A spanyol parlament felsőháza elutasította az amnesztiatörvényt


A spanyol parlament felsőháza (szenátus) kedden elutasította az amnesztiatörvény tervezetét, amely a szeparatista katalán politikusok és aktivisták számára közkegyelmet biztosítana.

A javaslatot a szenátusban többségben lévő jobboldali pártok 149 szavazattal vétózták meg a 113 támogató szavazattal szemben. „Nincs közjó, sem nagy, sem kicsi, amely indokolná ezt az amnesztiát, csak a hatalomhoz ragaszkodó kormányfő túlzott ambíciója” – fogalmazott a szavazást megelőző vitában Alicia García, a konzervatív Néppárt (PP) felsőházi frakcióvezetője.

A politikus ezzel arra utalt, hogy Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) a törvényjavaslatnak köszönhetően szerezte meg a spanyol parlament katalán függetlenségi pártjainak támogatását Pedro Sánchez kormányfővé választásához az ősszel.

A Spanyolországot kisebbségi koalícióban kormányzó PSOE indítványa a szenátusi vétót követően ismét visszakerült az alsóház elé, amely márciusban már egyszer elfogadta, és várhatóan május végén vagy június elején újból megszavazza.

A törvény kihirdetését követően a bíróságoknak két hónapjuk lesz tanulmányozni, hogy az új jogszabály miként befolyásolja a folyamatban lévő eljárásokat.

A jogszabály lényege, hogy megszünteti a „büntetőjogi, közigazgatási és számviteli felelősségét” azoknak, akik közreműködtek a katalán függetlenségi törekvések előmozdításában a 2011 novemberétől 2023 végéig tartó időszakban.

Az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya) katalán függetlenségi párt abban bízik, hogy alapítója, Carles Puigdemont ezt követően büntetlenül visszatérhet Spanyolországba több mint hat éve tartó brüsszeli emigrációjából.

A volt katalán elnök a vasárnapi katalán helyhatósági választásokat követően bejelentette szándékát a tartomány vezetésére, noha pártja másodikként végzett a Katalán Szocialista Párt (PSC) mögött.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Egyre gyakoribb a terhelt és az ügyészség közötti egyezség

Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon. Komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére. Gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között. Többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni az adatokat.

2024. november 21.

Médiatanács: nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázati eljárásban hirdetett nyertest a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa november 19-i ülésén, amelyen azt is megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek. A testület tájékoztatást kapott arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. Médiatanáccsal szembeni keresetét egy eljárás felfüggesztése iránt induló eljárásban.

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.