A spanyol parlament felsőháza elutasította az amnesztiatörvényt


A spanyol parlament felsőháza (szenátus) kedden elutasította az amnesztiatörvény tervezetét, amely a szeparatista katalán politikusok és aktivisták számára közkegyelmet biztosítana.

A javaslatot a szenátusban többségben lévő jobboldali pártok 149 szavazattal vétózták meg a 113 támogató szavazattal szemben. „Nincs közjó, sem nagy, sem kicsi, amely indokolná ezt az amnesztiát, csak a hatalomhoz ragaszkodó kormányfő túlzott ambíciója” – fogalmazott a szavazást megelőző vitában Alicia García, a konzervatív Néppárt (PP) felsőházi frakcióvezetője.

A politikus ezzel arra utalt, hogy Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) a törvényjavaslatnak köszönhetően szerezte meg a spanyol parlament katalán függetlenségi pártjainak támogatását Pedro Sánchez kormányfővé választásához az ősszel.

A Spanyolországot kisebbségi koalícióban kormányzó PSOE indítványa a szenátusi vétót követően ismét visszakerült az alsóház elé, amely márciusban már egyszer elfogadta, és várhatóan május végén vagy június elején újból megszavazza.

A törvény kihirdetését követően a bíróságoknak két hónapjuk lesz tanulmányozni, hogy az új jogszabály miként befolyásolja a folyamatban lévő eljárásokat.

A jogszabály lényege, hogy megszünteti a „büntetőjogi, közigazgatási és számviteli felelősségét” azoknak, akik közreműködtek a katalán függetlenségi törekvések előmozdításában a 2011 novemberétől 2023 végéig tartó időszakban.

Az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya) katalán függetlenségi párt abban bízik, hogy alapítója, Carles Puigdemont ezt követően büntetlenül visszatérhet Spanyolországba több mint hat éve tartó brüsszeli emigrációjából.

A volt katalán elnök a vasárnapi katalán helyhatósági választásokat követően bejelentette szándékát a tartomány vezetésére, noha pártja másodikként végzett a Katalán Szocialista Párt (PSC) mögött.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.