Romkocsmák rendőrhatósági engedélyezése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A belügyminiszter rendeletben szabályozza, milyen tényezőket kell vizsgálni a romkocsmák üzemeltetéséhez  szükséges rendőrhatósági eljárás során.


A 47/2013. (VIII. 21.) BM rendelet a világörökségi területen működő egyes vendéglátó üzletek nyitva tartásának engedélyezésével összefüggő szakhatósági közreműködés szabályairól szól.

A joganyag nyilvánvalóan az úgynevezett „romkocsmák” engedélyezésével összefüggésben született. A rendőrkapitányság a szakhatósági eljárás során a közbiztonságra gyakorolt hatás körében vizsgálja, értékeli különösen a jogellenes cselekményként figyelembe veendő bűncselekmények vagy szabálysértések történeti tényállása körében: az elkövetést könnyítő, az elkövetés helyéből fakadó okokat és körülményeket, az elkövetési mód és az elkövetés időpontja kapcsán különösen az ittasságot, a kábítószer-fogyasztást, az éjszakai, csoportos, illetve garázda jellegű elkövetést.

A rendőrség vizsgálja továbbá  az elkövetők számát, csoportos elkövetés esetén a csoportképző tényezőt, az elkövetők alanyi körét, így különösen az életkor és a nem szempontjából, az okozott kárt, a jogsértésekkel összefüggésben bekövetkezett személyi sérülések fokát, a sértettek jellemzőit, valamint a jogsértések kapcsán tett, további jogsértés megelőzését célzó egyéb intézkedést.

A rendőrkapitányság a szakhatósági eljárás során a személy- és vagyonbiztonsággal összefüggő kockázati tényezők értékelése kapcsán vizsgálja különösen az üzlettel összefüggésben tervezett, személy- és vagyonbiztonságot szolgáló berendezések, intézkedések meglétét, védelmi képességét és az elérni kívánt célra való alkalmasságát és arányosságát.

Jogszabály:
47/2013. (VIII. 21.) BM rendelet a világörökségi területen működő egyes vendéglátó üzletek nyitva tartásának engedélyezésével összefüggő szakhatósági közreműködés szabályairól
Megjelent:
MK 2013/138. (VIII. 21.)
Hatályos:
2013. 09. 05.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

A kriptoeszközök szabályozásának jelenlegi helyzete Magyarországon

A 2024. évi VII. törvény és a MiCA A magyar jogi szabályozás alapja a 2024. évi VII. törvény a kriptoeszközök piacáról, amely részletesen szabályozza az egyes kriptoeszközök kibocsátását és a hozzájuk kapcsolódó egyes szolgáltatásokat. Ezen túlmenően, az Európai Unióban a kriptoeszközökre vonatkozó szabályozást a MiCA Rendelet (Markets in Crypto Assets; az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A […]