Ügyvédek a közjóért – Magyar Pro Bono Díj 2014


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Ügyvédek a Közjóért – Magyar Pro Bono Díjat a PILnet (Global Network for Public Interest Law) a Magyar Ügyvédi Kamarával közösen alapította 2011-ben. Minden évben két díj kerül átadásra: egy ügyvédi iroda, valamint egy ügyvéd részére. A jelölési ív segítségével bármely természetes vagy jogi személy jelölhet egy vagy több ügyvédi irodát, illetve ügyvédet, akik az elmúlt év során kiemelkedő pro bono tevékenységükkel a közjót szolgálták.


2014-ben a díj odaítélésében a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, a civil társadalom egy jelentős szervezetének képviselője, a jogi felsőoktatás egy képviselője és a 2013-as díjazottak (a továbbiakban: Bizottság) vesznek részt.

A PILnet a beérkezett jelölések alapján egy listát állít össze, amelyet továbbít a Bizottság részére. A Bizottság tagjai döntésüket önállóan hozzák meg az alább felsorolt kritériumok alapján. Az egyes kritériumokra 1-10 pont adható. A PILnet a pontokat összesíti, és ez alapján a listából kiválasztásra kerül egy ügyvédi iroda, valamint egy ügyvéd, akik tárgyi díjazásban részesülnek.

 

A Bizottság az alábbi kritériumok alapján értékeli a jelölteket:

a) jogi szolgáltatások ingyenes (pro bono) nyújtása magánszemélyek, társadalmi kezdeményezések és civil szervezetek részére,

b) részvétel a civil szektor erősítésében, illetve civil szervezetek létrehozásában és fejlesztésében,

c) oktatási, képzési és egyéb jótékonysági tevékenységekben való ellenszolgáltatás nélküli (pro bono) jogi közreműködés, amely a civil társadalom vagy az állampolgári részvétel előmozdítását célozza meg,

d) részvétel olyan programokban és kezdeményezésekben, amelyeknek célja a hátrányos helyzetű, vagy meghatározott társadalmi csoportok joghoz való hozzáférésének fejlesztése,

e) szociális vagy jogi jellegű társadalmi tevékenységben elért eredmény,

f) önkéntesség népszerűsítése, szerepvállalás jogi önkéntes (pro bono) munkában,

g) a szerepvállalás önkéntesen, ingyenesen – ellenszolgáltatás nélkül – történt konzultációban, jogi tanácsadásban civil szervezetek részére, vagy civil szervezetek által segített egyéneknek, csoportoknak.

 

A tervek szerint a díjat Dr. Bánáti János a Bíráló Bizottság egy további tagjával együttesen nyújtja át a díjazottaknak. A díjátadás az idén ősszel megrendezésre kerülő „Ügyvédek Napja” rendezvény keretében, a többi kamarai díjjal egyidőben történik.

A jelölési időszak 2014. szeptember 1-jétől október 19-éig tart.

Korábbi díjazottak:

2013

Az Év Pro Bono Ügyvédje: Dr. Gaál Nóra (Miskolc)

Az Év Pro Bono Ügyvédi Irodája: Horváth és Társai Ügyvédi Iroda DLA Piper (Budapest)

2012

Az Év Pro Bono Ügyvédje: Dr. Fazekas Tamás (Budapest)

Az Év Pro Bono Ügyvédi Irodája: Siegler Ügyvédi Iroda Weil, Gotshal & Manges (Irodavezető partner: Dr. Siegler Konrád) (Budapest)

2011

Az Év Pro Bono Ügyvédje (megosztott díj): Dr. Pető Márk, Dr. Győző Gábor, Dr. Gerő Tamás (Budapest)

Az Év Pro Bono Ügyvédi Irodája: Oppenheim Ügyvédi Iroda (alapító partner: Dr. Oppenheim Klára) (Budapest).

Forrás: http://probonougyved.hu/hirek/25-quegyvedek-a-koezjoertq-magyar-pro-bono-dij-2014.html


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Az ítélet kiegészítése

Az ítélet kiegészítésének hivatalból csak akkor van helye, ha a bíróság érdemi döntésében nem rendelkezett olyan kérdésről, amelyről a jogszabály értelmében hivatalból kötelező – a Kúria eseti döntése.

2024. július 19.

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe

Nem minden jövőben lejáró időszakos szolgáltatás iránt indított per tartozik az egyéb járadék iránt indított perek körébe, hanem csak azok, amelyek a jogosult megélhetését, ellátását szolgálják. A lakás bérbeadásának hiányából eredő elmaradt vagyoni előny nem tartozik ebbe a körbe függetlenül attól, hogy a jövőben rendszeresen felmerülő károk megtérítésének módjaként a bíróság járadékot is meghatározhat – a Kúria eseti döntése.