18 bírósági fogalmazó kezdi meg munkáját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sikeres a bíróságok 2019. II. féléves bírósági fogalmazói felvételi eljárása. A kiírt álláshelyekre több, mint háromszoros volt a túljelentkezés, a felvételi felhívásra 71 pályázat érkezett. A szóbeli és írásbeli vizsgákat követően 18 fogalmazó kezdi meg munkáját.

A fogalmazói álláshelyekre pályázók felvételi vizsgán vettek részt, melynek célja, hogy a jelentkezők bírósági munkavégzéshez szükséges kompetenciáit, készségeit, képességeit feltérképezze. A vizsgán a jelentkezők lexikális tudása mellett a felvételizők általános és speciális jogi műveltségét, lényeglátását, döntéshozatali képességét, érveléstechnikáját, valamint szóbeli kifejező és kommunikációs készségét is értékelték.

A sikeres szóbeli és írásbeli részvizsgát és a törvényszéki elnökök meghallgatásait követően 18 fogalmazó az ország 10 törvényszékén – többségük november 4. napjától – kezdi meg szolgálati tevékenységét a Fővárosi, az Egri, a Gyulai, a Kaposvári, a Kecskeméti, a Nyíregyházi, a Szekszárdi, a Szolnoki, a Szombathelyi és a Veszprémi Törvényszéken. Az üresen maradt álláshelyek felajánlásra kerülnek a várólistán szereplő pályázóknak, amely álláshelyeken további kinevezésekről dönthetnek a bírósági elnökök.

A felvételt nyert bírósági fogalmazók a 3 éves joggyakorlat ideje alatt folyamatos helyi- és központi képzések keretében valamennyi ügyszakban gyakorlatot szereznek. Megismerik a cégbíróság munkáját, a kezelőirodák működését, határozat-tervezeteket szerkesztenek és jegyzőkönyvet is vezetnek a tárgyalásokon. A tapasztalatok alapján a fogalmazói időszakban megszerzett szakmai tudás nagyban hozzájárul a szakvizsgák sikeres, kiváló eredménnyel történő letételéhez.

A fentieken túl a fogalmazók részt vesznek az ügyfélfogadási napokon, ahol segítenek a jogkereső állampolgároknak a nyomtatvány kitöltésében, szóbeli kérelmek rögzítésében és bírósági eljárási kérdésekben. Mindemellett a bírósági fogalmazók kipróbálhatják magukat külföldi ösztöndíjprogramokban és tanulmányutakon, melyeken nyelvtudásukat is fejleszthetik.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

A jövő jogásza podcast: exluzív beszélgetés dr. Herczegh Zsolttal, a BÜK Jogtanácsosi Tagozat elnökével

A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Herczegh Zsolttal, a Budapesti Ügyvédi Kamara Jogtanácsosi Tagozat elnökével elnökével beszélget.