Szigorú és szűk határidők terhelik a bérbeadót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kúria eseti döntése a bérleti díj nem fizetésére alapított felmondás esetén a határidők számításának módját értelmezi.


Ami a tényállást illeti, a felperes 2007-ben a vagyonkezelésében álló lakást határozatlan időre szóló lakásbérleti szerződéssel kiadta az alperesnek, aki a szerződés értelmében minden hónap 15. napjáig tartozott a bérleti díjat előre megfizetni. Ennek felszólítás ellenére történő elmulasztása felmondási okot jelentett. Mivel fizetési kötelezettségét nem teljesítette, 2013. október 22. napján a felperes az alperest fizetésre szólította fel, de a küldemény „nem kereste” jelzéssel érkezett vissza. Az alperes a felszólításnak sem tett eleget, így 2013. december 2. napján kelt irattal 2013. december 31. napjára a felperes felmondta a szerződést, amit december 4-én adott postára. Ezt követően keresetében azt kérte a bíróságtól, hogy az alperes haladéktalanul ürítse ki a lakást és rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban adja vissza a felperesnek. Az alperes tartozását november 28-án fizette meg.

 

A felek álláspontja

A felperes szerint a felmondása megfelelt a jogszabályi előírásoknak. A küldemény „nem kereste” jelzésére tekintettel a kézbesítési vélelem azon a napon állt be (2013. november 19.), amikor az a feladó felpereshez visszaérkezett, ehhez képest pedig a felmondást határidőn belül adta postára. Az alperes a küldeményt mindaddig megismerhette (2013. november 16.), amíg azt a szolgáltató számára lehetővé tette, a felperes azonban csak a felszólítás visszaérkezése folytán tudta meg, hogy a postai úton történő kézbesítés a jogszabályi előírásoknak megfelelt, és bár az alperes érdektelen volt, a felszólítás közöltnek tekintendő. 2013. november 19. napjához viszonyítva a felperes 2013. december 2. napján jogszerűen közölt felmondást.

 

Az alperes szerint a lakástörvényhez szerint, ha a fizetési felszólítás „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza a bérbeadóhoz, akkor azon a napon indul a fizetésre szabott határidő, amely napon a bérlő utoljára átvehette volna a küldeményt. Ha a bérlő a postai úton küldött felszólítást nem veszi át, és az „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza a bérbeadóhoz, a fizetésre nyitva álló határidő az azt követő napon kezdődik, amikor a bérlő a postai értesítés szerint még átvehette a felszólítást. A felmondásra nyitva álló határidőt ehhez képest kell számítani.

A lakástörvény szövege szerint, „ha a bérlő a bérfizetésre megállapított időpontig a lakbért nem fizeti meg, a bérbeadó köteles a bérlőt – a következményekre figyelmeztetéssel – a teljesítésre írásban felszólítani. Ha a bérlő a felszólításnak nyolc napon belül nem tesz eleget, a bérbeadó további nyolc napon belül írásban felmondással élhet”.

Az alperes úgy vélte, mivel 2013. november 26-án a hátralékot megfizette, a felmondás napján már nem volt tartozása. Érvelése szerint a fizetési felszólításban szereplő határidő az azt követő naptól számítható, hogy az alperes a küldeményt utoljára átvehette volna a postán (november 16), az innen számított nyolc nap november 24-én telt le. A felmondásra számított határidőt ettől a naptól kell számítani, így a felmondásnak december 2-án az alpereshez meg kellett volna érkeznie, a december 4-én postázott felmondás elkésett.

 

Az első- és másodfokú eljárás

Az elsőfokú bíróság szerint mind a fizetési felszólítás, mind a felmondás megfelelt az alaki és tartalmi követelményeknek, a felperes megtartotta a határidőket, ezért kötelezte az alperest az ingatlan kiürítésére. A bíróság kiemelte, hogy a felszólítás akkor tekinthető közöltnek, ha az az érdekelt fél tudomására jut, vagy azért nem jut a tudomására, mert az irat átvétele az érdekelt fél hibájából hiúsul meg. A felperes igazolta, november 19. napján szerzett tudomást arról, hogy az alperes a fizetési felszólítást a postán „nem kereste”, tehát annak kézbesítése szabályszerűnek minősül, és ezen időponttól kezdődően nyílt meg az alperesnek a nyolcnapos teljesítési határidő. Az alperes 2013. november 20. és 27. napja közötti időben teljesíthetett volna, ehhez képest 28-án fizetett, tehát elkésetten. A felperes november 28. napjától december 5. napjáig adhatta postára a felmondást, melyhez képest a 2013. december 4-i postára adás szabályszerű volt.

A másodfokú bíróság megváltoztatta az elsőfokú ítéletet, és a keresetet elutasította. Úgy foglalt állást, a nyolcnapos határidő anyagi jogi jellegű, azaz a felmondást nem elegendő a megadott nyolc napon belül postára adni, hanem annak e határidő alatt meg is kell érkeznie a bérlőhöz. Tévesnek minősítette mind a felperes, mind az elsőfokú bíróság azon okfejtését, hogy a bérlő tudomásszerzésének azt a napot kell tekinteni, amikor a visszaküldött levél a felpereshez beérkezett. Ez a nap nem a bérlő, hanem a bérbeadó tudomásszerzésének napja. A bérbeadónak azt kell tudnia, melyik napon küldte vissza hozzá a posta a felszólító levelet. Ez november 16-a volt, és ettől az időponttól kell számítani azt a nyolcnapos határidőt, amíg az alperes a tartozását megfizethette. Ez a nap novembert 24-e volt. A felperes felmondásának ettől a naptól számítva nyolc napon belül kellett volna az alpereshez megérkeznie, vagyis 2013. december 2-ig. A bíróság nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy az alperes a megszabott nyolcnapos határidőből kicsúszott a hátralék megfizetése során. Ennek csak akkor lett volna relevanciája, ha a fizetési kötelezettségének csak a felmondás megírását követően tesz eleget, tehát úgy fizeti ki a tartozását a nyolcnapos határidőn túl, hogy arról a felperes nem szerez tudomást a felmondásig. Az alperes teljesítését követően a felperes a bérleti szerződést már jogszerűen nem mondhatta fel.

 

A Kúria megállapításai

A felperes felülvizsgálati kérelme alapján eljáró Kúria nem találta alaposnak a kérelmet. A Kúria kiemelte, hogy a felmondást megelőzően írásbeli felszólítást kell intézni a bérlőhöz megadott határidő alatt az elmaradt lakbér megfizetésére. Az írásban közölt fizetési felszólítás azáltal válik közöltté, hogy az a másik félhez megérkezett. A fizetési felszólítás postára adott küldeményéből megállapítható, hogy azt az alperes 2013. november 16. napján vehette volna át, és bár ezt nem tette meg, ettől függetlenül ez a nap minősül a „hozzá megérkezés” napjának. A régi Ptké. értelmében a napokban megállapított határidőbe a kezdő napot nem kell beleszámítani, így november 17-ével vette kezdetét az a nyolc nap, amikor az alperes a díjhátralékot megfizethette, és amely nyolc nap eredménytelen elteltével megnyílt a felperes számára a második nyolc nap a felmondás gyakorlására. A felperes 2013. december 2-ig közölhette a felmondást, vagyis eddig az időpontig kellett volna a felmondásnak az alpereshez megérkeznie. A felperes ezt a határidőt elmulasztotta. A Kúria is kimondta, nincs jogi relevanciája, mikor érkezett vissza a felpereshez a fizetési felszólítás küldeménye, hiszen a „nem kereste” jelzés esetén is néhány napos eltéréssel kell számolni, ugyanakkor a küldeményen szerepel az átvétel napja, vagy az a nap, amelyet az átvétel, a megérkezés napjának kell tekintetni, ezért a határidők számításának nincs akadálya.

Kiemelte továbbá azt is, a felmondás annak jogkövetkezménye, hogy a bérlő a fizetési kötelezettsége teljesítésével késedelemben van. Ha a fizetési kötelezettséget a bérlő a felmondás gyakorlásáig teljesítette, a késedelem megszűnt, ezért az erre alapozott felmondás nem felel meg a jogszabályi előírásoknak.

 

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. V. 20.062/2016.) a Kúriai Döntések 2017/4. számában 121. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.