Hazánk jogállam a bécsi nagykövetünk szerint


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Közös kommentárban tiltakozott a korábbi belga miniszterelnök bírálata ellen nagykövetünk lengyel kollégájával.


A Der Standard című liberális osztrák lap Perényi János bécsi magyar nagykövet és Artur Lorkowski bécsi lengyel nagykövet vendégkommentárját közölte online kiadásában, válaszként Guy Verhofstadt korábbi belga miniszterelnök április 16-ai írására, amelyben az Európai Parlament liberális frakciójának (ALDE) vezetője a jogállamiság magyarországi és lengyelországi leépítését bírálta.

 A diplomaták kiemelték, hogy az alapjogok magyarországi „állítólagos megsértése” ügyében intenzív párbeszéd zajlott az Európai Bizottsággal és a Velencei Bizottsággal, és ennek révén módosítottak egyes vitatott törvényeken. Ezekkel a módosításokkal mindkét intézmény elégedett volt – tették hozzá, kiemelve, hogy Guy Verhofstadt „hipotéziseit” csak politikailag motivált feltételezéseknek lehet nevezni, és Magyarország demokratikus jogállam, és az is marad.

A két nagykövet hangsúlyozta, hogy „destruktív” Guy Verhofstadt azon felhívása, hogy a lengyel kormány politikája miatt bojkottálni kell a varsói NATO-csúcsot, és hozzátette, hogy a tanácskozás megtartása és sikere valamennyi európai ország érdeke, köztük a nem NATO-tag Ausztriáé is.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

Egyebek között hozzátették, hogy a lengyel törvényhozás „alkotmányos módón pontosítja az alkotmánybíróság működésének kereteit”, és ehhez a munkához „jóakaratra van szükség valamennyi lengyelországi politikai oldaltól és európai partnereinktől is”, ehhez pedig nem segítenek hozzá az olyan „támadások”, mint Guy Verhofstadt vonatkozó írása.

Kiemelték, hogy Magyarország és Lengyelország ugyan kétségtelenül nagyban profitált az EU-tagságból, de a tagság „nem egyirányú utca”, és a 2004-es uniós bővítés révén a régi tagállamok, köztük Ausztria is gazdagodott gazdaságilag és kulturálisan.

Hozzátették, hogy sajnálatosnak tartják Guy Verhofstadt „általánosító ítéleteit”, és úgy vélik, előítéletektől mentes, komoly vitára van szükség az EU jövőjéről.
(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.