Az árverésen történő ingatlanvásárlás lépésről lépésre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jelen cikkükben az árverésen történő ingatlanvásárlás menetét tekintik át a szerzők lépésről lépésre.

Bevezetés

A Vht. alapján az ingatlanokat rendszerint árverésen kell értékesíteni. A végrehajtó az árverést hirdetménnyel tűzi ki, melynek a teljesség igénye nélkül tartalmaznia kell a végrehajtást kérő(k) és az adós nevét, a meghirdetett ingatlan adatait, jellemzőit, becsértékét, az ingatlanra tehető legalacsonyabb vételárat, az árverési előleget, továbbá a vételi ajánlattétel időtartamát.

Árverési hirdetmények elektronikus nyilvántartása

Az árverési hirdetmények a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar által működtetett árverési hirdetmények elektronikus nyilvántartásában érhetőek el. Az elektronikus árverési hirdetmények nyilvántartása nyilvános, ingyenesen megtekinthető az arveres.mbvk.hu címen.

Regisztráció

Az árverésen történő részvételhez szükséges az ajánlatot tenni kívánó regisztrációja az Árverezők Elektronikus Nyilvántartásába.

A nyilvántartásba történő regisztráció, személyes megjelenés mellett bármely önálló bírósági végrehajtónál és törvényszéki végrehajtónál kérelmezhető a regisztráló adatainak igazolására szolgáló iratok bemutatása, valamint egyszeri 6.600 forint összegű díj megfizetése mellett.

A nyilvántartásba történő bejegyzéssel az árverező az árverési rendszer használatához szükséges felhasználói nevet és jelszót, továbbá a licitnaplóban közzé tett – személyére nem utaló – árverezői egyedi azonosítót kap.

Az árverést lefolytató végrehajtó az árverező kérelmére aktiválja a felhasználói nevet és jelszót, amennyiben a becsérték 10 százalékának megfelelő árverési előleget a végrehajtónál letétbe helyezte, vagy azt átutalta és az összeget a végrehajtói letéti számlán jóváírták, továbbá ha teljesülnek az árverésen való részvétel egyéb jogszabályi feltételei.

Jelentkezés árverésre

Az aktiválás után az árverező a vételi ajánlattétel időtartama alatt az aktivált felhasználói nevének és jelszavának, valamint a vételi ajánlat összegének megadásával elektronikus úton vételi ajánlatot tehet a meghirdetett vagyontárgyra, melynek el kell érnie az ingatlanra tehető, hirdetményben szereplő legalacsonyabb vételárat, illetve – ha volt ilyen – a korábbi licit licitküszöbbel növelt összegét.

A vételi ajánlatot az Elektronikus Árverési Rendszer rögzíti és – az árverező egyedi azonosítójának feltüntetésével – közzéteszi a licitnaplóban.

Az érvényesen megtett licitet nem lehet visszavonni. Amennyiben az érvényes licit megtételét követően valaki magasabb összegben licitált, lehetőség van kiszállni az árverésből.

Árverés befejezése

Az árverés a hirdetményen feltüntetett vételi ajánlattételi időtartam végéig tart, kivéve, ha az azt megelőző öt percen belül újabb vételi ajánlat érkezik. Ebben az esetben az ajánlattétel időtartama eme vételi ajánlattételtől számított öt perccel automatikusan meghosszabbodik az utolsó vételi ajánlat megtételét követő ötödik perc végéig.

Az árverés befejezését követően az eljárást lefolytató végrehajtó felhívja a legmagasabb érvényes vételi ajánlatot tevő árverezőt, hogy az árverési jegyzőkönyv aláírása, és a vételár kifizetése céljából, a végrehajtó által megjelölt helyen és időpontban jelenjen meg. A vételár kiegyenlítése banki átutalással is történhet olyan időpontban, hogy az a végrehajtói letéti számlán, az árverési jegyzőkönyv aláírása előtt jóváírásra kerüljön. A végrehajtó a vételár megfizetésére legfeljebb két hónapig terjedő halasztást adhat, ha ezt a vételár nagyobb összege vagy más fontos körülmény indokolttá teszi.

Ha az árverési vevő az árverési vételár megfizetését elmulasztja, előlegét elveszti, egyébként az árverési vevő letétbe helyezett előlegét a vételárba beszámítják. A többi árverező által letétbe helyezett előleget a végrehajtó részükre visszautalja.

ecovis-banner

A cikk szerzője dr. Molnár Gergő Zsolt partner ügyvéd és dr. Petrik Tamás ügyvédjelölt. Az Ecovis Hungary Legal a Jogászvilág.hu szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 29.

A vállalkozások 80 százaléka megy csődbe az alapító halála után

Ma már ismert tény, hogy a rendszerváltás utáni évtizedben alapított vállalkozások alapító tömegesen mennek nyugdíjba, elindítva ezzel a rendszerváltó régióra jellemző generációváltás hullámot. Egy friss kutatás szerint ráadásul a vállalkozók 61 százalékának semmilyen terve nincs az utódlással kapcsolatban, ami számos problémát vet fel.

2023. szeptember 28.

A bíróság módosíthatja-e a megkötött szerződést?

Ha a felek között felmerül egy szerződéses vita, az érvényes kontraktus tartalmától még a bíróság sem térhet el. Ugyanakkor a polgári törvénykönyv rendkívül szűk körben, de ismeri a bírósági szerződésmódosítás intézményét.