának elemzéséről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Publikálta jelentését a Kúria egyes alapjogokat sértő bűncselekmények ítélkezési gyakorlatát vizsgáló joggyakorlat-elemző csoportja, mely feladatát széles körűen fogta fel. Áttekintette a vonatkozó hazai és nemzetközi jogi, valamint az ítélkezési hátteret, s mindezek fényében foglalta össze a Legfelsőbb Bíróság, illetve a Kúria iránymutató gyakorlatát.


A Kúria joggyakorlat-elemző csoportja 2016 májusában befejezte az egyes alapjogokat sértő bűncselekmények ítélkezési gyakorlatának vizsgálatát. A grémium leginkább a véleménynyilvánítás szabadságáról és a negatív diszkrimináció általános tilalmáról adott összefoglalót. Elemzésének alapját a véleménynyilvánítás szabadságának elve adta, mely bár fokozott alkotmányos védelmet élvez hazánkban, ugyanakkor nem abszolút jog. Ez azt jelenti, hogy bizonyos korlátozások között tud csak érvényesülni.

Vajon melyek ezek a korlátozások?

A véleménynyilvánítás szabadságának gyakorlását az emberi méltósághoz, a becsülethez, a jó hírnévhez fűződő jogok korlátozhatják.

Milyen bűncselekmény-kategóriákra tér ki az elemzés?

A dokumentum azokat a tényállásokat öleli fel, amelyek az egyenlő méltóságot részesítik büntetőjogi védelemben. Ezek a bűncselekmények lényegében az úgynevezett gyűlölet-bűncselekmények, népszerű nemzetközi nevén a hate crime. Az elnevezés azért félreérthető, mert az ilyen cselekmény nem biztos, hogy gyűlölet által vezérelt. A passzív alany (a büntetőeljárásban a sértett) bizonyos tulajdonságok alapján meghatározott csoport tagja, gyakran véletlenszerű áldozata a bűncselekménynek. Előfordul, hogy az elkövető nem is ismeri a sérelmet szenvedettet, így nem is gyűlölheti őt személyesen. A tett valóságos indítéka itt a negatív tartalmú előítélet (bias motivated crime), melynek hátterében lehet például nemzetiségi hovatartozás, bőrszín, származás, nemi identitás vagy akár szexuális irányultság is. Ugyanakkor léteznek olyan cselekmények, melyek mögött ott van a gyűlölet, mégsem tartoznak a hate crime kategóriájába. Csak azok tartozhatnak ide, amelyeknél a gyűlölet oka, alapja valamely csoporttal szembeni előítélet. A joggyakorlat-elemző csoport szerint ennek a bűncselekménytípusnak természetszerű sajátja, hogy a cselekmény folytán nem kizárólag a kiválasztott áldozatot éri sérelem, hanem magát a csoportot is. Így a hate crime az egyenlő méltóság elvének sérelmén túl sért vagy sérthet más alkotmányosan védett alapjogokat is, mint például a testi integritáshoz vagy a magánélethez való jog, stb.

A hate crime osztályozása:
–    a gyűlölet-tettek;
–    a gyűlöletbeszéd (amelynek a hatályos jogban, bár nem kizárólagosan a közösség tagja elleni uszítás tényállása felel meg);
–    a nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása;
–    önkényuralmi jelkép használata
–    a lelkiismereti és a vallásszabadság megsértése

A gyűlölet-tettek hatályos jogi megfelelője a közösség tagja elleni erőszak – mint sui generis tényállás –, de ide tartozik a népirtás, az emberiesség elleni bűncselekmény és az apartheid is. A gyűlöletbeszéd a hatályos hazai jogban leginkább a közösség tagja elleni uszítás bűncselekményeként jelenik meg.

A Kúria joggyakorlat-elemző csoportja széles körűen fogta fel a feladatát

Ha az előítéletet mint motivációt tekintjük, akkor a joggyakorlat-elemző csoport véleménye szerint a hate crime leginkább „csak” a gyűlölet-tett. A gyűlöletbeszéd ugyanis ennek az érzelmi előkészítése is lehet, amely akár sui generis bűncselekményi alakzatot is ölthet. Ugyanakkor hangsúlyozandó: a közmegegyezés szerint gyűlölet-tettként kezelt közösség tagja elleni erőszak gyűlöletbeszéddel is megvalósulhat. (A hate crime-hoz tartozó népirtás, emberiesség elleni bűncselekmény és az apartheid vizsgálatára nem terjedt ki a Kúria elemzése, mivel a jogalkalmazás hétköznapjaiban ilyen bűncselekmények miatt eljárás nem folyt Magyarországon.)

A hate crime-hoz sorolják még a lelkiismereti és a vallásszabadság megsértését, a nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadását és az önkényuralmi jelkép használatát. Ezek a bűncselekmények viszont nem kapcsolódnak közvetlenül az emberi méltóság védelméhez, az egyenlő bánásmód követelményéhez, ezért a vizsgálat ezek közül csak az egyik elemzésére terjedt ki, a nemzetiszocialista vagy a kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadására.

Összefoglalva tehát, az alábbi bűncselekményekre terjedt ki a joggyakorlat-elemző csoport vizsgálata:
–    a közösség tagja elleni erőszak,
–    a közösség elleni uszítás
–    a nemzetiszocialista vagy a kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása.

Közösség tagja elleni erőszak

A bűncselekmény tettese bárki lehet: az elkövető akár ugyanabba a csoportba is tartozhat, ahova a sértett. Az elkövetési magatartás alapesetben is többféle lehet. Egyrészről garázdaság szerű magatartással is elkövethető, de nem feltétele a tényállás megvalósításának az erőszakosság. Másrészről megvalósul a bűncselekmény alapesete bántalmazással, továbbá valaminek a tevésére, nem tevésére vagy eltűrésére történő kényszerítéssel is. A bántalmazás esetében a sértett testére támadó szándékú fizikai ráhatásnak kell történnie, de nem feltétel a testi sértés okozása. Legtöbbször testi sértés nélkül is fájdalomérzet okozásával jár a tett elkövetése.

A személyiség és a média a polgári és a büntetőjogban

Számos izgalmas, elgondolkodtató, különböző nézőpontot felvillantó tanulmány szerepel a kötetben, mely felöleli a téma polgári jogi és büntetőjogi vonatkozásait, bemutatva az ide vágó hazai bírói gyakorlatot is.

További információ és megrendelés >>

A különböző elkövetési magatartások (garázdaság, bántalmazás, kényszerítés) a befejezettség szempontjából térnek el egymástól. A garázdaság és a bántalmazás esetében immateriális bűncselekményről van szó, mivel befejezetté válik a bűncselekmény már azáltal, hogy a terhelt az elkövetési magatartást véghezviszi, nem szükséges tehát az eredmény beállta. A kényszerítéssel történő elkövetettség viszont eredmény-bűncselekmény, azaz a sértettnek a kényszer hatására valamit tennie kell, vagy éppen nem szabad tennie, illetve valamit el kell tűrnie. A hátrányokozás ugyanakkor itt nem tényállásszerű elem.

A jelentős érdeksérelem okozása már minősítő körülmény.

Közösség elleni uszítás

A közösség elleni uszítás szankcionálásának célja, hogy a köznyugalmat és a társadalmi békét védjék. Nem egyszerűen arról van itt szó, hogy ennek a bűncselekménynek a megállapításával akarnák szankcionálni a konkrét személyek elleni gyűlölködő megnyilatkozásokat, hiszen arra ott van a büntető törvénykönyvben (Btk.) szabályozott két tényállás: a rágalmazás és a becsületsértés. Nem valósul meg a közösség elleni uszítás akkor sem, ha a becsmérlő kijelentések mindenkihez szólnak. A gyűlöletre uszítást ezért csak akkor tartja a bíróság megállapíthatónak, ha az elkövető megnyilatkozásai elsősorban „nem az értelemre, hanem a nagy nyilvánosságot jelentő embercsoportok körébe tartozók érzelmeire hatnak, és ezáltal alkalmasak arra, hogy az emberek sokaságában a szenvedélyeket oly mértékig felszítsák, hogy bennük olyan nagyfokú gyűlölet alakuljon ki, amely már a társadalmi rend és béke megzavarására, akár erőszakos jellegű cselekmény(ek)re vezethet. A gyűlöletre uszítás ebben az értelmezésben az erőszak érzelmi előkészítéseként fogható fel, ami ezáltal magában rejti az adott közösséghez, csoporthoz tartozó nagyszámú személyek egyéni joga megsértésének veszélyét.” A joggyakorlat-elemzés részletei itt olvashatók.

Nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása

Ennek büntetőjogi megítélését korábban az Alkotmánybíróság is hangsúlyozta. Nem tehető ugyanis különbség a letűnt nemzetiszocialista típusú kormányformák (nácizmus) és a diktatórikus szocialista típusú kormányformák (kommunizmus), illetőleg az ezeknek megfelelő politikai rendszerek áldozatainak emberi méltóságát, kegyeleti jogait sértő megnyilvánulások büntetőjogi megítélésében. A részletek itt olvashatók.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.