Kincsen vagy bombán ülünk, ha hasznosítani kívánjuk az adatvagyont?
A digitális gazdaságban mind többen érezzük úgy, hogy általános közérzetünket minden téren meghatározza, hogy a régi és bevált rutinokat újra és újra felül kell vizsgálnunk. A Data Act is azon szabályok közé tartozik, amelyek végképp megkerülhetetlenné teszik a vállalati adatvagyon hasznosításának újragondolását, és ezzel összefüggésben az adatalapú technológiák, így különösen a mesterséges intelligenciára vonatkozó innovációs stratégia alapjainak kiépítését.
A vállalkozások az adatvagyon tekintetében úgy érezhetik, hogy egy kincsesbánya felett rendelkeznek, azonban ezt a kincs nem adja könnyen magát, először ki kell termelni és fel kell dolgozni. A számos egymással érintkező és egymással együttesen értelmezendő jogi-szabályozási probléma nyomán pedig az lehet az első benyomásunk, hogy valójában a kincsesbányához egy aknamezőn keresztül vezet az út.
Egy vállalati adatgazdálkodási governance rendszer kialakítására vonatkozó innovációs projektindító megbeszélés szituációjába belehelyezkedve sokféle kérdés felmerül, egyrészt azon gondolkodunk, milyen lépések szükségesek a vállalati adatvagyon feltérképezése, az adatminőség biztosítása, az adatkészletek beszerzése és értékesítése terén; másrészt arra keressük a választ, hogy milyen jogi-szabályozási területeket kell elengedhetetlenül vizsgálat alá venni. Közben pedig azt is vizsgálnunk kell, hogy a komplex adatszabályozási ökoszisztéma elemei (köztük például a felhőszolgáltatások és a mesterséges intelligencia alapú technológiák) hogyan illeszkednek, beazonosíthatók-e már ebből adódóan sajátos csapdahelyzetek és az ezekre megoldásokat kínáló best practice-ek;
Az előbbiekből is látható, hogy egy sikeres innovációs kick-off meeting alapfeltétele, hogy kilépve a siló-megközelítésből elinduljon egy multidiszciplináris szakmai és jogi-szabályozási párbeszéd a vállalkozáson belül, különben aligha illeszthető be a szabályozási megfelelés úgy, hogy ezt ne egy plusz tehernek élje meg a vállalati szervezet.
Hirdetés
A digitális gazdaság uniós szabályozási közege rendkívül komplex. Ha nem fordítunk kellő figyelmet a jogi-szabályozási szempontokra, a projekt elbukhat a jogszerűségen. Ha pedig nem a leghatékonyabb LegalTech eszközöket választjuk, a piac elszaladhat mellettünk, mire kijövünk az egyébként jogszerű, de idejétmúlt megoldással.
Időpont: 2024. május 8. Helyszín: Radisson Blu Béke Hotel
Május 8-án a Portfolio és a WoltersKluwer Hungary társszervezésében tartandó konferencián a DigitalCompliance és a LegalTech kérdései kerülnek majd előtérbe, így mélyebben is el lehet merülni az adatgazdaság kihívásaiban is, már csak azért is, mert a panelekben ülő szakértők a nap végén az ún. netPORT Kocsmában, törzsasztalaiknál várják a résztvevői kérdéseket. Addig is hallgassák meg a 2024 áprilisában tartott ingyenes webináriumunkat, ahol többek között arra is választ kaphatnak, hogy milyen kiberbiztonsági logika mentén építhető fel a vállalati adatszabályozási ökoszisztéma.
A cikk a Wolters Kluwer termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.