Csípős nyelvű elmebajnokság – Lezajlott a 8. Dr. Nagy László érvelési verseny


Németh Donát, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának negyedéves hallgatója nyerte a nyolcadik alkalommal megrendezett Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyt, mely e jogászi műfaj kiváló, néhai művelőjének, a 2013-ban fiatalon elhunyt ügyvédnek állít emléket. A szervezők a vetélkedőt azzal a céllal hívták életre, hogy támogassák a névadóhoz hasonló tehetségű fiatal jogászokat magával a rendezvénnyel és a hozzákapcsolódó díjazással.

Tegnap este a bronzmérkőzéssel és a döntővel véget ért az idei, immár nyolcadjára megrendezett Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Verseny; a 2023-as megmérettetésre április 19-én és 20-án került sor. A kiíró, a névadóról elnevezett alapítvány szerint bár a rendezvény továbbra is népszerű a joghallgatók körében, egyre több hasonló megmérettetést szerveznek a különböző ügyvédi irodák és az egyetemek is. A verseny ennek ellenére tartja országos rangját, hiszen egy-egy kivétellel az összes hazai egyetemi jogi karról érkeztek aspiránsok. Ehhez persze hozzájárult az is, hogy számos fórumon hirdették meg a rendezvényt, így a Dr. Nagy László Alapítvány honlapja mellett a Facebookon, az Instagramon, a LinkedIn-en, továbbá a verseny támogatóinak csatornáin. Ezen kívül személyes egyetemi kapcsolatokon, illetve egyetemi szervezeteken keresztül is próbáltak minél több hallgatóhoz eljutni a kiírók.

Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Verseny 2023 (1.)

A képen balról jobbra: dr. Siegler Konrád, a versenybizottság elnöke, a Dr. Nagy László Alapítvány kurátora, dr. Gál Enikő, a kuratórium elnöke és a díjazott versenyzők, Melis Zsuzsanna, Ádám Benedek Attila, Németh Donát, Benkő Martin és Ambrózi Miklós (A szerző felvétele)

Az idei versenyre április 5-éig lehetett jelentkezni egy beugró feladat megoldásával. Az ennek révén a szóbeli fordulóba jutott nyolc versenyző az eseményzáró két napján mérhette össze tudását. A korábbi évekhez hasonlóan a megmérettetés második napján, csütörtök este kezdődött a bronzmeccs Ádám Benedek Attila (Szegedi Tudományegyetem) és Benkő Martin (Szegedi Tudományegyetem), majd a két finalista, Melis Zsuzsanna (Szegedi Tudományegyetem) és Németh Donát (Eötvös Loránd Tudományegyetem) között, végül az eredményhirdetés és a díjátadó zárta az eseményt. A sorrend végül az alábbiak szerint alakult: a győztes Németh Donát lett, a képzeletbeli dobogó második fokára ellenfele, Melis Zsuzsanna állhatott fel, a bronzérmet Ádám Benedek Attila vihette haza, Benkő Martin pedig negyedik helyezést ért el. Mellettük további egy versenyző, Ambrózi Miklós is különdíjban részesült értékes teljesítményéért.

A megmérettetésnek ezúttal is a verseny szakmai támogatója, a Siegler Bird & Bird Ügyvédi Iroda II. kerületi székhelye adott otthont, másik szakmai támogatóként a Wolters Kluwer Hungary Kft. immár hetedik, míg a Pro/Lawyer Consulting harmadik alkalommal csatlakozott az eseményhez, idén először pedig az Arsboni is különdíjakkal értékelte a versenyzők teljesítményét. Az Alapítvány kuratóriuma által felajánlott Dr. Nagy László Díjat, Flohr János csípős paprikát ábrázoló alkotását a verseny győztese vehette át, aki számára a Bird & Bird egy hosszabb szakmai gyakorlati lehetőséget biztosít itthon, melyből egy hetet a Bird & Bird hágai irodájában tölthet el. Utóbbi során az iroda, illetve az Alapítvány állja utazásának és szállásának költségeit. A három, dobogós versenyző továbbá pénzjutalomban részesül, melynek összege az első helyezett esetében bruttó 200, a második helyezett esetében bruttó 150, a harmadik helyezett esetében pedig bruttó 100 ezer forint.

A versenyről szóló részletes tudósításunkat, valamint a szervezőkkel és a versenyzőkkel készített interjúinkat hamarosan olvashatják.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

Fűszerezett érvelési bajnokság – Rekordok a 9. Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyen

Kozma Gábor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem ötödéves joghallgatója nyerte a kilencedik alkalommal megrendezett, idén több rekorddal is szolgáló Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyt, ami e nehéz jogászi műfaj kiváló művelőjének, a 2013-ban fiatalon elhunyt ügyvédnek állít emléket. A rangos megmérettetésre története során először nem csak az összes hazai jogi karról – ráadásul rekordszámban – jöttek nevezések, hanem a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemről is érkezett pályázat.

2024. március 27.

A mesterséges intelligencia által generált tartalmak vízjelezése: megoldás vagy látszatmegoldás?

A generatív mesterséges intelligencia (generative artificial intelligence – GAI) felemelkedése elkerülhetetlenül maga után vonja a használatával létrehozott félrevezető tartalmak terjedését is. Nagyrészt az erre való reagálásként egyre inkább a közbeszéd tárgyává válik a mesterségesen generált tartalmak (szövegek, videók, hanganyagok) explicit jelölésének problémája. A készülőben lévő szabályozások kapcsán komoly kérdés azok betartatása, nem beszélve a technológia rosszindulatú felhasználása során keletkező tartalmak azonosíthatóságáról.