Nem mindennapi jogesetet kellett megoldaniuk a joghallgatóknak a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyen


Második alkalommal szervezte meg a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyt a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. A versenyre bármelyik magyarországi egyetem jogász szakos hallgatója jelentkezhetett, aki legalább négy lezárt félévet maga mögött tudott. A szakmai megmérettetésen, amelynek fővédnöke Tuzson Bence igazságügyi miniszter volt, idén hét budapesti és vidéki egyetem 20 negyedéves hallgatója vett részt.

A rendezvényt Tóth Zoltán jogalkotásért felelős államtitkár nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte a fiatal joghallgatók képzésének és támogatásának fontosságát, valamint, hogy a verseny fődíjaként elnyerhető MOKK ösztöndíj hozzájárul az elhivatott és motivált, rátermett joghallgatók képzéséhez, tanulmányi és szakmai fejlődésük elősegítéséhez.

Elméleti tudás, gyakorlati környezetben

A Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyen a hallgatóknak a tanulmányaik során szerzett elméleti tudást gyakorlati környezetben kellett alkalmazniuk. A jogesetek megoldása során nemcsak a jogszabályokat kellett ismerniük, hanem azokat valós problémákra is tudniuk kellett alkalmazni, hogy jobban megértsék a jogrendszer működését, és felkészültebbek legyenek a későbbi szakmai tevékenységük során. Emellett érvelési, problémamegoldó és kommunikációs készségükről is számot kellett adniuk, hiszen ezek olyan képességek, amelyek elengedhetetlenek a sikeres jogi gyakorlatban.

Kacifántos jogesetek

A verseny két fordulóból állt. A joghallgatóknak először csoportokba rendeződve, majd a legjobb öt versenyzőnek egyenként, egy jogeset szereplőiként kellett érveiket felsorakoztatniuk és bizonyítaniuk rátermettségüket, felkészültségüket a szakmai zsűri előtt. Az idei jogeset során egy hagyatéki tárgyaláson találták magukat a versenyzők, ahol különböző pozícióban lévő felekként kellett érvelniük annak érdekében, hogy minél nagyobb részesedést szerezzenek meg a hagyatékból.

Jogi érvelésük során muszáj volt kitérniük többek között a közös veszélyben elhunytakra vonatkozó szabályokra, a kiesésre, az ági öröklésre, az érdemtelenségre, a szóbeli végrendeletre és a hagyatéki hitelezői igény érvényesítésére. A hallgatóknak egy órájuk volt felkészülni, amelyhez segítségképp a MOKK biztosította a kapcsolódó jogszabályokat is. A megoldásokat szakmai zsűri bírálta el, melynek tagjai Tőzsér Lajos, az Egri Törvényszék tanácselnök, Mátó Géza, a Moldován és Társa Ügyvédi Iroda partnere, valamint Biró Gábor, a MOKK oktatási bizottságának elnöke voltak.

A verseny fődíját, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara ösztöndíját az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának negyedéves hallgatója, Parrag Levente Lajos nyerte meg. A rendezvény szervezői az első helyezett mellett minden versenyzőt könyvjutalommal díjaztak.

Verseny nem csak hallgatóknak

A tavalyi jogesetmegoldó verseny nemcsak a joghallgatók, hanem a gyakorló jogászok érdeklődését is felkeltette, ezért a hallgatóknak szervezett versenyt idén egy másik megmérettetés is követte, amelyre közjegyzők, közjegyzőhelyettesek és közjegyzőjelöltek jelentkezhettek. A verseny itt egy írásbeli feladattal kezdődött, ahol a napi gyakorlatban előforduló családjogi, öröklési témájú ügyleti okiratot kellett elkészítenie a résztvevőknek. A feladat második részében egy közjegyzői hatásköre tartozó jogeset megoldását kellett szóban összefoglalnia a versenyzőknek. A verseny nyertese térítésmentesen elvégezhet egy, a MOKK által elfogadott szakjogászi képzést.

(forrás: MOKK)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 30.

A jövő jogásza podcast: innovációs stratégia a jogi szektorban

Dr. Ungváry Botonddal beszélgetünk arról, hogy hogyan érdemes hozzákezdeni egy jogi innovációs projekthez, milyen kérdéseket kell tisztáznunk, milyen technológiák közül választhatunk és milyen új ismereteket és készségeket kell elsajátítanunk ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk digitalizálni és automatizálni.

2024. május 29.

Szubjektív beszámoló a Digital Compliance by Design & LegalTech konferenciáról

Május 8-án abban a szerencsében volt részem, hogy részt vehettem a Wolters Kluwer Hungary és a Portfolio Digital Compliance by Design & LegalTech című konferenciáján. Nem túlzás azt állítani, életem eddigi legjobb konferenciája volt, és ezt nem egyedül mondtam ki a jelen levők között… A szervezők ugyanis roppant sikeresen megléptek több olyan dolgot is, amikre igény már régóta lett volna, de eddig vagy nem jutott eszébe senkinek, vagy nem mert beleállni.

2024. május 23.

Gulyás László: inspiráló most a mesterséges intelligenciát kutatni

Fenntartható-e a mesterséges intelligencia? Lesz-e valaha alapvető közszolgáltatás? Jól járnak-e a felhasználók, ha pár nagy cég kezében összpontosul a technológia fejlesztése? Ezekben a dilemmákban segít eligazodni Gulyás László, az ELTE Informatikai Kar Mesterséges Intelligencia Tanszékének docense, aki a technológia kapcsán felmerülő legaktuálisabb kérdéseket tisztázza. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem áprilisban indult tudományos-ismeretterjesztő sorozata most új videóval folytatódik.