A csok új szabályai – új lakások építése, vásárlása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kihirdették és hatályba lépett az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló kormányrendelet.


Mire vehető igénybe?

A rendelet értelmében családi otthonteremtési kedvezmény

a) 2008. július 1-jén vagy azt követően kiállított építési engedéllyel vagy az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység bejelentésének megtörténtét az építésügyi hatóság által kiállított igazoló dokumentummal rendelkező új lakás építéséhez vehető igénybe

b) 2008. július 1-jén vagy azt követően kiállított használatbavételi engedéllyel, használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvánnyal rendelkező olyan új lakás vásárlásához, amelyet gazdálkodó szervezet természetes személy részére való értékesítés céljára épít vagy építtet, és amelyet első ízben természetes személy részére értékesítenek.

Ha az átruházásra a b) pontban meghatározottak beszerzése előtt került sor, ha az építkezés 2008. július 1-jén vagy azt követően kiadott építési engedély vagy 2016. január 1-jét követően az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetén az építési tevékenység bejelentése alapján történt, úgy a CSOK-ot az új tulajdonos igénybe veheti.

Fontos megkötése a rendeletnek, hogy a CSOK az új lakás bekerülési költsége vagy vételára megfizetéséhez használható fel.

A rendelet alapján az építhető, illetve vásárolható

1. lakás hasznos alapterületének el kell érnie

a) egy gyermek esetén a 40 négyzetmétert,

b) két gyermek esetén az 50 négyzetmétert,

c) három vagy több gyermek esetén a 60 négyzetmétert.

2. egylakásos lakóépület hasznos alapterületének el kell érnie

a) egy gyermek esetén a 70 négyzetmétert,

b) két gyermek esetén az 80 négyzetmétert,

c) három vagy több gyermek esetén a 90 négyzetmétert.

Az épített és vásárolt lakásokon az állam javára 10 éven keresztül jelzálogjogot, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni

Új lakás építése és vásárlása esetén további feltétel, hogy a támogatott személy és azon gyermek, akire tekintettel a CSOK folyósításra került, a folyósítását követően 10 évig életvitelszerűen az új lakásban kell, hogy lakjon.

A rendelet szerint ugyanakkor nem minősül az életvitelszerű bentlakási kötelezettség megszegésének

a) ha a gyermek tanulmányai folytatása miatt átmenetileg nem a támogatott személy lakásában lakik,

b) ha egészségi állapota miatt valamelyiküket tartósan egészségügyi intézményben kezelik,

c) ha a támogatott személy munkavállalására tekintettel – indokoltan – legfeljebb öt évig az új lakás elhelyezkedése szerinti településtől eltérő településen tartózkodnak,

d) ha közeli hozzátartozó ápolása miatt ideiglenesen nem az új lakásban laknak,

e) ha a támogatott személy olyan vétség miatti letöltendő szabadságvesztés büntetését tölti, amelyik nem kizáró ok a CSOK felvételénél,

f) ha a nagykorú gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, elköltözik vagy

g) ha a kiskorú gyermek, akire tekintettel a családi otthonteremtési kedvezményt igényelték, a nagykorúvá válását követően elköltözik.

A CSOK összege

A családi otthonteremtési kedvezmény legmagasabb összege új lakás építésénél vagy új lakás vásárlásánál

a) egy gyermek esetén 600 000 Ft,

b) két gyermek esetén 2 600 000 Ft,

c) három vagy több gyermek esetén 10 000 000 Ft.

Ki igényelheti a CSOK-ot?

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Napijeggyel a részvétel mindössze 39.990 Ft+ áfa!

Részletes program és jelentkezés >>

A családi otthonteremtési kedvezményt igényelheti:

a) a magyar állampolgár és az a személy, akit a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak kell tekinteni,

b) a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy, aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja,

c) a harmadik országbeli állampolgár, ha bevándorolt vagy letelepedett jogállással rendelkezik,

d) a hontalan, vagy

e) a menekült vagy oltalmazott jogállással rendelkező személy.

Az igénybevétel fő feltételei

A rendelet alapján a CSOK igénybevételének feltétele például, hogy

a) az igénylő büntetőjogi felelősségét bűntett vagy a rendelet 1. melléklet b)-d) pontjaiban felsorolt vétségek elkövetése miatt bíróság nem állapította meg, vagy ha megállapította, akkor a CSOK igénylésének időpontjában az igénylő mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól (büntetőjogi kizáró ok);

b) az igénylőnek ne legyen az állami adóhatóságnál nyilvántartott köztartozása.

A megelőlegezett CSOK

A rendelet lehetőséget biztosít a megelőlegezett CSOK igénybevételének is. Ilyen esetben a CSOK-ot igénylő fiatal házaspárnak a támogatás iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg teljes bizonyító erejű magánokiratban kell nyilatkoznia a gyermekvállalásról. Ezt a hitelintézet akkor utasítja el, ha a gyermekvállalást nyilvánvalóan lehetetlennek minősíti.

Gyermektelen fiatal házaspár legfeljebb három, egygyermekes fiatal házaspár legfeljebb kettő, kétgyermekes fiatal házaspár egy gyermek születését vállalhatja a CSOK-kal összefüggésben.

Ennél a formánál a gyermekvállalásának teljesítésére előírt határidő

a) 600 000 Ft vagy 2 600 000 Ft igénylése esetén egy gyermek vállalása esetén 4 év, két gyermek vállalása esetén 8 év,

b) 10 000 000 Ft igénylése esetén – a vállalt gyermekek számától függetlenül – 10 év.

A határidő a várandósság orvosilag megállapított tényére tekintettel a várandósság végéig meghosszabbodik, ha a fiatal házaspár a várandósság tényét orvosi bizonyítvánnyal a vállalási határidő lejártáig a hitelintézetnek igazolja.

A vállalás örökbefogadással is teljesíthető.

Adó-visszatérítési támogatás

A rendelet új lakás építése esetén adó-visszatérítési támogatást igényelhet

a) a legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű lakás vagy a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű egylakásos lakóépület természetes személy építője vagy építtetője az építési bekerülési költség megfizetéséhez

b) az építkezés helyéül szolgáló építési telek vételárához az építési telek természetes személy tulajdonosa.

A támogatás egyidejűleg és legfeljebb egy alkalommal, 2015. január 1-jén vagy azt követően kiállított számla alapján legkésőbb 2019. december 31-ig igényelhető.

A támogatás összege megegyezik az építkezés helyéül szolgáló építési telek, valamint a lakás vagy az egylakásos lakóépület építéséhez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett általános forgalmi adó összegével, de legfeljebb 5 000 000 forint.

Otthonteremtési kamattámogatás

A rendelet a 10 000 000 Ft CSOK-ot igénybevevő három vagy több gyermekes családok számára lehetővé teszi, hogy az új lakás építéséhez vagy vásárlásához felvett hitelintézeti kölcsön kamatainak megfizetéséhez otthonteremtési kamattámogatást vegyenek igénybe. A támogatás mértéke az ügyleti kamat 3 százalékponttal csökkentett mértéke. Ezt a kamattámogatást az állam a kölcsön futamidejének első huszonöt évében nyújtja. korlátozást jelent, hogy a kölcsön otthonteremtési kamattámogatással érintett összege nem haladhatja meg a tízmillió forintot, illetve hogy kizárólag forint alapú kölcsönhöz vehető igénybe, a kamat, a költség, valamint a tőke törlesztése is szintén csak forintban történhet.

A CSOK visszafizetése

1. Ha a fiatal házaspár a gyermekvállalásra a támogatási szerződésben meghatározott határidőig a gyermekvállalását nem vagy csak részben teljesíti, úgy az igénybe vett családi otthonteremtési kedvezmény összegét csökkentve a gyermekvállalási határidő lejártának időpontjában meglévő gyermekek után járó CSOK összegével a támogatás folyósításának napjától számított, a Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten – a gyermekvállalási határidő leteltét követő 60 napon belül – vissza kell fizetni. Ha a gyermek halva születik, a gyermekvállalást teljesítettnek kell tekinteni.

2. Ha a fiatal házaspár a gyermekvállalást a házasság felbontásának vagy érvénytelenítésének időpontjáig nem vagy csak részben teljesíti, köteles a házasság felbontásának vagy érvénytelenítésének tényét a bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 60 napon belül a jogerős ítélet bemutatásával a hitelintézetnél igazolni. A hitelintézet az igazolás benyújtásáról adatszolgáltatással egyidejűleg tájékoztatja a Kincstárt. A fiatal házaspár az igénybe vett CSOK összegét csökkentve a bírósági ítélet jogerőre emelkedésének időpontjában meglévő gyermekek után járó CSOK összegével, növelve a bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő naptól a bejelentés napjáig számított a Ptk. szerinti késedelmi kamattal köteles visszafizetni.

 

Jogszabály: 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelet

Hatályba lépett: 2016. február 11.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 7.

GVH: nem indokolt az eljárás folytatása a rezsibox-ügyben

Alaposan megvizsgálta a GVH az MVM Next számlázási gyakorlatát, továbbra sem tartja indokoltnak versenyfelügyeleti eljárás indítását az úgynevezett rezsibox-ügyben – közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerdán.