A krízishelyzet sem akasztotta meg a cégfelvásárlásokat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A krízishelyzet sem akasztotta meg a cégfelvásárlásokat, a nemzetközi tranzakciós piacnak leginkább a magántőke-beruházások adnak lendületet – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő tanulmányából.

A nemzetközi tanácsadó cég összefoglalója szerint idén az első hat hónapban 2274 ügyletet zártak le összesen 2200 milliárd dollár értékben a vállalati M&A-piacon. A tranzakciók száma 27 százalékkal, értéke 18 százalékkal csökkent 2021 azonos időszakához képest, de a koronavírus-járványt megelőző öt év, a 2015 és 2019 közötti hasonló időszakhoz viszonyítva számottevően, 35, illetve 13 százalékkal emelkedett az aktivitás.

A tranzakciós listát a hagyományosan aktív Amerikai Egyesült Államok vezeti 900 milliárd dolláros befektetésekkel, a második Kína 175 milliárd dollárral, majd India következik, a dél-ázsiai országban a tranzakciók együttes értéke 215 százalékos növekedéssel elérte a 128 milliárd dollárt.

Az EY elemzése rámutat, hogy a Kínából az Egyesült Államokba irányuló befektetések a 2016 első fél évében elért, csúcsnak számító 27 milliárd dollárról mára 1,9 milliárd dollárra zuhantak. Az Európába irányuló észak-amerikai beruházások ugyanebben az időszakban 60 milliárd dollárról a két és félszeresére, 149 milliárd dollárra emelkedtek.

A technológia szektorban 627 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát a vállalatok, ami a globális M&A-tevékenység közel egyharmadát, 31 százalékát tette ki. Az élettudományi ágazat továbbra is alulteljesít, 111 milliárd dollár volt a tranzakciók értéke, és az általában népszerű piacnak számító fogyasztói szektorban is 27 százalékkal csökkent az aktivitás 2021 első félévéhez képest, 91 milliárd dollárra.

Bár a tőkepiaci feltételek 2022 első felében jelentősen szigorodtak, a magán-befektetési társaságok még mindig nagy mennyiségű készpénzzel rendelkeznek, amelyet az év második felében kellene felhasználniuk – jelezte a közleményben Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 25.

Az egyenlő díjazás és az átlátható bérezés szabályai a 2023/970/ EU irányelv alapján

2023. május 17.-én kihirdetésre került a 2023/970/EU irányelv, amely a férfiak és nők egyenlő vagy egyenlő értékű munkáért járó egyenlő díjazása elve alkalmazásának a bérek átláthatósága és végrehajtási mechanizmusok révén történő megerősítéséről szól. Az irányelv tartalma egyértelműen követi az uniós jogfejlődést, így számos olyan rendelkezést tartalmaz, melyet az Európai Unió Bíróságának (továbbiakban: EuB) gyakorlata az elmúlt években kimunkált. Az irányelvet a tagállamok 2026. június 7-ig kötelesek átültetni, azaz esetünkben a hazai jogalkotás is eddig köteles meghozni az idevonatkozó rendelkezéseket. Az előbbi implementációs határidőtől függetlenül a következetes EuB gyakorlat értelmében a tagállamoknak már most tartózkodniuk kell minden olyan rendelkezés meghozatalától, amely „komolyan veszélyeztetné” az irányelvben foglalt célok elérését. Az irányelv céljai és főbb tartalmi rendelkezéseit a jelen cikkben kerül összefoglalásra.

2023. szeptember 22.

Megkezdődött a szabályozási környezet és az AI terjedésének versenyfutása

Globális elemzés keretében mérte fel a mesterséges intelligencia (AI) nemzetközi megítélését, vállalati alkalmazását, kockázatait és szabályozási környezetét a DLA Piper. Az „AI Governance: balancing policy, compliance and commercial value” című riport eredményei többek között rámutatnak, hogy a vezetők jelentős része, mintegy harmada elsősorban az AI szabályozási környezetét övező bizonytalanság miatt ódzkodik annak széles körű bevezetésétől.