A GVH engedélyezte a Netrisk és a Biztosítás.hu egyesülését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A GVH megállapította, hogy nem csökkenti jelentős mértékben a versenyt a Netrisk.hu Első Online Biztosítási Alkusz Kft. (Netrisk) irányításszerzése a Biztosítás.hu Biztosítási Alkusz Kft. (Biztosítás.hu) felett.

A GVH-hoz érkezett bejelentés szerint a főként online biztosításközvetítéssel foglalkozó Netrisk közvetlen egyedüli irányítást kívánt szerezni az ugyancsak ezzel foglalkozó Biztosítás.hu felett. Az említett vállalkozások a legnagyobb online piaci szereplők, ezért a GVH részletes (ún. teljes körű) eljárásban vizsgálta az összefonódás lehetséges káros versenyhatásait. A hatóság a felek által benyújtott adatok elemzése mellett számos további biztosításközvetítő és biztosítótársaság, valamint szakmai szervezet és biztosítási informatikai megoldásokat nyújtó vállalkozás véleményét is kikérte az eljárásban.

A Versenyhatóság elsősorban az online biztosításközvetítés piacát, illetve a fúzió utóbbira gyakorolt várható hatásait vizsgálta, de figyelembe vette a hagyományos (személyes vagy telefonos) biztosításközvetítés, valamint a biztosítók saját online felületei által támasztott versenynyomást is.

A Hivatal arra a következtetésre jutott, hogy még a szűkebb (online) piacon sem valószínűsíthető káros hatások kialakulása az összefonódás következtében. A biztosítások árát ugyanis a biztosítók határozzák meg, így a biztosításközvetítők, alkuszok közvetlenül nem tudják megemelni az árakat, és közvetett áremelő hatás (az alkusz által adott esetleges kedvezmények csökkenése révén vagy a biztosítási díjon felüli további díjak bevezetése formájában) sem várható. A biztosítók jelentős alkuereje folytán a GVH valószínűtlennek tartotta, hogy a tranzakciót követően az összefonódással létrejövő vállalkozás(csoport) a biztosítások díját is befolyásoló jutalékemelést tudna érvényesíteni.

A szolgáltatás minőségének romlása sem várható a fúzió következtében, mert a kibővült szolgáltatónak az összefonódást követően is érdeke lesz az online platformok további fejlesztése és a minél szélesebb biztosítói kínálat fenntartása. Digitális szolgáltatásokról lévén szó, a Versenyhatóság a vállalkozások rendelkezésére álló adatbázisok egyesítésének lehetséges hatásait is elemezte, azonban arra jutott, hogy az adatok hasznosíthatóságát a bővülés nem befolyásolja érdemben, így nem biztosít versenyelőnyt az összefonódással létrejövő vállalkozás(csoport) részére a többi alkuszhoz, biztosításközvetítőhöz képest.

(gvh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága