Klasszikus balett, klasszikus előadással


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hét alkalommal is fellép Magyarországon A hattyúk tavával a Royal Russian Ballet magántársulat.


2008 januárjában alakult Ukrajnában meg a Royal Russian Ballet azzal a céllal, hogy a színházi alapokon nyugvó hagyományos orosz belettet képviselve, utazó társulatként járja be a világot, és mutassa be a műfaj klasszikus, világhírű darabjait. A művészeti vállalkozás alapítója és igazgatója a 42 éves, harkovi születésű Anatoliy Kazatskiy ukrán érdemes művész, aki tanulmányai elvégzését követően a harkovi operaháznál kezdte táncosi karrierjét. Körbeutazta a világot Latin-Amerikától az Egyesült Arab Emírségeken át Dél-Koreáig, és számos díjat, elismerést besöpört. Amikor nyolc évvel ezelőtt saját kezébe vette életének, valamint táncos kollégáinak művészi és üzleti irányítását, az a cél vezérelte, hogy egyrészt felelősen, saját céljaiknak megfelelően alakítsák munkájukat, másrészt ápolják azokat a hagyományokat, amelyeket az egykori orosz, majd szovjet balett őrzött meg, csaknem másfél évszázadon keresztül.

Az igazgató segítője művészeti vezetőként a 67 éves, permi születésű Mikhail Bezzubikov orosz érdemes művész, a szaratovi opera- és balett-társulat egykori szólótáncosa, aki pályafutásának két évtizede során dolgozott Kazanyban és Harkovban is. Ő szintén nagy turnétáncos volt, színházak százaiban lépett fel, lábában van szinte a teljes oroszbalett-repertoár. 1988-ban kezdett fiatalokat tanítani, majd a kétezres évek elejét Kínában töltötte el oktatással, míg aztán csatlakozott az alakuló magáncsapathoz.

A társulat klasszikus előadásaival az elmúlt években bejárta a világot. Sikert aratott Lengyelországban éppúgy, mint Kolumbiában, Peruban, Venezuelában, Chilében, Bolíviában, Ecuadorban vagy épp Costa Ricában. A csapatnak Bezzubikov a produkciókat az orosz iskola hagyományai szerint tanítja be, mely gyakorlatilag a világ balettművészetének az alapját jelenti. A Royal Russian Balet-hoz ma már Oroszország és Ukrajna legjobb, versenygyőztes balettművészei tartoznak. Így például Iryna Kliueva, Nataliia Kazatska,Tetiana Afaniutina, Karina Shatkovska, Olena Kondratieva, Anatoliy Khandazhevskiy, Vladimir Borysov, Vladimir Tkachenko. (Az orosz vagy ukrán neveket cikkünkben mi is az angolos írásmóddal használjuk, ahogy a társulat a nagyvilágban is használja, publikálja.) Emellett alkalmanként az ukrán balett jeles egyéniségeit hívják meg turnéikra, amikor is őket erősíti Anna Dorosh, Laureate Mikhail Martyniuk vagy Sergei Kononenko.

Magyarországra a Royal Russian Balet A hattyúk tavát hozza el, mely talán a balett irodalom leggyakrabban játszott darabja. Csajkovszkij 1874 és 1876 között írta zenéjét Begicsev és Gelcer szövegkönyvére, mely egy orosz népmesére épül. A művet először 1877 tavaszán adták elő Moszkvában, a Nagyszínházban.

A társulat kora tavaszi magyarországi turnéját a Budapesti Kongresszusi Központban két előadással kezdi 2016. február 27-én és 28-án, szombaton és vasárnap, majd február 29-én következik a Szegedi Nemzeti Színház. A további állomások: március 1-je Miskolci Nemzeti Színház, március 3-a Kecskemét, Hirös Agóra Kulturális Központ, március 5-e Pécs, Lauber Dezső Sportcsarnok, végül március 6-a Debrecen, Csokonai Nemzeti Színház.

Fotók: Royal Russian Ballet


Kapcsolódó cikkek

2024. november 6.

NMHH: egyre több fiatal diagnosztizálja magát félre pusztán az internetre hagyatkozva

TikTok-videók hatására a fiatalok majdnem fele hajlamos diagnosztizálni magát vagy másokat nem létező, kitalált mentális betegséggel, valamint a fiatalok sok esetben hajlamosak kritikus kétely nélkül valósként elfogadni az online térben eléjük táruló, bizonytalan eredetű információkat – állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) középiskolások és egyetemisták bevonásával készített kutatása.

2024. november 5.

Az energiatermelés zöldítése mellett a keresletet is indokolt átstrukturálni

Magyarország napelem kapacitása az utóbbi években látványosan fejlődött, és már 2023-ra meghaladta a korábban kitűzött 2030-as célt. Jelenleg közel 7850 MW megújuló villamosenergia-termelési kapacitás áll rendelkezésre. Globálisan azonban ijesztő az elmaradás a Párizsi Megállapodás céljainak eléréséhez szükséges erőfeszítések terén.