A kommentek utólagos moderálása mentesít a felelősség alól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nagyon fontos döntést hozott ma a strasbourgi bíróság, amely az egész online sajtóra hatással lesz.


Míg egy fél évvel ezelőtt (2015. június 16.) hasonló ügyben (Delfi kontra Észtország ügy) egy észt online lap vonatkozásában a strasbourgi bíróság nagykamarája elutasította a véleményszabadság megsértésére való hivatkozást a kommentek vonatkozásában, ma egy magyar ügy kapcsán fordította meg , a strasbourgi bíróság az internetes kommentekről szóló gyakorlatát.

Tavaly ebben a kérdésben foglalt állást az Alkotmánybíróság is, a testület 19/2014. (V. 30.) AB határozatában kimondta, hogy „A kommentek moderálásáról a weboldal fenntartója dönt: erre jogszabály vagy a bírói gyakorlat sem kötelezi. A jogsértő közleményekért való felelősség (és adott esetben a helytállási kötelezettség) független a moderálástól: egyedül a jogsértő közlés tényén alapszik.” Mindezek alapján az Alkotmánybíróság szerint a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete és az Index  felelős az oldalán elhelyezett jogsértő kommentekért még akkor is, ha utólag eltávolítja azokat.

A mai strasbourgi döntés azonban kimondja, hogy a kommentek utólagos moderálása mentesítheti a felelősség alól az oldal üzemeltetőjét, vagyis azonnal el kell távolítania a sérelmes hozzászólásokat, amint azokról tudomást szerzett.


Kapcsolódó cikkek