A gyűlöletbeszéd nem szabadságjog


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem tartozik a szólásszabadság hatálya alá az interneten terjesztett iszlamista gyűlöletbeszéd – mondta ki csütörtöki ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB).


Az ügy előzménye, hogy a 2012-ben feloszlatott Sharia4Belgium szalafista terrorcsoportot vezető Fouad Belkacemet gyűlöletbeszéd miatt elítélte egy belga bíróság, amiért olyan videókat töltött fel az internetre, amelyekben a „hitetlenek” legyőzésére, megleckéztetésére, és szent háborúra szólított fel, illetve a saría, az iszlám törvénykezés bevezetését sürgette.

A terrorszervezet működtetése miatt tizenkét évi börtönbüntetését töltő férfi az EJEB-hez fordult fellebbezéssel, mondván, hogy nem állt szándékában gyűlöletet vagy erőszakot szítani, pusztán elmondta a véleményét, amely meglátása szerint így a szólás- és a vallásszabadság hatálya alá tartozik.

A bírói fórum azonban csütörtökön egyhangúlag elutasította a beadványát.

A strasbourgi székhelyű törvényszék megállapította, hogy Belkacem kijelentései gyűlöletkeltőek voltak és erőszakra buzdítottak a nem muszlimokkal szemben, ezért nem összeegyeztethetőek a tolerancia, a társadalmi béke és a megkülönböztetés tilalmának értékeivel.

[htmlbox jogtar_kepzes]

 

Mint az ítéletet ismertető közleményben írták: a férfi megpróbálta „eltéríteni valódi céljától” az Emberi Jogok Európai Egyezményének a véleménynyilvánítás szabadságáról szóló cikkét, és olyan célokra felhasználni azt, amelyek nyilvánvalóan ellentétesek az egyezmény szellemével.

A marokkói-belga kettős állampolgárságú Fouad Belkacem által vezetett Sharia4Belgium egyebek mellett fiatalokat toborzott a Szíriában küzdő dzsihadisták számára Belgiumban, legfőképpen Antwerpenben és környékén.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Az online vizsgák biztonsági kérdései

Az online vizsgák egyre népszerűbbek az oktatásban, azonban számos biztonsági kihívást rejtenek magukban. Ebben a cikkben bemutatjuk az online vizsgák biztonsági kihívásait, problémáit, a lehetséges fenyegetéseket és a gyakorlati tanácsokat, amelyek segítenek a felhasználóknak biztonságban maradni.