Jogszabályfigyelő 2018 – 28. hét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Alábbi cikkünkben a 2018/107–110. számú Magyar Közlönyök újdonságai és az elfogadásra váró, illetve közigazgatási egyeztetés alatt álló jogszabálytervezetek közül válogattunk.

E heti összeállításunkban az építési törvény változó szabályairól, a szabálysértési törvény tervezett módosításáról, valamint a büntetőeljáráshoz kapcsolódó egyszerűsített kártalanításról olvashatnak.

Tartalom:

Magasház-építés szabályai

Életvitelszerű közterületi tartózkodás általános tilalma

Büntetőeljáráshoz kapcsolódó egyszerűsített kártalanítás

Magasház-építés szabályai

Az építési törvény módosítása értelmében 90 métert meghaladó magasságú toronyház építésére, meglévő építmény toronyházzá alakítására főszabályként nem kerülhet sor. Kivételt képeznek azon területek, amelyeknek a beépítési szabályait – az építési törvényben foglaltak szerint – a Kormány külön rendeletben állapítja meg. Ezen felül speciális előírások vonatkoznak a 65 métert meghaladó magasságú épületek engedélyezésére is.

Joganyag: 2018. évi XXVI. törvény az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvénynek a magasházak építésének szabályozásával kapcsolatos módosításáról

Módosítja: 

Megjelent: MK 2018/110. (VII. 12.)

Hatályos: 2018. 07. 13.

Megjegyzés: kisebb terjedelmű módosítás

[htmlbox Változásfigyeltetés]

Életvitelszerű közterületi tartózkodás általános tilalma

A Parlament előtt lévő törvénymódosítás értelmében módosul az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése elnevezésű szabálysértés. A módosítás lényege: általánosan tilalmazottá válik az életvitelszerű közterületi tartózkodás (e szabálysértés jelenleg csak meghatározott területek vonatkozásában valósulhat meg), az elkövetővel szemben a jövőben pénzbírság, helyszíni bírság nem szabható ki, a szabálysértés kizárólag közérdekű munkával szankcionálható, amelynek elmaradása esetén a büntetés elzárásra változtatható át.

Nem valósul meg a szabálysértés akkor, ha az érintett a helyszínt felszólításra tekintettel önként elhagyja, illetve az eljáró szerv, hatóság felajánlott segítségét elfogadva hajléktalanok számára biztosított ellátást vesz igénybe.

A Törvényalkotási Bizottság által készített összegző módosító javaslat értelmében az eredeti tervezet annyiban módosul, hogy amennyiben a rendőr  90 napon belül három alkalommal felszólítja az elkövetőt a helyszín elhagyására (a jogkövetkezményekre történő figyelmeztetéssel), úgy az „újabb elkövetés esetén a közterületen életvitelszerűen tartózkodó személlyel szemben a szabálysértési eljárást le kell folytatni. Annak érdekében, hogy a helyszínen eljáró rendőr elkövetés helyének elhagyására irányuló felszólítása rögzítésre kerüljön és kimutatható legyen, ha valaki ennek a felszólításnak 90 napon belül már három alkalommal eleget tett, de ismételten életvitelszerűen a közterületen tartózkodik, egy új nyilvántartás fejlesztése szükséges.”

A módosított rendelkezések többsége a tervek szerint 2018. október közepén léphet hatályba.

A tervezetről itt olvashat bővebben.

Az összegző módosító javaslat itt érhető el:

Joganyag: T/708. számú törvényjavaslat a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény módosításáról

Módosítja: 

Megjelent: www.parlament.hu

Hatályos: –

Megjegyzés: elfogadásra váró törvényjavaslat

Büntetőeljáráshoz kapcsolódó egyszerűsített kártalanítás

Közigazgatási egyeztetés alatt áll a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 851. § (1) bekezdése szerinti egyszerűsített kártalanítási eljárás részletes szabályaira vonatkozó kormányrendelet tervezetének a szövege. A Be. bevezette ugyanis az ún. „osztott szerkezetű” kártalanítást, amely azt jelenti, hogy kétféle eljárás megindítására nyílik lehetőség, az ún. egyszerűsített kártalanításra és a kártalanítási perre.

Az újdonságnak tekinthető egyszerűsített kártalanítással elkerülhető a sokszor évekig elhúzódó polgári peres eljárás. Ennek során ugyanakkor „a személyi szabadság alaptalan korlátozásának vagy elvonásának naptári napjai szerint meghatározott fix összeg jár a kártalanítást igénylőnek a jogalap fennállása esetén”. A jelenlegi tervek szerint az egyszerűsített kártalanítás összege 7000 forint/nap (bűnügyi felügyelet esetén 3500 forint/nap). Ha az érintett az új, egyszerűsített kártalanítási eljárás választja, akkor olyan megállapodás jöhet létre a kártalanítást igénylő és az igazságügyért felelős miniszter között, amely a további igényérvényesítést kizárja.

Az eljárás megindítását a rendelettervezet 1. számú melléklete szerinti nyomtatvány kitöltésével kell kérelmezni. A kérelem megalapozottsága esetén az igazságügyi miniszter tájékoztatást küld egyebek mellett a kártalanítási összegről. A felajánlott kártalanítás a tájékoztatáshoz mellékelt nyilatkozattervezet kitöltésével fogadható el. Az elfogadó nyilatkozat miniszterhez való megérkezésével pedig létrejön a felek között a fentiek szerinti megállapodás. A kérelem megalapozatlansága esetén ugyanakkor az igénylőnek két hónap áll a rendelkezésére a peres eljárás megindítására.

A tervezet jelenlegi szövege, amely itt érhető el, a közigazgatási egyeztetés eredményeképpen még akár jelentősen is módosulhat.

Joganyag: …/2018 (… . … .) Korm. rendelet a büntetőeljáráshoz kapcsolódó egyszerűsített kártalanítási eljárás részletes szabályairól

Módosítja: 

Megjelent: www.kormany.hu

Hatályos: –

Megjegyzés: közigazgatási egyeztetés alatt álló jogszabálytervezet


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.