A mesterséges intelligencia a technológiák fejlődésének köszönhetően várhatóan még jobban átalakítja a jogászi hivatást


„Egyre nagyobb az igény a jogi szolgáltatásokra. A kérdés az, hogy hogyan lehet ezeknek az igényeknek megfelelni?” – mondta Richard Susskind professzor, a mesterségesintelligencia-kutatás nemzetközileg elismert szaktekintélye.

Amit tudnia kell:

  • A mesterséges intelligencia megváltoztatja a jogászi hivatást, továbbá a folyamatosan fejlődő rendszerek véget nem érő oktatás-fejlesztési folyamatokhoz vezetnek.
  • Richard Susskind professzor arra sarkallta a jogi egyetemeket, hogy tanterveiket igazítsák az AI fejlődéséhez, valamint annak jogi ágazatokra gyakorolt ​​hatásához.
  • Mivel a mesterséges intelligencia folyamatosan fejlődik, nem elég csak az aktuálisan elérhető rendszerekre koncentrálni, hanem monitorozni kell a folyamatos változásokat is.

A jogászi hivatás folyamatosan fejlődik a mesterséges intelligencia növekvő térnyerése miatt, azonban a társadalom a technológiai fejlesztések terén még el sem kezdte elérni a ”jéghegy csúcsát”.

Ezt az álláspontot osztotta Richard Susskind, az Egyesült Királyságban élő, a mesterséges intelligencia világában elismert professzor, aki részt vett a UnitedLex alternatív jogi szolgáltató által szervezett webináriumon, amely a professzionális környezetben egyre növekvő AI-használat hatására bekövetkező átalakulást érintette.

Susskind, aki 25 éven át Anglia és Wales főbírójának technológiai tanácsadójaként dolgozott, idén pedig a Nemzetközösség főtitkárának igazságszolgáltatásért és mesterséges intelligenciáért felelős különmegbízottjává nevezték ki, azt mondta, hogy hiba azt gondolni, hogy az AI elérte a technológiai csúcsot. Ehelyett a folyamatos fejlődésre hívta fel a figyelmet.

„Egyre nagyobb az igény a jogi szolgáltatásokra. A kérdés az, hogyan lehet ennek a nyomásnak megfelelni?” – mondta Susskind. „A mesterséges intelligencia lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy sok jogi szaktudást igénylő feladatot maguk végezzenek.”

Jogi innováció: fejlődünk vagy lemaradunk?

A mesterséges intelligencia valószínűleg olyan mértékben fog fejlődni, hogy számos olyan feladatot, amelyek korábban emberi professzionalitást igényeltek – ideértve a jogi területeket is – hamarosan várhatóan az AI-rendszerek is ellátják majd.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szakági és piaci szervezeteknek is egyre nagyobb szükségük lesz újfajta rendszerek kidolgozására, hogy alkalmazkodjanak a változáshoz.

Susskind óva int attól, hogy a mesterséges intelligencia jelenlegi technológián alapuló lehetőségeit rövidlátóan értékeljük, mondván, jelentős előrelépés várható a következő években is, és hajlandónak kell lennünk a folyamatos alkalmazkodásra, elkerülve a technológiai lemaradást.

Susskind szerint a társadalomnak fel kell készülnie a még ki nem fejlesztett, átalakuló AI-technológiák lehetőségére, mivel a legerősebb rendszerek még néhány év múlva léphetnek csak piacra.

Kiemelte, hogy a jogi egyetemeknek jobban fel kell készíteniük a kezdő jogászokat egy olyan jogi területen való munkára, amelyet az elkövetkező években kétségtelenül át fog alakítani a mesterséges intelligencia. A   hallgatókat nem szabad azzal a feltételezéssel álltatni, hogy a jogi szakma 20 év múlva ugyanaz lesz, mint ma – mondta.

„Attól tartok, hogy 20. századi jogászokká képezzük őket” – fejezte ki aggodalmát Susskind.

A mesterséges intelligencia fejlődése várhatóan hatalmas ugrást jelent majd az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés javításában, különösen a szűkösebb erőforrásokkal rendelkező egyének számára, akiknek jogi segítségre van szükségük olyan bonyolult, mégis a mindennapi életet meghatározó területeken, mint a polgári és az adójog, ahol többnyire a felek „több ügyvéddel konzultálnak a problémáról”, amely nem mindig a legjobb megoldás.

„A hagyományos rendszer, noha ez joggal vitatható, megromlott” – mondta.

A legerősebb mesterséges intelligencia-rendszerek azok, amelyek a humán szakemberek által kínálthoz hasonló módon képesek az ügyfelek által kívánt eredményét elérni.

„Nem csupán az a kérdés, hogy mit csinálnak az ügyvédek és hogyan csinálják, hanem az is, hogyan tudjuk ezt reprodukálni” – mondta.

Susskind az AI-t a jogi szakmában az orvostudományban használt robot-technológiákhoz hasonlította. Elmondta, hogy a robotok rendkívül hasznos eszközt jelentettek a műtéteket végző orvosok számára, de a komplikált eljárások továbbra is emberi beavatkozást igényelnek. Hasonlóan lehet megfogalmazni a technológia hatását az jogászi hivatással kapcsolatban is.

„Nélkülözhetetlen, hogy kihasználjuk a mesterséges intelligencia lehetőségeit” – mondta.

Susskind úgy véli, hogy az MI-vel kapcsolatos hosszú távú előrejelzések többségét a jogi területeken „többnyire alábecsülik”, ugyanis a hatás valószínűleg még nagyobb lesz, mint ahogyan azt jelenleg elképzelnénk.


Fordította: Takács Fanni Bernadett

Eredeti cikk: AI Expected to Transform Legal Field Even More as Technologies Evolve


A cikk a Wolters Kluwer Hungary Kft. termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 28.

A jövő jogásza podcast: exkluzív beszélgetés Dr. Csere Bálinttal, az OKJT elnökével, a MÜK elnökhelyettesével

A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához. Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Dr. Csere Bálinttal, az Országos Kamarai Jogtanácsosi Tagozat elnökével, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökhelyettesével beszélgetett.