Bírósági és közigazgatási végrehajtási szakjogász képzés a Pázmányon


Új képzést hirdet szeptembertől a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Deák Ferenc Továbbképző Intézete. A speciális felkészültséget nyújtó Bírósági és közigazgatási végrehajtási szakjogász képzés július 20-ig várja minden, a témában érintett jogász jelentkezését. A képzésről Dr. Halász Zsolt Ákos szakfelelőst, a Pénzügyi Jogi Tanszék tanszékvezető egyetemi docensét kérdeztük.

Mi hívta életre a képzést?

A bírósági és közigazgatási végrehajtási szabályrendszer az elmúlt években jelentősen átalakult, komoly jogi szakmává vált. A célunk az, hogy a jogi alapok egyértelművé tétele mellett egy elmélyült szakmai felkészülés adó képzést nyújtsunk a témában érintett minden jogász számára. Általános tapasztalatunk ugyanis, hogy a jogászképzésben a végrehajtási témakör csak másodlagos szerepet játszik, ráadásul a bírósági illetve a közigazgatási végrehajtás oktatása szinte mindenhol elkülönül egymástól, nem egy egységes szerkezetben, egységes szemléletmóddal tanítják az alapképzésben. Ezt szeretnénk pótolni, kiegészíteni.

Kiknek lehet ez fontos?

Mindazok számára, akik ezzel a témával gyakorlati munkájuk során találkoznak. Végrehajtóknak, a helyetteseiknek, bíróságon vagy közjegyző irodában el dolgozó kollégáknak, de ügyvédeknek és ügyvédjelölteknek is. Tehát mindazoknak, akik ügyfeleket képviselnek, döntést hoznak vagy éppen végrehajtóként járnak el.

Általános elvárás, hogy a továbbképzések gyakorlat orientáltak legyenek. Ezen a képzésen ez hogy valósul meg?

A két fél év alatt természetesen összefoglaljuk az elméleti alapokat, de számos, a végrehajtási tevékenység mindennapi folytatása során felmerülő gyakorlati kérdés is előtérbe kerül. Legyen az díjazás, költségszámítás, határidők, adatvédelem és egyéb olyan kérdések, amelyek ismerete nem feltétlenül csak elméleti alapokat igényelnek, hanem nagyon súlyos gyakorlati kérdéseket is felvetnek. A képzés során mindezekre külön tárgyak keretében térünk ki.

Kiket vontak be az oktatásba?

A képzés oktatói között megtaláljuk részben karunk oktatóit, részben pedig meghívtunk számos olyan oktatót is, aki a végrehajtás területével a mindennapi munkája során is foglalkozik akár végrehajtóként, akár bíróként, akár közjegyzőként. Tehát a gyakorlat orientált képzési célokat gyakorlati szakemberek bevonásával is igyekszünk megvalósítani. Így hallgatóink első kézből értesülhetnek mindazokról az elméleti és nem kevésbé gyakorlati kérdésekről, amelyek az oktatóink mindennapi munkájuk során felmerülnek.




Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 4.

Nyelvi modellek és AI alkalmazások a jogi munkában I. rész

A különböző generatív mesterséges intelligencia alkalmazások bevezetése a jogi munkavégzési folyamatok támogatásába jelentős változásokat hozhat a jogászok életében. Ennek a cikksorozatnak ezért az a célja, hogy bemutassa, milyen újításokat jelentenek a nyelvi modellekre épülő megoldások a korábbi módszerekhez képest, milyen feladatokban képesek támogatni a jogászi munkavégzést, milyen korlátai vannak jelenleg az elterjedésüknek, valamint milyen különböző jogi, etikai, társadalmi kihívásokat hoznak létre. Ez a cikksorozat első része, amelyben azt járom körül, hogy miben jelentenek újítást az olyan nyelvi modellekre épülő megoldások, mint a ChatGPT, a Gemini és a Claude a korábbi mesterséges intelligencia alkalmazásokhoz képest.