Mit tegyünk, ha kezd sok lenni a stressz?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Valószínűleg nem sok olyan ember él a földön, aki nem találkozik a túlhajszoltság, fáradság, gondterheltség tüneteivel. A stressz világjelenség, számlájára rengeteg fizikai és lelki probléma írható.


Az állandó feszültség testi és tudati gondokat is okozhat: például depressziót és magas vérnyomást, hogy csak a két leggyakoribb tünetet említsük. Ugyanakkor az idegeskedés nem feltétlenül jelent rosszat, létezik pozitív stressz is, amely motiváltabbá, élénkebbé teszi az embert. A nők általában hajlamosabbak a nyugtalanságra. Ez főként a kettős, illetve hármas szerepükből adódhat, a munkahelyi és családi leterheltség mellett nőként is „funkcionálniuk” kell, ráadásul a változókorból adódó ideiglenes hormonális problémák is hozzájárulnak a lelki béke felborulásához. A férfiak feszültségét gyakran az elvárásoknak való görcsös megfelelni akarás okozza, illetve őket sem kímélik a változókor kellemetlen tünetei. A stressz csökkentésére – nemtől függetlenül – számos praktika alkalmazható a meditációtól, a jógától és a relaxációs technikáktól kezdve a légzéskontrollon, a nyugtató teakeveréken át, az illóolajos fürdőkig. S jó tudni, hogy a felsorolt praktikákon kívül a csókolózás is ­feszültségoldó!

A meditáció és a jóga kitűnő eszköz a test és a tudat ellazítására. Csökkentik a stressz­hormonok szintjét a szervezetben, így az egész idegrendszer nyugodtabb állapotba kerül. Érdemes lefekvés előtt és ébredés után relaxálni, akár meditatív zenével összekötve. Ehhez rengeteg CD, illetve hanganyag található az interneten, amelyek akár telefonra is letölthetőek. A meditációs zene hangulatjavító, ellazít és az alvászavarokra is jó hatással van.

A meditációs zene hangulatjavító, ellazít és az alvászavarokra is jó hatással van. (Kép: Wikipédia)

A jóga javítja az egészséget, jó közérzetet teremt, mentális megtisztulást és az életminőség javulását eredményezi. A nyugati kultúrákban az önismeret fejlesztésére és a különböző életszemléletek egyesítésére használják. A jóga képes elvezetni a spirituális tudatossághoz, uralhatóvá válik a test, az elme, továbbá az érzelmek és a vágyak. Rengeteg változata létezik, nagy előnye, hogy bárki bármilyen életkorban elkezdheti, és van kifejezetten gyerekeknek, kismamáknak ajánlott változata is. Egyik legkedveltebb ágazata pedig a 38-40 fokos teremben végzett, Bikram jóga.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.   Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 03. 28.:  A hibás teljesítés megváltozott szabályai és új intézményei – Dr. Lévayné Dr. Fazekas Judit

2014. 04. 04.:  A kontraktuális kárfelelősség szabályai az új ptk.-ban – Dr. Lábady Tamás

2014. 04. 25.:  Engedményezés, tartozásátvállalás, jogátruházás, szerződés átruházás – Dr. Gárdos Péter

2014. 05. 30.:  Kft. változások és az új Ptk – Dr. Kisfaludi András

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Az egyes előadásokra külön-külön is jelentkezhet!

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Bővebb információk és jelentkezés itt!

Mindenféle mozgás pozitívan hat testünkre, lelkünkre, feltölt energiával és így elűzi a stresszt is. A rendszeres testmozgás pedig még az önbizalmat is növeli. Elkezdeni persze nem könnyű, óriási akaraterő szükséges az első lépéshez, legyen az egy konditermi edzés, futás a szabadban vagy az első hossz az uszoda medencéjében. Ezen sorok írója a nehézségi stációk mindegyikét végigjárta az elmúlt hetekben. Szakemberek is azt javasolják, hogy a legfárasztóbb nap után is szánjunk húsz percet testünk átmozgatására, pláne, ha napközben ülőmunkát végzünk. A feszültség ugyanis az izmokban is éppúgy felgyülemlik, mint a tudatunkban. A test, illetve az izmok nyújtásával a lélek is megkönnyebbül.

Egyesek szerint, azoknak, akik naponta három-négy bögre fekete teát isznak hat héten át, alacsonyabb lesz a stresszhormon-szintje. A zöld tea pedig azért áldásos, mert antioxidánst tartalmaz. Vannak olyan gyógynövények is, amelyek szintén segítenek megszüntetni a feszültséget. Például a citromfű idegerősítő, nyugtató, görcsoldó, emésztést serkentő. Teaként alvászavarok ellen és szélhajtóként is kiváló. A kamilla is nyugtató, feszültségoldó, megszabadít a stressztől, gyulladáscsökkentő és tökéletesen pihentet, könnyen álomba ringat.

A citromfű idegerősítő, nyugtató, görcsoldó, emésztést serkentő. (Kép: Wikipédia)

A kettő ötvözete, a kamillás-citromfüves fürdő is jótékony hatású. A kád negyedéig kell forró vizet engedni, majd száz gramm szárított kamillavirágot és ötven gramm szárított citromfüvet kell egy vászonzacskóba, vagy egy zokniba, majd úgy a kádba tenni. Tizenöt percig kell állni hagyni, majd kinyomkodni az erős gyógynövényes tinktúrát és hideg vizet adni hozzá. Kellemes és nyugtató hatású a levendula, elsősorban illóolajként, párologtatva vagy fürdővízbe csepegtetve, ugyanis oldja a feszültséget és a görcsöket, kellemes illata pedig hozzásegíthet a relaxációhoz. A szárított levendulavirággal megtölthetjük a párnánkat is, de ha lefekvés előtt levendulából készült főzetet iszunk, nyugodtabb lesz az álmunk, valamint csökkenhetnek a hirtelen fellépő hangulatváltozások is. A tea készítéséhez két evőkanálnyi levendulavirágot forrázzunk le két deci vízzel, majd lefedve hagyjuk állni tíz percig és szűrés után már fogyasztható is. A fenyő, a rózsa, a kakukkfű, valamint a rózsavíz is nyugtató hatású. Segíthet az is, ha tusoláskor előbb meleg, majd fokozatosan egyre hidegebb vízzel zuhanyzunk.

Azoknak is van ajánlatunk, akik a nehezebben beszerezhető különlegességeket ­szeretnének kipróbálni. A macskagyökér, a komló és bizonyos szöveti sók (kalcium-, a vas-, a kálium-, a magnézium- és a nát­rium-foszfát) is enyhíthetik a szorongást. A macskagyökeret állítólag már Hippokratész is használta az i. e. 4. században, a kolostorok kertjeiben termesztették. Nyugtató hatású és segít álmatlanság, hiperaktivitás, stressz és szorongás esetén, de javítja az emésztést és enyhíti az izomfájdalmakat is. Ha csak macskagyökérből készült teát fogyasztunk, akkor két evőkanálnyi szárított növényre két-három deci forrásban levő vizet öntsünk, hagyjuk lefedve állni hat-nyolc órát, majd szűrés után két adagban elosztva reggel és este igyuk meg. A macskagyökér kapható kapszula, tea és tinktúra formájában. A szárított macskagyökérnek kellemetlen, izzadságra emlékeztető szaga van, ezért érdemes külön, zárható edényben tárolni. Terhes és szoptató nőknek azonban nem ajánlott.

A macskagyökér nyugtató hatású és segít álmatlanság, stressz és szorongás esetén. (Kép: Wikipédia)

A friss fűszernövények gyorsan illó aromáit és hatóanyagait alkohol, ecet vagy olaj segítségével is tartósíthatjuk, de a tárolás legegyszerűbb módja, ha a betakarított növényeket csokorba szedjük és fejjel lefele szárítjuk, így télen is felhasználhatjuk őket. Jó hír, hogy gyógynövényből készíthetünk olyan bort, amely oldja a feszültséget, s az alkoholos tinktúrával szemben belsőleg hat. A recept egyszerű: ötven gramm friss vagy huszonöt gramm szárított rozmaringot egy hétig egy liter száraz fehérborban kell áztatni. Majd a kapott gyógynövényes borból naponta két-három evőkanállal fogyasszunk.

Szintén ajánlott masszázsra járni, ugyanis oldja a feszültséget, szabaddá teszi a légzést, nyugtatja az idegeket, pihentető élményt ad. A bőr gyógyító energiákat közvetít, a bőr felületén található idegvégződések érzékelik az ingereket, amelyek az idegpályákon keresztül a központi idegrendszerbe jutnak. Az agy feldolgozza a kapott ingereket, majd továbbküldi a különböző szervekhez. Ez által az idegrendszer nyugalmi állapotba kerül, a mély légzés elősegíti a belső feszültségek oldódását, a negatív gondolatok elűzését. A masszázs ellazítja a negatív ingerek hatására feszültté vált izmokat, nyugtatja a túlterhelt idegrendszert, megszünteti a stressz okozta fejfájást, miközben fokozódik a szervezetben az endorfintermelés. A masszázsterápia pozitív hatása növelhető különféle aromás olajokkal.

Nem titkoljuk el az egyik legegyszerűbb feszültségoldó módszert sem: a csókolózás is bizonyítottan csökkenti a stressz-szintet, ezen kívül élénkíti az immunrendszert és boldogsághormont termel. A nevetés is jótékony hatású: elűzi a feszültséget, javítja a vérkeringést, stabilizálja a vérnyomást és csökkenti a vércukorszintet.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 29.

A jog a magánegészségügyben

Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.

2024. november 22.

Középpontban a lézeres látásjavító műtétek

Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.