A Brexit miatt tagadták meg a kiadatást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ír legfelsőbb bíróság megtagadta egy büntetőeljárásban érintett cégvezető átadását az Egyesült Királyság részére, mert a vádlott büntetésének letöltésekor a britek már nem lesznek az EU tagjai.


Az Egyesült Királyság hivatalosan kérte Írországtól annak a férfinak a kiadatását, akit Londonban csalás vádjával köröz a rendőrség.

Írország megtagadta a brit kiadatási kérelem teljesítését és arra hivatkozott, hogy mire a férfi szabadságvesztése véget ér, addigra az Egyesült Királyság már nem lesz az Európai Unió tagja. A vádlottt ügyvédeinek érvelését fogadta el a bíróság, amely szerint az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésével már nem lesz kötelezettsége az EU Alapjogi Chartájának betartása.

Az ír döntés körülbelül még húsz hasonló kiadatási kérelemre lehet hatással, amely folyamatban van a két ország között. 

Az ír döntés mindenkit meglepett és azt jelzi előre, hogy a Brexit végrehajtásáig is, de főlegt azt követően sok jogi probléma merülhet fel az EU tagállamok és az Egyesült Királyság között alkalmazandó jogi kérdésekben.

A vádlottat egy 2007 -ben Londonban elkövetett adócsalás miatt akarják bíróság elé állítani, ezért az Egyesült Királyság európai elfogatóparancsot adott ki a férfival szemben, amely alapján az ír rendőrség őrizetbe vette. 

Az ír legfelsőbb bíróság ugyan elutasította a kiadatási kérelmet, de kezdeményezte az EUB előzetes döntéshozatalát a kérdésben.

(theguardian.com)

[htmlbox be_jogszabalytukor]

Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.