Végre van egy definíciónk a nyílt forráskódú mesterséges intelligenciára
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Az iparági kötelezettségvállalásokat idén ősszel formalizálják.
Mintegy 700 vállalat mutatott érdeklődést a mesterséges intelligencia-egyezményhez való csatlakozás iránt – amelyek előkészítő kötelezettségvállalások, hogy segítsenek a vállalkozásoknak felkészülni a közelgő mesterségesintelligencia-rendeletre – mondta az Európai Bizottság szóvivője az Euronews-nak.
Az érdeklődő vállalatok száma 550-ről emelkedett, amikor az első felhívást tavaly novemberben elindították.
A Paktummal a Bizottság célja, hogy lehetővé tegye a vállalkozások számára, hogy önkéntes kötelezettségvállalásokkal felkészüljenek az EU MI rendeletére (AI Act), és megosszák egymással ötleteiket az EU AI Hivatala által szervezett workshopokon.
Augusztus 1-jén lépett hatályba az MI rendelet, a világ első jogi kerete, amely az MI-modelleket az általuk jelentett kockázat szerint szabályozza. A mesterségesintelligencia-rendelet egyes rendelkezései már röviddel a rendelet elfogadása után is érvénybe lépnek: az általános célú mesterségesintelligencia-szabályok a hatályba lépést követően egy évvel, a nagy kockázatú rendszerekre vonatkozó kötelezettségek pedig három év múlva lépnek életbe. Azok a szervezetek, amelyek érdeklődést mutattak az MI Paktum iránt, meghívást kaptak egy szeptemberi munkaértekezletre, ahol megvitatják a vállalásokat, és visszajelzést adnak az új tervezetről, amely szélesebb körű kötelezettségvállalásokat tartalmaz.
A következő lépés az önkéntes kötelezettségek ősszel történő aláírása lesz, tette hozzá a szóvivő.
Matteo Quattrocchi, az IT cég, a Cisco EU mesterséges intelligencia politikájának vezetője az Euronewsnak elmondta, hogy a Cisco „támogatja” a koncepciót és „fontolgatja a csatlakozást”.
„Izgatottan várjuk szeptembert, amikor elindul a hivatalos koordinációs folyamat, amely biztosítja, hogy a Paktumról teljes körű információ álljon rendelkezésre” – tette hozzá Quattrocchi. Szerinte az MI Paktum „értékes eszköz lesz a vállalatok számára, hogy jobban megértsék felelősségeiket és kötelezettségeiket az MI rendelet alapján”.
Jean-Marc Leclerc, az IBM EU-politikai vezetője szerint a mesterséges intelligencia Paktum célja, hogy ösztönözze a vállalatokat, hogy elkezdjenek folyamatokat létrehozni a MI rendeletre való jövőbeni megfelelés előkészítésére, „jó ötlet a jövőbeni megfelelési erőfeszítések figyelembe vételével”.
(Forrás: Euronews)
Gyakorlati útmutatónkat az AI Act alkalmazásához itt éri el. Az EU AI Act elfogadásának hátteréről a jogi szabályozás részleteiről szóló írásainkat itt és itt találja.
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Jelen cikkünk elméleti bevezetőt ad a kísérleti alapú szabályozási eszközök hátteréhez, majd a következő részben igyekszünk az elméleti bevezetőt lefordítani a gyakorlat nyelvére és a szabályozási homokozók példáján arra keressük a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
Egy német bíróság visszautasította a nagyméretű képi adatkészleteket szolgáltató, nonprofit LAION (Large-scale AI Open Network) elleni szerzői jogok megsértése miatt beadott keresetet. Az adatkészleteket olyan képgeneráló modellek használják, mint a Midjourney, a Stable Diffusion és mások, rajtuk gyakorolnak. A szolgáltató tevékenysége a jogi védelem alatt álló tudományos kutatások kategóriába tartozik – mondta ki a verdikt.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!