A jogállamiságot védi a közigazgatási bíróság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jogállamiságot védő, fontos intézményt fognak felállítani a legfelsőbb közigazgatási bírósággal – emelte ki az igazságügyi miniszter az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában.


Trócsányi László azt mondta: a legfelsőbb közigazgatási bíróság létrehozásával egy „kétfejű” igazságszolgáltatási rendszert hoznak létre. Vannak, akik félelmet gerjesztenek ezzel kapcsolatban, pedig ilyen intézmény Európa számos országában létezik – jegyezte meg a miniszter.

A miniszter azt is elmondta, a jövő héten benyújtandó „Stop Soros” törvényjavaslat-csomagban lesznek változások a korábbi javaslathoz képest. Példaként említette, hogy ez már tartalmaz alaptörvény-módosítást, a Btk. és a rendőrségi törvény módosítását is. Szerepel benne például az ideiglenes távoltartás intézménye, amelyet azok ellen alkalmazhatna a rendőrség, akik alaposan gyanúsíthatóak azzal, hogy az illegális migrációt szervező tevékenységet folytatnak – tette hozzá.

[htmlbox kp_kommentar]

 

Trócsányi László – aki 2014 után az új kormányban is igazságügyi miniszter – azt mondta: Orbán Viktor miniszterelnöktől két fő feladatot kapott erre a ciklusra. Azt, hogy a nemzetközi vitákban foglalja össze Magyarország jogi érveit, valamint végezzék el az alkotmányos intézmények – köztük az igazságszolgáltatás – értékelését – fejtette ki.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.