Somogyi ügyvédlét: a nyugalom és béke szigete


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Beszélgetés dr. Fekete László A Jog Szolgálatában életműdíjas ügyvéddel, a Somogy Megyei Ügyvédi Kamara tagjával a nyugalom és a béke szigetéről.


A Deák Ferenc-díj, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetés és a frissen kapott A Jog Szolgálatában életműdíj kapcsán milyen visszatekinteni a csaknem fél évszázados praxisra?

Az elismerés, amiben részesültem, nagyon jól esett. Meggyőződésem, hogy rajtam kívül még nagyon sokan vannak, akik a mai ügyvédi karban méltók lennének a díjra. Az értékét számomra az jelenti, hogy a kollegáimtól kaptam, a hivatásrend kitüntető gesztusa, ami ezt különösen értékessé teszi számomra. Aztán azt is érzékelni kell, hogy ennek az elismerésnek, mivel a befejezettségre utaló „életműdíj” a neve, van egy olyan – persze ki nem mondott, talán meg sem fogalmazódott – üzenete is, hogy ilyenkor az embernek illik egy lépéssel hátrább lépnie. Egész pályafutásom során az egyik fő feladatomnak tartottam ennek a nagy múltú, nehéz, de szép pályának – ahogy Voltaire nevezte, „belle profession”-nak – az alapértékeit átadni az utód generációnak. Ilyennek tekintem az ügyvédi függetlenséget és titoktartást, nem utolsó sorban a szakmai felkészültséget és a tisztességet. Ha valamire szívesen tekintek vissza, az azoknak az ügyvédeknek az idővel egyre hosszabb sora, akik jelöltként a környezetemben, irodánkban tanulták a mesterséget, s ma tisztességgel helytállnak a pályán.

Annak idején az ügyvédi pálya tudatos választás volt?

Eredetileg orvosnak készültem, még boncolásokra is bejártam egy barátom révén, akinek az édesapja volt a korboncnok főorvos, így rendszeresen látogattuk a prosecturát. Volt a családban ügyvéd, akinek a példája komoly motiváló tényező volt, és nem utolsó sorban említendő, hogy akkoriban a Somogy Megyei Ügyvédi Kamara két joghallgatónak biztosított társadalmi ösztöndíjat. Az egyiket én kaptam. Szamel professzor úr el is képedt amikor megtudta, mondván: „Kérem, a végén még a szülészek is társadalmi ösztöndíjat alapítanak!”. A család anyagi helyzete szerény volt, az ösztöndíj nagy segítséget jelentett. A testvéremmel azonos időben kerültünk egyetemre. Az apám tanítói fizetéséből a két gyerek taníttatása aligha ment volna. Emiatt is mindig úgy éreztem, hogy az ügyvédségnek tartozom, bizonyos értelemben a hivatás lekötelezettje vagyok, de meg kell mondanom, hogy ha újra lehetne kezdeni, ismét ezt a hivatást választanám.

Aktívan részt vesz Kaposvár kulturális és politikai életében. 2005-ben a Kaposvár Városért Közalapítvány kuratóriumi elnökévé, 2013-ban Kaposvár díszpolgárává választották. Nyugalmas a vidéki ügyvédi élet?

Szeretek Kaposváron élni, nem egyszer hangoztattam már, hogy a Somogy Megyei Ügyvédi Kamara a nyugalom és a béke szigete. Természetesen ez, egykori kamarai elnökként mondom, nem az én érdemem, hanem egy, az ügyvédi közéletben a nem mindig hálás szerepet vállaló felelős csapaté, beleértve a kamarai titkárnőnket is, akik ebben a munkában támogattak. Nálunk nem volt látványos letét-eltulajdonítás vagy nagy médiaérdeklődéssel kísért letartóztatás, nem voltak nagy volumenű büntetőeljárások. Végső fokon a titok nyitja a kamarai tagság ügyvédi hivatáshoz való viszonya, ami nemcsak a kamarai vezetés érdeme. Alapvetően ma is ez a helyzet a vidéki ügyvédi létből eredően, ami merőben különbözik a fővárosi szakmai közélettől, noha nem álmos és eseménytelen. A Somogy Megyei Ügyvédi Kamara országos szinten úgynevezett „középkamarának” számít a 250 fős tagságával. Egy kisebb testületben egyszerűbb az ügyek igazgatása, egyszerűbb a kommunikáció, minden átláthatóbb. Úgy tűnik, utódom, dr. Csorba Éva kolléganő, a kamara jelenlegi elnöke fő vezetői elgondolásaiban ugyanezt az utat járja.

Fekete László

Rendszeresen jelennek meg publikációi az Ügyvédek Lapja és a Somogyi Prókátor című szaklapokban. Mi is az üzenete egy-egy jogesetnek?

Többször előfordult, hogy egy-egy bírósági vagy hatósági döntés emészthetetlen volt számomra. Ilyenkor szakmai egyet nem értésemnek írásban adtam hangot. Túl azon, hogy ez segített feldolgozni a vélt vagy valós sérelmet, úgy gondoltam, hogy az se árt, ha egy-egy rejtett jogi taposóaknára felhívom a kollégáim figyelmét. Más esetekben méltóbb motiváció, az adott téma iránti érdeklődés indított arra, hogy a mindennapi rutin mellett kissé mélyebben foglalkozzam egy-egy, mindig a polgári jog területét érintő kérdéssel.

A Jogi Szakvizsgabizottság tagjaként, hogyan látja a mai fiatalok helyzetét?

Hosszabb idő telt el azóta, hogy személyesen találkoztam „harchelyzetben” a vizsgázókkal, de tapasztalataim szerint nem vételen, hogy évek óta napirenden van a jogi szakvizsga reformja. Az egyes hivatási ágak, a bírói, ügyészi, ügyvédi, a közigazgatási pályák különbségei, az eltérő szakmai és jogi ismeretanyag, a jelenlegi szakvizsgarendszerben nem tükröződnek vissza kellő mélységben. Mindazonáltal a jogi szakvizsgán a jelenlegi formájában is magas szintű követelményeknek kell megfelelni. A jól felkészült vizsgázó számára – ez nem túlzás – felvillanyozó szakmai konzultációs élményt ad, miként a vizsgáztatónak is jóleső tapasztalat a magabiztos tudás. Ám az is bizonyos, hogy a jogi szakvizsga, noha fontos szűrő, önmagában nem lehet és a jövőben sem lesz a megfelelő szakmai felkészültség kizárólagos záloga, a jogalkalmazás mindennapjaiban való magas szintű megfelelés az igazi próbatétel.

Ösztöndíjasként volt szerencséje Kanadában is dolgozni. Milyen tapasztalatokkal tért haza?

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Napijeggyel a részvétel mindössze 39.990 Ft+ áfa!

Részletes program és jelentkezés >>

1991-ben voltam először Kanadában, ahova a családom is elkísért. Meghatározó szakmai tapasztalatot és élményt jelentett. A legmeglepőbb az volt, hogy az emberek döntő többsége a jog szabályait belső meggyőződéssel, evidenciaszerűen követi. A filmes korhatárok és a sebességkorlátozás betartásának kicsinységeitől kezdve az adófizetési és egyéb, kényelmetlenebb kötelezettségek teljesítéséig. A törvényalkotás mente is mély benyomást tett rám, mellesleg ezen a területen foglalkoztattak. Egy-egy komolyabb törvény megalkotását, a társadalmi háttér és hatásmechanizmusok feltárását esetenként évekig tartó kutatási projektek előzék meg. Ebben a közegben a társadalmi közfelfogás szerint az ügyvéd megkérdőjelezhetetlenül a jog embere, hisz egyszer csak bírói székben találja magát, vagy a „korona” bízza meg a vád képviseletével.

Szabadidejét mivel tölti?

A családommal mindenekelőtt; van két fiú unokám, akikkel igyekszem a lehető legszorosabbra fonni a kapcsolatomat. Családi házban lakunk, szeretek kertészkedni, kerékpározni, zenét hallgatni, időnként pedig a zongora mellé ülök és játszom kizárólag egyszemélyes közönségemnek, a feleségemnek.

dr. Fekete László
1969-ben a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott, ahol 1969-ben szerzett diplomát. Egyetemi tanulmányai idejére a Somogy Megyei Ügyvédi Kamara tanulmányi ösztöndíjat folyósított, így 1971-ben az ügyvédi szakvizsga letétele után jegyezték be ügyvédként a Somogy Megyei Ügyvédi Kamarába, melynek jelenleg is aktív tagja. Szakterülete a polgári és társasági jog, intézményi és állampolgári képviselet. 1973-tól a Somogy Megyei Ügyvédi Kamara elnökségi tagja, 1988-tól titkára, 1997 óta elnöke, valamint a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) elnökségi tagja. 1991-ben a Kanadai Ügyvédi Kamara ösztöndíjával Ottawában dolgozott, 1995-ben az Alternativ Dispute Resolution nevű program résztvevője a MÜK delegáltjaként. 2006-tól 2014-ig a MÜK elnökhelyettesi tisztét is betöltötte, valamint tagja a MÜK elnökségének és fegyelmi bizottságának. 1984-ben Kiváló munkáért kitüntetésben, 1995-ben Kiváló ügyvédi munkáért kitüntetésben részesült. 2008-ban elnyerte a Deák Ferenc-díjat, 2012-ben pedig a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetettje lett, valamint 2015-ben A Jog Szolgálatában életműdíj részese. A MÜK CCBE-hez csatlakozását elősegítő ügyvédcsoport tagja volt, majd a szerb, a horvát és a szlovén ügyvédi kamarákkal való kapcsolattartásban vett részt. A Pécsi Tudományegyetem Főiskolai Karán – a jogiasszisztens-képzés beindítása óta – Az ügyvédi és közjegyzői jog című tantárgy előadója volt. Az Igazságügyi Minisztérium Jogi Szakvizsga Bizottságának tagjaként, mint vizsgabiztos működik hosszú évek óta. Az 1990-ben Kaposvárott megalakult első önkormányzati képviselőtestület egyéni választókörzetben megválasztott tagja lett. 2005-ben a Kaposvár Városért Közalapítvány kuratóriumi elnöke, 2013-ban Kaposvár díszpolgárává választották. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő választottbíróság választottbírája, a jogi szakvizsgabizottság tagja. Számos szakmai publikációja jelenik meg az Ügyvédek Lapja és a Somogyi Prókátor című szaklapokban. Nős, felesége, dr. Herczeg Olga fogorvos, lánya dr. Fekete Olga ügyvéd. Szabadidejét a családjával tölti, a kertészkedés, a zongorázás és a kerékpározás a hobbija. Angolul és németül beszél.

Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.