Az év csapata adójog kategóriában-Jogászdíj 2022-2023


A VI. Wolters Kluwer Jogászdíjon 8 kategóriában osztottak díjakat. A cikkben az adójogi kategória győztes pályázatának rövid kivonata olvasható a bírálóbizottság értékelésével, és a díjazottakkal készített interjúval együtt.

A pályázat címe:  KKV holding-struktúra 2.0: beruházások egész évben óriási kedvezménnyel! 

A szakértői csapat: Csővári Legal  Dr. Csővári István, Dr. Dankó Tamás 

A díjazottak a pályázatukról:

Jogászdíj,adójogÜgyvédi irodánk egy adójogi és M&A boutique, amely 2021-ben jött létre. Az alapítónak már korábban, egy másik iroda adójogi csoportjának vezetőjeként is sikerült elvinnie a Jogászdíjat adójog kategóriában.  

Adójogi csoportunk munkájában viszonylag alacsony arányt képvisel a klasszikus, pusztán adójogra kiterjedő megbízások száma, ami alól a nemzetközi adózási tárgyú megkeresések kivételt jelentenek. Ügyeink nagy részét ugyanis olyan „interdiszciplináris” projektek teszik ki, ahol minimum nagyon hasznos, de inkább azt mondhatnánk, hogy megkerülhetetlen, ha a szakértő kolléga egyszerre látja át a projekt adózási, számviteli és jogi vonatkozásait, ideértve minden adónemet és minden lényegesebb jogterületet. Nem állítjuk, hogy adójogászaink számviteli vagy társasági jogi tudása minden tekintetben versenyez könyvvizsgálók, számviteli szakértők, társasági jogászok szakértelmével. Azonban igaz mindez azoknak a projekttípusoknak a területére, amelyeknél szükségünk van ezeknek a határterületeknek az ismeretére. Adójogászokként/jogászokként tehát a szakmánkat nem egy-egy adónem vagy egyéb jogterületre, hanem projekttípusokra specializáltan gyakoroljuk, és így adójogi csapatunk tagjai sem egy-egy adónem szakértői, illetve nem általánosabb értelemben vett adószakértők, hanem bizonyos projekttípusok valamennyi jogi, adózási és számviteli kérdésére kiterjedő specialistái.  

Jogászdíj,adójog

dr. Csővári István, dr. Dankó Tamás

Jogászdíj pályázatunk tárgya is egy ilyen megközelítést igénylő projekt. Kollégáinkkal olyan speciális, innovatív cégcsoportos működési modellt dolgoztunk ki, amelynek révén a kis- és középvállalkozások széles köre számára többszörösére emelkedhet a társasági adóban elérhető és széles körben alkalmazott „KKV beruházási kedvezmény” tényleges adóelőnye, a cégcsoportos működés egyéb előnyei mellett.  

A kkv szektorban általánosságban alkalmazott és potenciálisan jelentős adómegtakarítást biztosító, kkv beruházási kedvezmény igénybevételének lehetőségétől ugyanis a klasszikus cégcsoportstruktúrák bevezetésével teljes mértékben elesnek a vagyonvédelmet, biztonságot kereső vállalkozások és tulajdonosaik. A kedvezményre való jogosultságnak a vagyonvédelemmel kényszerűen együtt járó elvesztésére keresett választ az egyik, nemzetközi piacon is elismert, nagy múltú hazai borászat. Vagyonvédelmi célból történő cégcsoporttá alakítása során ismertük fel és fejlesztettük ki ezt az innovatív modellt.

Ez azonban nemcsak megoldást nyújt erre a problémára, de az igénybe vehető kedvezmény mértékét, és így a megvalósított beruházásokkal elérhető tényleges adómegtakarítást is a többszörösére növeli. Ez a beruházás összértékétől függően akár több tízmillió forintot is jelenthet. Az általunk kifejlesztett cégcsoportstruktúra ugyanis az igénybe vehető kedvezménynek lényegében kiiktatja az egyik felső korlátját.  

Innovatív cégcsoportmodellünk alkalmazásával lényegében bármely olyan KKV, amely beruházást kíván megvalósítani, 9%-kal „olcsóbban” teheti ezt meg, bizonyos, jellemzően teljesülő pénzügyi mutatószámok elérésével. 

 A bírálóbizottság a pályázatról:  

A pályázat tárgya egy speciális, innovatív cégcsoportmodell, melynek révén a kkv-k magasabb összegben vehetnek igénybe automatikusan társaságiadó-kedvezményt. E modell egyik legfőbb előnye a profitot termelő „operatív” cég saját vagyonának biztonságba helyezése. A pályázó bemutatta: lehetővé válik bármely, akár kisebb vállalkozás számára, hogy optimalizálhassa a beruházási költségeket, anélkül, hogy a fenntartás jelentősebb többletköltséggel járna. A működési modell kifejlesztése kiváló példa arra, hogy a határterületekre is kiterjedő, innovatív gondolkodásmód és projektszemlélet elengedhetetlen a sikeres és hatékony munkavégzéshez. 

 A díjat átadta:  Dr. Vámosi-Nagy Szabolcs, címzetes egyetemi tanár, ELTE ÁJK  


A NYERTEST KÉRDEZTÜK


Mi teszi egyedivé a pályázatukat? 

Fiatal ügyvédi irodaként sikerült egy olyan kategóriában díjat nyerniük, amely minden évben igen népszerű a pályázók körében. Mi teszi egyedülállóvá az önök által bemutatott modellt?  

Valóban, irodánk viszonylag új szereplője a hazai jogi szakmának, hiszen szűk három éve jött a Csővári Legal. Egy olyan megoldást találtunk fel, ami innovatív, és egyúttal nagyon széles körben is alkalmazható. Valójában nem egy annyira izzadságos munkának volt az eredménye, mint inkább egy szikrának volt köszönhető. Az a fajta felismerés volt, amikor az ember még szinte bosszankodik is, miszerint húsz éve van ebben a szakmában, és miként lehetséges, hogy ezt az adójogi megoldást eddig nem vette észre. 

 Mennyire gyakoriak ezek a véletleneknek köszönhető innovatív megoldások ebben a szakmában? 

Azt gondolom, hogy nem igazán. Ebben a szakmában egyre nehezebb újat alkotni, nagyon sok remek szakember tevékenykedik most már az adójog területén, éppen ezért évről évre nehezebb valami újdonsággal megjelenni. Ezért is örülünk különösen annak, hogy valami olyan megoldásra találtunk rá, amire korábban senki nem gondolt.  

A Wolters Kluwer Jogászdíj kiadvány teljes egészében ingyenesen letölthető innen.

 

 




Kapcsolódó cikkek