Nehezedtek a külföldiek ingatlanszerzésével kapcsolatos szabályok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Külföldi természetes személy vagy jogi személy Budapesten történő ingatlanvásárlásához a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 1/A. § (2) bekezdésében foglaltak alapján Budapest Főváros Kormányhivatalának engedélyére van szükség. A külföldiek ingatlanszerzésének részletes szabályait 2014. október 3-ától új jogszabály, a külföldiek mező- és erdőgazdasági hasznosítású földnek nem minősülő ingatlanokat érintő tulajdonszerzéséről szóló 251/2014. (X. 2.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) állapítja meg. A Korm. rendeletet a 2014. október 3-ától indult ügyekben kell alkalmazni, a korábban hatályos, a külföldiek ingatlanszerzéséről szóló 7/1996. (1. 18.) Korm. rendelet ezzel hatályát veszti.


A Korm. rendelet hatályba lépésével több tekintetben is változott az engedélyezési eljárás gyakorlata.

A főbb változások a következők:

– A kérelmet formanyomtatványon kell benyújtani, amelyet a Korm. rendelet 1. melléklete tartalmaz. A kérelem részét képezik a Korm. rendelet 1. melléklet 1-3. függelékei. A kérelem formanyomtatvány elérhető a www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest honlapon, valamint a Kormányhivatal Váci utcai épületének (1056 Budapest, Váci utca 62-64.) ügyfélszolgálatán.
– A Korm. rendelet 2. § (2) bekezdés c) pontja szerint a kérelemhez mellékelni kell a megszerezni kívánt ingatlanra vonatkozó, 21 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lapot. A tulajdoni lapot az adatszolgáltatás díjának (3600 Ft) a kérelmező általi megfizetését követően a Kormányhivatal szerzi be, kivéve, ha a kérelmező e dokumentumokat a kérelméhez csatolja, vagy a kérelemben arról nyilatkozik, hogy azt maga kívánja beszerezni.

Amennyiben a kérelmező 21 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lapot nem mellékel a kérelméhez, mellékelnie kell a 3600 Ft Budapest Főváros Kormányhivatala számlaszámára (10023002- 00299592-00000000) történő befizetés igazolását. A befizetésnél fel kell tüntetni a külföldi személy nevét és a megszerezni kívánt ingatlan helyrajzi számát. Az eljárás során a kérelemhez csatolt kinyomtatott e-hiteles tulajdoni lap nem fogadható el tekintettel arra, hogy az a kinyomtatással már nem minősül hitelesnek.

– A Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése alapján a külföldi természetes személy ingatlanszerzésének egyik feltétele, hogy a tulajdonszerzés ne sértsen közérdeket. A Korm. rendelet 5. § (1) bekezdés d) pontja rögzíti a közérdeksérelem azon esetét, amikor a kérelmező természetes személy szabadságvesztés hatálya alatt áll.

Az a tény, hogy a külföldi ingatlanszerző nem áll szabadságvesztés hatálya alatt, jelenleg csak egy módon, akképpen állapítható meg, ha a külföldi ingatlanszerző a Kormányhivatalnál indított engedélyezési eljárás során a kérelméhez hatósági erkölcsi bizonyítványt mellékel.

Az engedély kiadásához hatósági erkölcsi bizonyítvány utólagos becsatolására a már folyamatban lévő, a Korm. rendelet hatályba lépését követően indult ügyekben is szükség van.

Nemzetközi jog

A műben számos szemléltető ábra és táblázat segíti a szakembereket abban, hogy kérdéseikre egyértelmű, lényegre törő és közérthető választ kaphajanak nemzetközi jogi kérdéseikkel összefüggésben.

További információ és megrendelés >>

A bizonyítvány iránti kérelem benyújtható:

– postai úton. A kérőlapokat kitöltési útmutatóval és készpénz-átutalási megbízással együtt komplett csomagban, postai értékcikként a postahivataloknál lehet beszerezni: a „Hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérőlap” borítékban. A kitöltött kérőlapot a díjfizetést igazoló feladóvevénnyel együtt ajánlott küldeményként kell megküldeni a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) 1475 Budapest, Pf. 172. címre,
– elektronikusan az ügyfélkapun keresztül,
– a Központi Okmányiroda ügyfélszolgálatán személyesen, kizárólag soron kívüli eljárás esetén (Budapest, XIII. Visegrádi utca 110.),
– külföldön a nagykövetségeken, illetve a konzulátusokon. A konzulátushoz benyújtott kérelemmel kapcsolatos eljárásért, valamint a konzuli hatóság által teljesített szolgáltatásért (pl. hiteles fordítás készítése) konzuli díjat kell fizetni. A díjat a konzulátusok egyedileg határozzák meg.

Az eljárás gyorsítása érdekében lehetőség van arra, hogy az ingatlanszerző a hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti kérőlapot oly módon töltse ki, hogy a kérőlap II. pontjánál a Kormányhivatal kerüljön megjelölésre. Így a hatósági erkölcsi bizonyítványt a kiállító KEKKH közvetlenül a Kormányhivatal részére küldi meg.

Fontos megjegyezni továbbá, hogy a Kormányhivatal az ingatlanszerző által benyújtott hatósági erkölcsi bizonyítványt csak akkor fogadhatja el, ha azt az engedélyezési eljárás megindítását követően állította ki a KEKKH.

A hatósági erkölcsi bizonyítvány igényléssel kapcsolatban bővebb tájékoztatás a www.nyilvantarto.hu honlapon található.

Forrás: BÜK hírlevél 324. szám


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.