Fénykiállításon a Hupikék törpikék
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Hajro, a kalapboltos óvatosan emelt ki egy húszcentis pisztrángot a Szarajevó alatt megbúvó, török kori híd lábánál. A halat víz alá nyomva, sodrással szembe helyezve tartotta még egy kicsit a markában, hogy elég oxigént kapjon, majd útjára engedte.
– Vigyáz az aknákra! – szólt Baradlaira, ahogy feljebb merészkedtem a parton, bottal a kezemben.
Egy erősen sántító horgász ereszkedett lefelé a meder szélénél, amikor közelebb ért, látszott, hogy a bal lábát művégtaggal pótolták.
– Boro vagyok – mutatkozott be. Hajro beszélgetésbe elegyedett vele.
– Fogott valamit?
Boro megmutatta az oldalán lévő kosárkát, négy darab nagyobbacska pisztráng feküdt benne, kibelezve, nedves lapulevélbe csomagolva, hogy ne romoljon meg.
– Visszavinnének a városba, ha indulnak? – kérdezte. – A sógorom csak két óra múlva tudna kijönni értem, és már megfogtam a napi kvótát.
Természetesen együtt mentek vissza Szarajevóba, Boro sokat látott öreg golfján. Még a háború kezdetén elkobozta tőle a katonai rendőrség, az ostrom alatt végig nyúzták. Az autó valahogy túlélte, a békével visszaszolgáltatták a gazdájának.
Amikor a város felett vezető tranzitúton a zsidó temető mellé értek, Boro rámutatott a kidöntött sírkövekre:
– Itt próbáltak az ostrom elején betörni a szerbek harckocsival. De Caco visszaverte őket. Csak kézifegyvereik voltak, mégis sikerült. Több tankot megszereztek. Caco nagy gengszter volt és nagy horgász. Az egyszerű bosnyákoknak nem voltak fegyvereik Szarajevóban, csak a bűnözőknek, amikor kitört az ostrom. Caco az egyik klán főnöke volt, ő szervezte meg a védelmet. Neki köszönheti Szarajevó, hogy nem esett el az első napokban. Szinte puszta kézzel mentek neki a tankoknak, levadászott szerb őrszemektől szereztek géppisztolyokat…
Hajro nem szólt eleinte semmit, csak vezetett. Végül mégis közbevágott:
– Caconak csak az elején volt haszna, utána begőzölt. Védelmi pénzt szedett a városban, kényszerrel vitt el katonának fiatal fiúkat. Az unokaöcsémet is elrabolták az emberei, utána nem láttuk többé.
– Igen, de akkor is nagy horgász volt, és kitűnő zenész. Az ostrom alatt sokszor találkoztam vele a Mirjackán, a régi híd alatt. Tudod, ahol Ferdinándot meglőtték – bökött Baradlai felé
– Az ostrom alatt is horgásztak? – kérdezte Baradlai meglepve.
– Hogyne, tele volt hallal a víz, nem szennyezték a gyárak. Óriásira megnőttek a pisztrángok. A horgászatból éltem. Gyere le holnap hajnalban, megmutatom hol vannak a legjobb halas helyek.
Baradlai szaván fogta, másnap Boróval a piac melletti burekárusnál találkoztak. Villamossal lezötyögtek a régi hídhoz. Baradlai nem nagyon hitte, hogy a városban teremnek halak. A parton beöltöztött vízhatlan mellcsizmába, Boro valami PVC katonai cuccba, és egy oldallépcsőn leereszkedtek a zuhatagos folyócskához.
– Ez itt jó hely volt a híd lábánál – mutatta Boro. – A part és a pillér takart a mesterlövészek elől. Azért sok horgászt elkaptak, nagyon kellett figyelni.
Boro ügyesen suhogtatta a legyezőbotját, rövidesen fogott is egy méretes pisztrángot. Baradlai csak szerencsétlenkedtett a pillérek között, nem nagyon tudott a szűk helyen dobálni. Egy idő után csak azt kémlelte, vajon hol lehettek a szerb mesterlövészek. Hát volt elég hely, ahonnan lőhettek, ráadásul a híd és a part nem nyújtott sok takarást.
– Ha lehetett, minden nap lejártam halat fogni, akkoriban bármennyit haza lehetett vinni. Egyszer két pisztrángért telefonálhattam három percet a műholdas telefonnal Németországba a Holiday Inn hotelből, ezért 200 márkát kértek volna az újságírók. Jó üzlet volt, csalira sem kellett költeni, a legyeket volt időm megkötni.
– A családod itt élt végig? – kérdezte Baradlai, miközben az első megfogott pisztrángját próbálta magához vezetni.
– Csak egy lányom volt itt, őt sikerült kicsempésztetnem a szerb vonalak alatti alagúton. Közvetve ezt is halakkal fizettem ki, fél évig hordtam a zsákmányt a piacra, mire összejött a csempészek díja. Amikor beesett a két gránát, szerencsére épp itt horgásztam.
Az idő nagyon felmelegedett, összeszedelődzködtek. Amint felértek a lépcsőn, Boro leült szuszogni.
– A háború alatt történt? – kérdezett rá Baradlai a lábára.
– Nem, két évvel a háború után Zenica felett pisztrángoztunk. Aknára léptem.
Rágyújtott, majd a legyes dobozából adott két műlegyet.
– A háború alatt kötöttem, ezek a legjobbak itt. Ja és nem is fejeztem be, Cacoval mi lett. Végül saját emberei ölték meg a főutcán. Valami rivális banda bérelte fel őket, vagy összekülönbözött az akkori belügyminiszterrel, több legenda is létezik erről. A szerbek röhögve nézték az egészet távcsővel a hegyekből. De Caco akkor is nagy horgász volt.
Dr. Bodolai László
Nagyvárosok horgászszemmel (New York) – I. rész
A budapesti Füvészkertben elevenednek meg a híres rajzfilmfigurák, gyerekek és felnőttek legnagyobb örömére.
Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!