A koronavírus járvány tanuláságai az igazságszolgáltatásban Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A CEPEJ az online bíróságok feltételeinek mihamarabbi megteremtésére ösztönzi az Európa Tanács tagállamait, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az alapvető jogokat és az eljárási garanciákat be kell tartani.

A koronavírus világjárvány lehetőséget kínál a hagyományos bíróságok jobb működésének átalakítására, mindaddig, amíg a minőségi igazságszolgáltatás és az egyéni jogok tiszteletben tartása áll a változások középpontjában – közölte az Igazságszolgáltatás Hatékonyságának Európai Bizottsága (CEPEJ)

Új iránymutatások bevezetésével a Bizottság, amely az Európa Tanács 47 tagállama szakértőiből áll, arra ösztönözte a kormányokat, hogy fektessenek be az internetes igazságszolgáltatásba, biztosítsanak online hozzáférést, távmeghallgatásokat, készítsék fel az igazságügyi dolgozókat az otthoni munkavégzésre és fektessenek be a számítógépes infrastruktúrába.

Ugyanakkor figyelmeztettek arra, hogy a változások nem veszélyeztethetik az alapvető jogokat, és hangsúlyozták, hogy a legsebezhetőbb személyeket, például az időseket vagy a fogyatékkal élőket érintő, valamint a közvetlenül a járvánnyal összefüggő ügyeket kiemelten kell kezelni.

Az iránymutatásokat 2020. június 10-én egy videokonferencián tartott ülésen fogadták el, és az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának görög elnöksége szervezte. Az elfogadott dokumentumok közül kiemelkedik a „Nyilatkozat a koronavírus járvánnyal kapcsolatos tapasztalatokról és az igazságszolgáltatás előtt álló kihívásokról a koronavírus járvány alatt és után” címet viselő CEPEJ nyilatkozat.

(coe.int)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.