Kötelező biztosítani az ügyvédjelöltek fejlődését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A MÜK 2012. november 5-én tartott teljes ülésén alkotta meg az 1/2012. (XI. 5.), illetve a 2/2012. (XI. 5.) MÜK szabályzatot. A tárgyi feltételek biztosításáról szóló 1/2012. (XI. 5.) MÜK szabályzat 2013. március 31-én lépett hatályba, a jelöltek képzésével összefüggő 2/2012. (XI. 5.) MÜK szabályzat 2013. február 1-jétől – ténylegesen a hatálybalépést követő oktatási évtől, 2013. szeptember 1-jétől  – alkalmazandó.


A jelölti alkalmazás tárgyi feltételeinek alapja a gyakorlatszerzés, aminek keretében az 1/2012. (XI. 5.) MÜK Szabályzat lefekteti azon elveket, hogy mi minősül megfelelő gyakorlatnak. Hogy e készségek elsajátítása tényleg megfelelő legyen, olyan feltételeket állít a principális elé, melyek teljesítésének céljaként megfogalmazódik:

„…az ügyvédjelölt szakmai fejlődését biztosítja. Feladata, hogy az ügyvédjelöltet a tapasztalatok elsajátításában segítse, az ügyvédjelölttel szemben támasztott követelményeket érvényesítse, figyelemmel kísérje az ügyvédjelölt előrehaladását, közreműködjön az ügyvédjelölt alkalmasságának megítélésében.”

A Szabályzat felelősséget testál a területi kamarákra is, melyek kötelesek a principálisok ellenőrzését megtenni. Ennek keretében nem csupán a tárgyi feltételek meglétét, hanem a jelöltnek kiadott munka minőségét is górcső alá vehetik. Az 1/2012. (XI. 5.) MÜK Szabályzat 8. §-a alapján ugyanis:

„A joggyakorlat ideje alatt az ügyvédjelöltet foglalkoztató ügyvéd köteles az ügyvédjelöltnek olyan feladatokat adni, amelyek teljesítése biztosítja az ügyvédjelölt szakmai fejlődését.”
A tárgyi feltételek meghatározásának alapját is a jelölt megfelelő minőségű munkavégzési körülményei indokolják. Az alapterület meghatározása, a számítógép használat, a jogszabályokhoz való hozzáférés deklarálása triviálisnak tűnhet, azonban az egyes kamarák így teszik kikényszeríthetővé a jelöltet foglalkoztató ügyvédtől, hogy tényleges gyakorlati lehetőséget biztosítson jelöltje számára. Az anyagi feltételek már nem lesznek a jelölt előtt is evidensek: azonban e bevételminimumok meghatározása kvázi hálóként fogható fel a jelölti munkavégzés alatt.

A 2/2012. (XI. 5.) MÜK Szabályzat a jelölti képzés alapjait fekteti le. Egyértelműsíti, hogy 3 esztendő a jelölti gyakorlat időtartama szakvizsgára bocsátás előtt. A joggyakorlati idő számításánál azonban a jogi szakvizsgáról szóló rendeletet nevezi meg háttérjogszabályul. Ezen 3 év alatt egyéni tanulás és gyakorlatszerzés segítségével sajátítja el azon tudást, melyről aztán – a Szabályzatban megfogalmazott jogterületek alapján – be kell számolnia a területi kamarák előtt.

A Szabályzat az egyes jogterületeket klasszikusan az ügyvédi tevékenység működéséhez köti, míg a vizsga egy része az ügyvédi hivatás szabályainak ismerete, használata.

A jelölt principálisa a feladatok kiosztása, a megfelelő gyakorlat elsajátítása során mindkettőre figyelemmel kell, hogy legyen – mely lehetőségek biztosítását a területi kamarák ismét ellenőrzésük alá vonhatják.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.