Fénykiállításon a Hupikék törpikék
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Gimnazista korom vége felé szoktunk rá Krakkóra, kihasználva a szocialista vonatjegyárképzés előnyeit. Mintegy 120 forintért – ami akkor sem volt nagy összeg – helyjegyes menetjegyet lehetett kapni a Cracowia Expresszre, ahol a lengyel piaci árusok közt szambázva egy éjszaka le lehetett csattogni a meseszép városba. A lengyel nepperek rendkívül jól váltották a dollárt, így potom 2 forintért lehetett szállást találni különböző diákhotelekben. Azon felül, hogy a gombás meleg szendvics és a babfőzelék volt az egyetlen elérhető, és ehető étek –…
Gimnazista korom vége felé szoktunk rá Krakkóra, kihasználva a szocialista vonatjegyárképzés előnyeit. Mintegy 120 forintért – ami akkor sem volt nagy összeg – helyjegyes menetjegyet lehetett kapni a Cracowia Expresszre, ahol a lengyel piaci árusok közt szambázva egy éjszaka le lehetett csattogni a meseszép városba.
A lengyel nepperek rendkívül jól váltották a dollárt, így potom 2 forintért lehetett szállást találni különböző diákhotelekben. Azon felül, hogy a gombás meleg szendvics és a babfőzelék volt az egyetlen elérhető, és ehető étek – a vasútállomásnál sült krumplit is lehetett néha kapni –, gimnazistaként Kánaánként éltük meg ezeket az utakat. Egyszer úgy döntöttünk, megnézzük Varsót is, de amint beért a vonat a városba, hamar lelohadt a kedvünk. Ez a vonat nem Gdanskba megy, nézte egyik útitársunk a táblát, majd mikor realizálódott, hogy a vonat a tengerig megy, elfelejtettünk leszállni a lengyel fővárosban. A kalauznőnek, aki persze 20 perc alatt lefülelt bennünket, egy darabig próbáltuk bemesélni, hogy mi úgy tudtuk, Varsó Gdansk után következik, de nem vette be, végül egy AMO szappannal és 2 dollárral sikerült kiengesztelni.
Gdansk minden addig látott várost felülmúlt. A főutcán a Hanza-városok mintájára épült épületek között járva menten Hamburgban vagy Amszterdamban képzeltük magunkat.
A csatornák, a tengeri kikötő a szocialista kopottság ellenére is megőrizte történelmi hangulatát. Ócska villamosokkal csattogtunk ki megnézni a Westerplatte félszigetet, ahol a II. világháború első ágyúlövései eldördültek, és persze a balti-tengeri strandokat sem hagytuk ki.
A gdanski székesegyház alatt mindig tüntetett valamilyen csoport, legjobban az alkoholizmus elleni liga transzparensei maradtak meg bennem (feudalism, kapitalism, socialism, alkoholism), miközben alkoholt alig lehetett kapni a városban. Egy klasszikus „táncos” sörért hosszú sorok kígyóztak, egy személy egyszerre csak egy üveggel vásárolhatott. Másik alkoholos ital a kava avokadka (ügyvéd kávé) ami egy szimpla kávéból és 4 cent tojáslikőrből állt. A lengyel kollégák tudtak valamit.
Egy általános iskola tornatermében szereztünk szállást a bukfencező szivacsokon, potom hét forintért. Csak arra kellett ügyelni, hogy éjfél előtt visszaérjünk, mert akkor bezárták a kaput, és egész éjszaka kóborolhattunk a kikötőben, amely igencsak hűvösnek bizonyult.
Akit érdekel a város, és a vidék története, mielőtt kiutazik, mindenképpen olvassa el a Nobel díjas kiváló író, Günther Grass A Hal és A bádogdob című könyveit. Az utóbbiból egy feledhetetlen film is készült Volker Schlöndorff rendezésében. A Hal az öreg halász és kapzsi felesége meséjét dolgozza fel nagyon összetett módon, sajátos szemszögből bemutatva a balti népek történelmét. A főhős egy művész, aki az őskortól kezdve, különböző történelmi korokban reinkarnálódik. A hal, amely egy rombuszhal, a világ minden tájáról hordja a híreket a különböző találmányokról a főhősnek, pl. a fém feltalálásáról, amely segítségével az Ősanya által vezetett matriarchátus társadalmat felváltja a férfiuralom. Jobb lett-e a világ a férfiak által, teszi fel a kérdést az író, és a könyvben egy feminista mozgalom, akik bíróság elé citálják a Halat, mert ő segítette hatalomra az őskor végén a férfiakat. A regény közben egy szakácskönyv is, kiváló ételreceptekkel. A bádogdob a második világháború időszakát dolgozza fel egy felnőni nem akaró törpe szemével, akit mindenki gyerekként kezel. Oscar, a törpe a művész parafrázisa, aki mindent lát, és fondorlatos módon, észrevétlenül irányítja a világot maga körül a háború előtti zűrzavaros időszakban. Ha valami nem tetszik neki, eszelősen elkezdi verni a bádogdobját, vagy a hangjával üveget repeszt. A regényből készült film döbbenetes érzékletességgel mutatja be a balti népek tragédiáját, legyen az német, lengyel vagy más nemzetiségű. Közép-európaiaknak mind Gdansk, mind A Hal és A bádogdob kihagyhatatlan.
Dr. Bodolai László
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!