200 millió forint cafeteriát nyertek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Pert nyertek első fokon az egri Markhot Ferenc kórház dolgozói.


Csaknem 200 millió forintnyi cafetériát nyert első fokon az egri Markhot Ferenc kórház több mint 1400 dolgozója, akik az intézmény államosítása óta, mintegy két éve nem kapták meg a béren kívüli juttatást – közölte a felperes Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) pénteken az MTI-vel.

A közlemény szerint az első fokon eljáró Egri Munkaügyi Bíróság gyors, egyértelmű döntése szerint megilleti a dolgozókat az évente egyhavi bérnek megfelelő juttatás, és azt visszamenőleg is ki kell nekik fizetni. Az ASZSZ számítása szerint ez az összeg elérheti a kétszázmillió forintot.

Az első fokon megnyert eljárást az Egri Ápolási Szakszervezet és az Autonóm Területi Szakszervezet kezdeményezésére indította az ASZSZ. A közlemény szerint az intézményben a 2013-ban lezajlott államosítás óta nem fizettek béren kívüli juttatást, holott az – a munkaadó állításával ellentétben – jogszerűen jár az alkalmazottaknak.

Két pert kezdeményeztek tavaly az egri kórház dolgozóinak megkeresésére – ismertette az ASZSZ elnöke. Az egyik a most első fokon megnyert, a béren kívüli juttatásokkal kapcsolatos, a másik a dolgozók alapbérét érintette, ahol másodfokon is pert nyertek tavaly. A keresetek, jubileumi jutalmak ennek megfelelően kifizetésre kerültek 2014 végén – mondta.

Az ASZSZ elnöke hozzátette: az egriek sikere példaértékű lehet más, hasonló helyzetben lévő egészségügyi alkalmazottak számára. Várják azon állami intézmények jelentkezését, főleg az egészségügyből, amelyek az államosítás során hasonló helyzetbe kerültek – tette hozzá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.