A magyarok a bér alapján választanak munkahelyet


A munkavállalóknak globálisan állásuk hosszú távú biztonsága a legfontosabb szempont a munkahely kiválasztásánál, Magyarországon viszont a bérezés áll az első helyen – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a Stepstone Group, valamint a The Network és magyar partnere, a Profession.hu közös nemzetközi kutatásából. A mesterséges intelligencia térnyerése jól láthatóan átrajzolja a munkavállalói attitűdöket.

Az elemzők megállapították, hogy nemzetközi viszonylatban a 40 év alattiak számára a hosszú távú biztonság a legfontosabb tényező egy állás kiválasztásánál. Második helyre a 30 év alattiak a karrier és a fejlődés lehetőségét, a 31-40 évesek a munka-magánélet egyensúlyát sorolták.

A közleményben idézték Kotsis Ádámot, a BCG partnerét, aki elmondta, hogy a 2021-ben és 2023-ban is elvégzett felméréseik alapján a munkavállalók fontossági sorrendjében mutatkozó markáns változás egybeesik a mesterséges intelligenciára épülő szoftverek széles körű elterjedésével: a munkahely hosszú távú biztonsága a hetedik helyről az elsőre lépett elő.

Arra is kitértek, hogy globálisan a 41 és 50 év közöttiek a munka-magánélet egyensúlyát tartották a legfontosabbnak a válaszaikban, ezt pedig a fizetés mértéke követte. Az 51-60 évesek és a legidősebbek is a kollégákkal való jó kapcsolatot tették első helyre.

A globális eredményekkel szemben Magyarországon a válaszadók szerint a munka hosszú távú biztosítottsága a harmadik, a munka-magánélet egyensúlya pedig a második legfontosabb tényező, míg az első helyen a bérezés áll.

A korosztályos bontásból kiderült, hogy Magyarországon a 31 és 60 év közötti munkavállalók számára egyhangúlag a fizetés a legfontosabb egy állás mérlegelésénél, a 21-30 éves korosztálynak pedig az állás biztonsága, stabilitása.

Kiemelték, hogy a munka és magánélet egyensúlya az a tényező, amiről a nemzetközi és a magyarországi válaszadók évről évre hasonlóan vélekednek, és amely 2018 óta minden mérésnél – mind hazai, mind globális viszonylatban – a három legfontosabb szempont között szerepelt egy munkahely esetében. Ezért erre a tényezőre különösen fontos odafigyelniük a munkáltatóknak.

A globális tanulmány 188 ország több mint 150 ezer munkavállalójának válaszai alapján készült 2023. október és december között anonim, kérdőíves online kutatás formájában.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 5.

A Hell pert indít a Forbes ellen, és újra visszahívatná a lap legfrissebb számát

A HELL Energy Magyarország Kft. közleményben tudatta, hogy kezdeményezi a Forbes legfrissebb számának visszahívását, és beperli a magazin kiadóját. A cég 2019-ben egyszer már pert indított a Forbes Magyarország ellen azért, hogy ne kerüljenek nyilvánosságra a tulajdonosaik személyes adatai a magazin évi rendszerességgel jelentkező, 50 leggazdagabb magyart listázó cikkében.

2024. szeptember 3.

Sokan elfelejtik: visszaigényelhető a behajthatatlan követelésekre jutó áfa

Bár már 4 éve adott a lehetőség, még mindig kevesen gondolnak arra, hogy a behajthatatlan követelésekre megfizetett áfát visszakérjék az adóhatóságtól. Érdemes pedig megfontolni ezt a lehetőséget, mert az ehhez szükséges eljárás nem bonyolult, és a legtöbb esetben sikeresen zárul– tájékoztat a Niveus Consulting Group.