A cégbíróság feladatai az új, elektronikus ingatlan-nyilvántartás rendszerében


Az elmúlt években állandóan központi téma volt a magyar ingatlan-nyilvántartás megújítására vonatkozó törvényalkotói szándék, lassan, több alkalommal történő halasztással meg is jelentek az irányadó jogszabályok. Mivel ez a változás jelentős informatikai fejlesztéseket, új rendszerek munkába állítását és több adatbázis összekapcsolását és igényel, a számítástechnikai feltételek megteremtése is további késedelmet generált.

A jelenlegi tervek szerint azonban 2025-ben végül elindul az új, elektronikus ingatlan- nyilvántartás Magyarországon.

Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény és a végrehajtására vonatkozó 179/2023. (V. 15.) Korm. rendelet hatályba lépése a cégbírósági eljárásokra és hatással lesz.

A cégnyilvántartás és az ingatlan-nyilvántartás jellemzően akkor kapcsolódik össze egy ügyben, amikor egy gazdasági társaságban ingatlantulajdon jelenik meg, vagy az ilyen tulajdon éppen kivonják a cég vagyoni elemeik közül.

Az eddig megszokott eljárás az volt, hogy a cégbíróság a cégnyilvántartáshoz szükséges iratokat kezelte az ingatlanra vonatkozó tranzakció összefüggésében, majd az ezzel kapcsolatos eljárás lezárását követően a vállalkozás a cégbíróság végzésével, és az ingatlan nyilvántartási eljárásban elvált alakiságok okkal, tartalommal rendelkező további okiratokkal a kereste meg a földhivatal az ingatlanra vonatkozó tulajdonjog vagy egyéb jog bejegyzése, törlése érdekében.

Ez a megszokott megoldás meg fog változni az új, elektronikus ingatlan-nyilvántartás elindulásával.

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 2025. január 15. napjától hatályos módosításai új feladatkörben helyezik majd a cégbíróságot.

A bevezetésre kerülő új eljárásrend szerint a cégbíróság fogja elrendelni elrendeli a cégekhez kapcsolódó ingatlanokra vonatkozó jogok vagy tények keletkezésének, változásának vagy megszűnésének bejegyzését az ingatlan-nyilvántartásban, ha az eljárásában az ügy érdemében hozott jogerős végzés alapján ingatlan-nyilvántartási bejegyzésnek van helye.

Ilyen eset lesz, ha az ingatlant nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként, apportként szolgáltatja a cég tagja a vállalkozás cég bejegyzésre, vagy cégadat változásra irányuló bejegyzési kérelme alapján. a bejegyzési, illetve változásbejegyzési kérelmében a jogszabályban előírt okiratok csatolása mellett.

Az ingatlanapport szolgáltatására irányuló kötelezettség teljesítését jogi képviselő útján kell majd bejelenteni, és ezzel egyidejűleg kérelmezni kell az ingatlan-nyilvántartás bejegyzésre irányuló döntés meghozatalát is.

Részletszabály, hogy nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként csak olyan ingatlan jelölhető meg, amelynek tulajdoni lapjából az ingatlannal való rendelkezés jogcíme legalább széljegy formájában megállapítható.”

A cégbíróságnak a cégbíróságnak lesz szerepe akkor is, ha a gazdasági társaság megszűnése esetén a fennmaradó vagyonra vonatkozó vagyonfelosztási javaslatban ingatlan is szerepel, mert ezen esetben egyértelműen kell megjelölni majd, hogy tulajdonjogát a cég törlésével ki fogja megszerezni. Jelen esetben a cég törlése mellett Az ingatlan tekintetében az új tulajdonos tulajdonjogának bejegyzésre irányuló kérelmet is elő kell terjeszteni a cégbíróság számára. A cég törlésére irányuló kérelemnek helyt adó végzés esetén a cégbíróság az ingatlan-nyilvántartási bejegyzésről is rendelkezik majd.

Ha a cégbíróság jogerős végzése alapján az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jog vagy tény keletkezését, változását vagy megszűnését kell átvezetni, a bíróság jogszabályban meghatározott módon és feltételekkel intézkedik az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett jog vagy tény keletkezésének, változásának vagy megszűnésének bejegyzése iránt.

Az átmeneti időszakra vonatkozó előírások szerint ezeket az új rendelkezéseket már a 2025. január 15-én folyamatban lévő eljárásokban is kell majd alkalmazni, ha az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett jog vagy tény keletkezésének, változásának vagy megszűnésének bejegyzése iránti intézkedés 2025. január 15-én vagy azt követően válik szükségessé.

A cikk szerzője dr. Zalavári György partner ügyvéd. Az Ecovis Zalavári Legal Hungary a Jogászvilág.hu szakmai partnere.




Kapcsolódó cikkek

2024. november 7.

Mit várhatunk a tervezett lakhatási cafetéria programtól?

Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként a Kormány az országos lakhatási feltételek fejlesztése érdekében, november 30. határidővel elkezdte ismét kidolgozni a 2019. január elsejével kivezetett munkáltató által adókedvezménnyel adható lakhatási támogatást. A money.hu szakértői megvizsgálták a korábbi támogatási forma felépítését és rávilágítottak néhány nyitott kérdésre az új béren kívüli juttatás bevezetésével kapcsolatban.

2024. november 7.

Az Európai Unió és a munkajog – jogalkotás és joggyakorlat

A Wolters Kluwer Hungary 21. alkalommal rendezte meg a munkajoggal foglalkozók elsőszámú szakmai találkozóját, a Magyar Munkajogi Konferenciát 2024. októberében. Uniós csatlakozásunk 20. évében a szakmai program fókuszában az uniós jog magyar jogalkotásra és joggyakorlatra gyakorolt hatása állt.