15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten


A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

A kedden megrendezett esemény két fő kérdésre összpontosított. A versenyhatóságok döntéseinek bírósági felülvizsgálata a világ számos részén nehézséget jelent – a versenyjogi ügyek olyan helyzetekkel foglalkoznak, amelyek néha kifinomult jogi és gazdasági elemzést igényelnek. A másik fontos téma az összefonódások felülvizsgálata, amely hozzájárul a piacok működéséhez annak biztosításával, hogy a piaci gazdasági koncentráció ne befolyásolja hátrányosan a versenyt és ezáltal a fogyasztókat – ismertették.

Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke megnyitójában kiemelte: „az egyes országok gazdaságai és a versenyhatóságok is komoly kihívásokkal néznek szembe, ezért különösen fontos a tapasztalatcsere. Arra törekszünk, hogy Magyarország és a GVH hidat képezzen az uniós tagállamok és a ROK további kedvezményezett országai között. Mi magyarok, az összekapcsolódásban hiszünk, nem a szétválasztásban” – fogalmazott az elnök.

A budapesti szakmai eszmecserén összesen 15 ország (Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia, Horvátország, Georgia, Kazahsztán, Koszovó, Magyarország, Moldova, Örményország, Románia, Szerbia, Ukrajna, Üzbegisztán) versenyhatósági vezetői vettek részt.

A GVH felidézi: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) 2005. február 16-án jött létre azzal az elsődleges céllal, hogy a két intézmény szakmai hátterére építve támogatást nyújtson a versenyjog és a versenypolitika területén a kelet-, délkelet- és közép-európai államok versenyhatóságai számára versenyjogi képzések és egyéb szakmai programok szervezésével. A világon összesen három hasonló oktatóközpont működik, a másik kettő Peruban és a Koreai Köztársaságban van – hívta fel a figyelmet a GVH.

Mint összegezték, a budapesti ROK 2023-ban összesen hét szemináriumot rendezett: ebből hatot személyes részvétellel a magyar fővárosban, egyet pedig Bakuban az azeri versenyhatósággal közösen. A 2023-ban megrendezett hét szeminárium összesen 27 intézményből 48 előadót, valamint 33 intézményből 272 résztvevőt látott vendégül. A 2023-ban megtartott rendezvények közül a GVH kiemelte az uniós tagállamok versenyjoggal foglalkozó bírái számára szervezett két budapesti képzést.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.