A Nemzeti Védelmi Szolgálat 13 esetben indított eljárást megbízhatósági vizsgálat nyomán tavaly


Tavaly 278 megbízhatósági vizsgálatból 13 esetben indult eljárás – tudatta a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) hétfőn a Facebook-oldalán.

Kifejtették: a megbízhatósági vizsgálat a korrupció elleni harc eszköze, célja azok kiszűrése mesterségesen létrehozott helyzetekkel, akik hivatali helyzetükkel, szolgálati kötelezettségeikkel visszaélve bűncselekményt követnének el; az NVSZ munkatársa vesztegetési pénzt ajánl a vizsgált személynek azért, hogy megszegje hivatali, munkaköri kötelességét.

A vizsgálatban azonban nem sérülhet az ellenőrzött személy döntési szabadsága, sem lelki, sem fizikai ráhatással nem lehet kényszeríteni, hogy a felajánlott összeget, vagy más jogtalan előnyt fogadjon el, megszegje kötelességét – hangsúlyozta az NVSZ.

A megbízhatósági vizsgálatot számos országban alkalmazzák. A tapasztalatok megosztása és a jó gyakorlatok elsajátítása érdekében nemzetközi konferenciát szervezett az NVSZ, melyen Bulgária, Ciprus, Észak-Macedónia, Moldova, Portugália, Románia és Szerbia partnerszolgálatainak vezető munkatársai vettek részt – írták.

„Olyan, a műveleti tevékenység szempontjából fontos szakmai finomhangolások is felszínre kerültek, melyek rávilágítottak arra, hogy bár a jogi keretek hasonlóak az egyes országokban, a végrehajtás gyakorlata azonban igazodik a társadalmi berendezkedéshez” – olvasható az NVSZ Facebook-oldalán.

Az NVSZ honlapja szerint a következő állami szerveknél végezhetnek megbízhatósági vizsgálatot: Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, rendőrség, BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, Terrorelhárítási Központ, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Országgyűlési Őrség, Országos Vízügyi Főigazgatóság, Nemzeti Szakértői és Kutató Központ, Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, Nemzeti Népegészségügyi Központ, Belügyminisztérium, Nemzetközi Oktatási Központ, Országos Kórházi Főigazgatóság, Klebelsberg Központ, kormányhivatalok, Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

Az Európai Unió Bírósága rést ütött az adóeljárási szabályainkon

Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák. Ez ugyanakkor nem csupán a külföldiek áfa-visszatérítésére lehet hatással, de bármely olyan áfa-ügyben is felhasználható, ahol az adóhatóság megtagadta a fellebbezés során benyújtott tények, bizonyítékok értékelését. Az ügy legfontosabb tanulságait a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőivel szedtük össze.

2024. május 16.

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a Médiatanács

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a médiatanács: annak ellenére, hogy egy eredeti film vágott verzióját sugározta a TV2, maradtak a műsorszámban olyan erőszakos jelenetek, amelyek magasabb korhatári kategóriába sorolást indokoltak volna a médiaszolgáltató által választottnál. Egyebek között erről is határozott május 14-i ülésén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.