A Nemzeti Védelmi Szolgálat 13 esetben indított eljárást megbízhatósági vizsgálat nyomán tavaly


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly 278 megbízhatósági vizsgálatból 13 esetben indult eljárás – tudatta a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) hétfőn a Facebook-oldalán.

Kifejtették: a megbízhatósági vizsgálat a korrupció elleni harc eszköze, célja azok kiszűrése mesterségesen létrehozott helyzetekkel, akik hivatali helyzetükkel, szolgálati kötelezettségeikkel visszaélve bűncselekményt követnének el; az NVSZ munkatársa vesztegetési pénzt ajánl a vizsgált személynek azért, hogy megszegje hivatali, munkaköri kötelességét.

A vizsgálatban azonban nem sérülhet az ellenőrzött személy döntési szabadsága, sem lelki, sem fizikai ráhatással nem lehet kényszeríteni, hogy a felajánlott összeget, vagy más jogtalan előnyt fogadjon el, megszegje kötelességét – hangsúlyozta az NVSZ.

A megbízhatósági vizsgálatot számos országban alkalmazzák. A tapasztalatok megosztása és a jó gyakorlatok elsajátítása érdekében nemzetközi konferenciát szervezett az NVSZ, melyen Bulgária, Ciprus, Észak-Macedónia, Moldova, Portugália, Románia és Szerbia partnerszolgálatainak vezető munkatársai vettek részt – írták.

„Olyan, a műveleti tevékenység szempontjából fontos szakmai finomhangolások is felszínre kerültek, melyek rávilágítottak arra, hogy bár a jogi keretek hasonlóak az egyes országokban, a végrehajtás gyakorlata azonban igazodik a társadalmi berendezkedéshez” – olvasható az NVSZ Facebook-oldalán.

Az NVSZ honlapja szerint a következő állami szerveknél végezhetnek megbízhatósági vizsgálatot: Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, rendőrség, BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, Terrorelhárítási Központ, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Országgyűlési Őrség, Országos Vízügyi Főigazgatóság, Nemzeti Szakértői és Kutató Központ, Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, Nemzeti Népegészségügyi Központ, Belügyminisztérium, Nemzetközi Oktatási Központ, Országos Kórházi Főigazgatóság, Klebelsberg Központ, kormányhivatalok, Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Aláírták a négyoldalú megállapodást az igazságügyi reformhoz kapcsolt béremelésről

A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet. 

2024. november 22.

Feltárták a szervezett bűnözés trendjeit

A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.