Szabadon alakíthatják az átadási árakat a termékláncok szereplői


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Versenyjogi szempontból csak a kiterjesztett gyártói felelősségi díj összehangolt, versenykorlátozó módon egyeztetett áthárítása minősülhet jogsértőnek – közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).

A versenyhatóság hangsúlyozza, hogy a korábbi állásfoglalásuk a hulladék-újrahasznosítási díjaknak csak a versenykorlátozó módon, például kartellben egyeztetett áthárítására vonatkozik. Egyes piaci szereplők félreértelmezhették ezt, emiatt az elmúlt napokban elzárkóztak a beszállítókkal való ártárgyalásoktól – tették hozzá.

A GVH a múlt pénteki közleményében úgy fogalmazott, hogy versenyjogi szempontból jogsértőnek minősülhet a gyártót, külföldi előállítás esetén a forgalmazót terhelő hulladék-újrahasznosítási díjak összehangolt továbbhárítása a vevőkre. A kiterjesztett gyártói felelősségi díjat azért vezették be, hogy a környezetterhelés okozói fizessék meg a környezetszennyező csomagolóanyagok hulladékkezelési költségét. A jogszabályok egyértelműen gyártói kötelezettségként határozzák meg, nem pedig vevőkre terhelhető költségelemként – írták.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2022. június 14.

A kartellezés, a rajtaütés és a versenyjogi compliance

A versenyjogi compliance egyre ismertebb a jogászok, ügyvédek, cégvezetők körében, ennek ellenére sok vállalkozás akkor találkozik először ezzel a kifejezéssel a gyakorlatban, amikor a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) már megindította versenyfelügyeleti eljárását. Különösen így van ez akkor, amikor a GVH kartellt gyanít és a vizsgálók váratlanul megjelennek a vállalkozásoknál. Ilyen nem várt esetben is érdemes együttműködni a GVH-val. Dr. Péli-Bencze Márkot, a Gazdasági Versenyhivatal Felderítő Irodájának vezetőjét kérdeztük.
2020. december 15.

A kártérítéshez való jog uniós versenyjogi alapjai

A Wolters Kluwer gondozásában megjelenő, Tóth Tihamér által írt Uniós és magyar versenyjog című könyv célja, hogy a versenyjog egészéről átfogó képet adjon, mind az uniós, mind a magyar, illetve mind a vállalati, mind a tagállami szabályokat felölelve, nagy hangsúlyt fektetve a normatív szabályok mögött meghúzódó közgazdasági, versenypolitikai kérdésekre. Az alábbiakban a könyv EUMSZ 101. és 102. cikkének, valamint a Tpvt. 11. és 21. §-ának alkalmazásával foglalkozó fejezetéből olvashatnak egy részletet a kártérítéshez való jogról.