Végre van egy definíciónk a nyílt forráskódú mesterséges intelligenciára
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
A július 12-én kihirdetett mesterséges intelligenciáról szóló EU-s rendelet a mai naptól hatályos.
A teljes címén a mesterséges intelligenciára vonatkozó harmonizált szabályok megállapításáról, valamint a 300/2008/EK, a 167/2013/EU, a 168/2013/EU, az (EU) 2018/858, az (EU) 2018/1139 és az (EU) 2019/2144 rendelet, továbbá a 2014/90/EU, az (EU) 2016/797 és az (EU) 2020/1828 irányelv módosításáról (a mesterséges intelligenciáról szóló rendelet) szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2024. június 13-i (EU) 2024/1689 rendeletét több éves előkészítés után idén júniusban fogadták el, a kihirdetésére a Hivatalos Lapban júliusban került sor, a hatályba lépése pedig a mai nap, azaz augusztus 1.
A hatálybalépéstől eltérően az alkalmazására hosszú idő áll rendelkezésére a jogalkalmazóknak: csupán 2026. augusztus 2-től kell a gyakorlatban is alkalmazni, azzal, hogy
– az I. (Általános rendelkezések) és a II. fejezetet (Tiltott MI-gyakorlatok) 2025. február 2-től kell alkalmazni,
– a III. fejezet 4. szakaszát (Bejelentő hatóságok és bejelentett szervezetek), az V. fejezetet (Általános célú MI-modellek), a VII. fejezetet (Irányítás), és a XII. fejezetet (Szankciók) – a 101. cikk kivételével -, valamint a 78. cikket (Titoktartás) 2025. augusztus 2-től kell alkalmazni;
– a 6. cikk (1) bekezdését (A nagy kockázatú MI-rendszerekre vonatkozó besorolási szabályok) és a rendeletben foglalt vonatkozó kötelezettségeket 2027. augusztus 2-től kell alkalmazni.
Gyakorlati útmutatónkat az AI Act alkalmazásához itt éri el. Az EU AI Act elfogadásának hátteréről a jogi szabályozás részleteiről szóló írásainkat itt és itt találja.
A kutatók hosszú ideje nem értenek egyet abban, hogy mi minősül nyílt forráskódú mesterséges intelligenciának. Egy befolyásos csoport most felajánlott egy választ.
Jelen cikkünk elméleti bevezetőt ad a kísérleti alapú szabályozási eszközök hátteréhez, majd a következő részben igyekszünk az elméleti bevezetőt lefordítani a gyakorlat nyelvére és a szabályozási homokozók példáján arra keressük a választ, mit jelenthetnek ezek a vállalati mindennapokban.
Egy német bíróság visszautasította a nagyméretű képi adatkészleteket szolgáltató, nonprofit LAION (Large-scale AI Open Network) elleni szerzői jogok megsértése miatt beadott keresetet. Az adatkészleteket olyan képgeneráló modellek használják, mint a Midjourney, a Stable Diffusion és mások, rajtuk gyakorolnak. A szolgáltató tevékenysége a jogi védelem alatt álló tudományos kutatások kategóriába tartozik – mondta ki a verdikt.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!