E-fellebbezés a határidő utolsó napján


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem minősül elkésettnek a határidő utolsó napján, a hivatali idő végét követően elektronikus úton benyújtott fellebbezés – a Kúria eseti döntése.


Ami a tényállást illeti, a felperes a fellebbezésre nyitva álló határidő utolsó napján 17 óra 50 perckor nyújtott be fellebbezést, amelyben a szakértői díjak leszállítását kérte. A törvényszék elkésettségére hivatkozva hivatalból elutasította.

 

Az ítélőtábla megállapításai

A végzés ellen a felperes fellebbezést nyújtott be és igazolási kérelmet is előterjesztett, azonban az ítélőtábla elutasította azt. Álláspontja szerint, mivel a Pp. elektronikus kommunikációval kapcsolatos rendelkezései az eljárási határidők számítására nem tartalmaznak speciális szabályokat, ezért a Pp. határidőkre vonatkozó általános szabályait kell alkalmazni [103. §]. A határidő az utolsó nap végével jár le, a bírósághoz intézett beadvány előterjesztésére és a bíróság előtt teljesítendő cselekményre megállapított határidő azonban már a hivatali idő végével lejár. Az ügyre vonatkoztatva, a fellebbezés elsőfokú bíróságon történő előterjesztésének határideje a hivatali idő végével lejárt, így a határidő utolsó napján 17 óra 50 perckor benyújtott fellebbezés elkésett. Kiemelte, hogy a mulasztás nem a bírósági rendszer nem megfelelő működésére, hanem csak a fellebbezés késedelmes előterjesztésére vezethető vissza, ezért az igazolási kérelem nem volt megalapozott.

 

A fellebbezés tartalma

A Kúriához előterjesztett fellebbezésében a felperes azzal érvelt, hogy nem állapítható meg, hogy a hivatali idő mikor járt le és mihez képest késett el a beadványa. Álláspontja szerint a Pp. rendelkezése csak a bíróság előtt teljesítendő cselekményekre vonatkozik, az elektronikus kapcsolattartás viszont lehetővé teszi, hogy a cselekményt ne csak a bíróság előtt lehessen teljesíteni, ráadásul az elektronikus rendszer befogadta a fellebbezést 17 óra 50 perckor is. Mindezek alapján úgy vélte, az elektronikus rendszer útján teljesíthető cselekmények esetén a hivatali idő nem jár le. Második okként azt hozta fel, hogy az elektronikus rendszer útján megküldött irat jellemzői azonosak a postán megküldött irattal, így a beadvány ebből a szempontból is határidőben beérkezettnek minősül.

 

A Kúria megállapításai

A Kúria alaposnak találta a fellebbezést. Kiemelte, hogy a fellebbezés benyújtásának idején az elektronikus kapcsolattartás esetére a határidők tekintetében a Pp. még valóban nem tartalmazott speciális rendelkezéseket. A fellebbezés benyújtásával kapcsolatosan ellenben igen. A határidő elmulasztásának jogkövetkezményét ugyanis ennek alapján nem lehet alkalmazni akkor, ha a bírósághoz intézett beadványt legkésőbb a határidő utolsó napján ajánlott küldeményként postára adják [105. § (4) bekezdés]. Hagyományos, papíralapú kapcsolattartás esetében tehát a beadvány nem lenne elkésettnek tekinthető, ha azt az utolsó napon még ajánlott küldeményként postázzák.

A Kúria hangsúlyozta, hogy az elektronikus kapcsolattartás lehetővé tételének célja éppen az volt, hogy a bírósági eljárások gyorsítása, a költségkímélés, a mindkét fél érdekét szolgáló időszerű ítélkezés érdekében informatikai eszközök kerüljenek felhasználásra. Éppen ezért, hangsúlyozta a Kúria, az elektronikus kapcsolattartás lehetővé tétele nem eredményezheti, hogy a bíróság az ezt az utat választó felet hátrányosabb helyzetbe hozza ahhoz a félhez képest, aki hagyományos módon, papír alapon, postai úton nyújtja be a beadványát. A döntésben foglaltak azt eredményeznék, hogy az elektronikus utat választó fél csak a hivatali idő végéig, tehát 16 óráig nyújthatja be a beadványát, míg a hagyományos úton eljáró fél pedig akár éjfél előtt néhány perccel is postázhatja.

Összegezve, a Kúria megállapította, hogy mivel az elektronikus kapcsolattartás a bíróság által lényegében folyamatosan működtetett hálózaton keresztül történik és a fellebbezés hivatali időt követő benyújtása a másik fél, de a bíróság számára sem jelent semmiféle hátrányt, ezért teljesen indokolatlan ilyen módon hátrányba hozni azokat a feleket, akik a jogalkotó által azóta kifejezetten preferált módját választották a kapcsolattartásnak.

Érdemes megjegyezni, hogy azóta a jogalkotó is érezte a kohézió hiányát, ezért 2016. július 1-jétől új rendelkezést iktatott a Pp.-be [394/J. § (5) bekezdés], amelynek értelmében, ha a kapcsolattartás elektronikus úton történik, a határidő elmulasztásának következményeit nem lehet alkalmazni, ha a bírósághoz intézett beadványt legkésőbb a határidő Mindezek alapján a Kúria az igazolási kérelemnek helyt adva a fellebbezés érdemi vizsgálatát rendelte el.

 

Az ismertetett döntés (Kúria Pf. IV. 25.063/2016.) a Kúriai Döntések 2017/7. számában 231. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.