A munkáltató teendői csoportos létszámcsökkentéskor
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az eljárásnak többféle munkáltatói kötelezettséggel járó, egymásra épülő szakaszai vannak.
Amennyiben a munkáltató a működésében felmerült ok miatt nagyobb létszámú munkavállaló munkaviszonyát kívánja megszüntetni, először is meg kell vizsgálnia, hogy a tervezett létszámcsökkentés a Munka Törvénykönyve szerinti csoportos létszámcsökkentésnek minősül-e. Azaz 30 napos időszakon belül a munkáltató működésével összefüggő ok miatt közölt munkaviszony-megszüntető nyilatkozatok érintenek-e annyi munkavállalót, amennyi esetében már a csoportos létszámcsökkentési eljárás szabályait kell alkalmazni. Ez esetben ugyanis a munkáltató számos törvényi előírásnak köteles eleget tenni.
Első lépésként a munkáltatónak közölnie kell a csoportos létszámcsökkentésről szóló döntése meghozatalának szándékát az állami foglalkoztatási szervvel és az üzemi tanáccsal, amely során meg kell határoznia:
- a tervezett csoportos létszámcsökkentés okát,
- foglalkoztatási csoportok szerinti megosztásban a tervezett létszámcsökkentéssel érintett, vagy a megelőző fél évben az érintett telephelyeken foglalkoztatott munkavállalók létszámát,
- a létszámcsökkentés végrehajtásának tervezett tartamát, időbeni ütemezését,
- a kiválasztás szempontjait, valamint
- a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos – a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározottól eltérő – juttatás feltételét és mértékét.
Az állami foglalkoztatási szerv részére adott tájékoztatás másolatát az üzemi tanácsnak írásban át is kell adni.
A munkáltatónak az üzemi tanáccsal tárgyalási kötelezettsége van. A tájékoztatást követően ugyanis leghamarabb 7 nap elteltével köteles a munkáltató az üzemi tanáccsal tárgyalást kezdeni, és azt a megállapodás megkötéséig, vagy megállapodás hiányában legalább 15 napig folytatni. A tárgyalás nem lehet formális, és annak ki kell terjednie a csoportos létszámcsökkentés elkerülésének lehetséges módjára, eszközére, elveire, következményeinek enyhítését célzó eszközökre, valamint az érintett munkavállalók számának csökkentésére. Ha a tárgyalás során megállapodás születik, azt meg kell küldeni az állami foglalkoztatási szervnek. A megállapodásban meghatározhatók azok a szempontok is, amelyekre figyelemmel a munkáltató a munkaviszony megszüntetéssel érintett munkavállalók körét meghatározza.
Az 1992. évi Munka Törvénykönyve előírta, hogy üzemi tanács hiányában a munkáltató a képviselettel rendelkező szakszervezetek, vagy a munkavállalók képviselőiből létrehozott bizottsággal köteles konzultációt folytatni. A hatályos Munka Törvénykönyve nem tartalmaz ilyen előírást, azonban célszerűnek tarjuk annak fenntartását a gyakorlatban, mivel ez felel meg a vonatkozó európai uniós irányelv teljes körű átvételének.
Amennyiben az üzemi tanáccsal lefolytatott tárgyalást követően a munkáltató továbbra is csoportos létszámcsökkentést kíván végrehajtani, akkor erről döntést kell hoznia, amelyben meg kell határoznia
- foglalkoztatási csoportok szerinti megosztásban az intézkedéssel érintett munkavállalók létszámát, valamint
- a csoportos létszámcsökkentés végrehajtásának kezdő és befejező időpontját vagy végrehajtásának időbeni ütemezését, harminc napos időszakok alapján.
A csoportos létszámcsökkentés végrehajtásáról szóló döntésről a munkáltató köteles értesíteni az állami foglalkoztatási szervet, legalább a munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozatok közlését megelőző 30 nappal. A tájékoztatásban közölni kell az érintett munkavállalók azonosító adatait, munkakörét és szakképzettségét.
A csoportos létszámcsökkentésről az érintett munkavállalókat is tájékoztatni kell írásban, még a munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozat közlését megelőzően. A munkavállalóknak adott tájékoztatást az üzemi tanácsnak és az állami foglalkoztatási szervnek is meg kell küldeni. A munkáltató a munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozatot csak a munkavállalói tájékoztatást követő 30 nap elteltét követően közölheti, ellenkező esetben a megszüntetés jogellenes.
A csoportos létszámcsökkentési eljárásnak tehát többféle munkáltatói kötelezettséggel járó, egymásra épülő szakaszai vannak. Az előírásokat a munkáltatóknak érdemes pontosan ismerniük, hiszen teljesítésük elmulasztása akár jogellenessé is teheti a csoportos létszámcsökkentést.