181 milliót csalt el a gyanú szerint – előzetesben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. április 30-án egy hónapra elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, akivel szemben a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Gazdaságvédelmi Osztálya folytat eljárást különösen nagy kárt üzletszerűen okozó csalás bűntette és más bűncselekmény miatt – közölte a Fővárosi Törvényszék.


 A nyomozás során beszerzett bizonyítékok alapján a férfi megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy egy gazdasági társaság ügyvezetőjeként, 2009 októberében megbízási szerződést kötött egy budapesti biztosító társasággal, biztosításközvetítői tevékenység végzésére. A nyomozás adatai alapján a gyanúsított által képviselt gazdasági társaság abból a célból közvetítette ki az ajánlatokat, hogy a sértett biztosító társaságot megtévesztve a jelentős összegű ügynöki jutalékot jogosulatlanul megszerezze és azt jogellenesen megtartsa, ezzel tudatosan kárt okozzon a sértettnek. 2010 decemberéig 156 személy életbiztosítási szerződéséhez kapcsolódóan, összesen mintegy 181 millió forint jutalékot fizetett ki a sértett biztosító társaság a gyanúsított által vezetett cég bankszámlájára.

A Budapesti II. és III. Kerületi Ügyészség a gyanúsított előzetes letartóztatását indítványozta, a szökés és elrejtőzés veszélyére, valamint arra hivatkozva, hogy szabadlábon hagyása esetén újabb bűncselekményeket követne el. A gyanúsított védője az ügyészi indítvány elutasítását és elsődlegesen a gyanúsított szabadlábra bocsátását indítványozta, hivatkozva arra, hogy már a kényszerintézkedés általános feltétele, a bűncselekmények elkövetésének megalapozott gyanúja sem áll fenn. Másodlagosan enyhébb kényszerintézkedés, házi őrizet, vagy lakhelyelhagyási tilalom elrendelését indítványozta.

A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak, a védő indítványát megalapozatlannak találta, és egy hónapra előzetes letartóztatásba helyezte a gyanúsítottat.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

A végzés indokolásában a nyomozási bíró hangsúlyozta, hogy azt kell vizsgálnia, hogy az eljárás során beszerzett bizonyítékok valószínűsítik-e azt, hogy a gyanúsított elkövette a terhére rótt bűncselekményeket. Az Emberi Jogok Európai Bíróságának értelmezése szerint a megalapozott gyanú megállapításának feltétele olyan tények vagy információk megléte, amelyek egy objektív külső szemlélőt meggyőznek arról, hogy a gyanúsított elkövethette a bűncselekményt. A bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúját feljelentés, az okirati bizonyítékok, kihallgatási jegyzőkönyvek, valamint a tanúk vallomása megfelelően alátámasztják, ezért a kényszerintézkedés általános feltétele fennáll. A bíróság emellett megállapította, hogy a bizonyítottság esetén kiszabható halmazati büntetés önmagában is erős motivációt jelent a terheltnek arra, hogy szökést kíséreljen meg, vagy megpróbáljon elrejtőzni. Emellett a gyanúsított őrizetbe vételét megelőzően bejelentett lakóhelyén életvitelszerűen nem tartózkodott, tartózkodási helye nem volt igazolt, azt a lakcímnyilvántartásban nem rögzítették. A férfi a gyanúsítottkénti kihallgatását megelőzően, felelősségre vonása elkerülése érdekében hosszabb időre külföldre szökött, ezért több hazai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Végül Franciaországban fogták el, és 2016. április végén adták át a magyar hatóságoknak. A fentieken túl más büntetőeljárásokban is elfogatóparancsot bocsátottak ki ellene, illetve körözését rendelték el.

Mindezekre tekintettel megalapozottan feltehető, hogy szabadlábra bocsátása esetén a hatóságok elől megszökne, elrejtőzne. Ezért a gyanúsított jelenléte az eljárási cselekményeknél csak a legszigorúbb kényszerintézkedés elrendelése mellett biztosítható.

A végzés nem jogerős.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

A hamisított áruk sötét oldala: a fogyasztók egészségét, biztonságát és a gazdaságot veszélyeztetik, miközben a szervezett bűnözés alapját adják

2022-ben az EU-ban körülbelül 86 millió hamis tárgyat foglaltak le, amelyek értéke meghaladta a 2 milliárd eurót. A hamisított áruk az EU kereskedelmének körülbelül 5,8%-át teszik ki, leggyakrabban videojátékok, társasjátékok, csomagolóanyagok, játékok, cigaretták és CD/DVD lemezek formájában. A digitális tér további veszélyforrást rejt; a hamisítványok nagy része e-kereskedelmi platformokon keresztül áramlik a hamis webáruházak pedig gyakran fogyasztói adatokat lopnak el.

2024. november 27.

Környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) minősítések: a Tanács véglegesen jóváhagyta az új rendeletet

A Tanács a mai napon elfogadta a környezeti, társadalmi és irányítási, vagyis az ESG-minősítési tevékenységekről szóló új rendeletet. Az új szabályok célja, hogy – a fenntartható pénzügyi termékek iránti befektetői bizalom növelése érdekében – a minősítési tevékenységek következetesebbé, átláthatóbbá és összehasonlíthatóbbá váljanak az EU-ban.

2024. november 27.

Birodalmak kora – nemzetközi jogtörténeti konferenciát rendezett a Széchenyi István Egyetem

A győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Jogtörténeti Tanszéke első ízben rendezte meg „Birodalmak kora” elnevezésű nemzetközi konferenciáját. A háromnapos programon hat ország neves felsőoktatási intézményeinek kutatói vitatták meg az első világháborút megelőző évszázad jogi, politológiai és közigazgatási aspektusait angol, német és francia nyelven.