A Szegedi Törvényszéket és Ítélőtáblát értékelte az OBH elnöke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megalapozott és időszerű ítélkezés folyt tavaly a Szegedi Törvényszéken és Szegedi Ítélőtáblán – jelentette ki Senyei György.

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke kedden Szegeden a bíróságok összbírói értekezletét megelőző sajtótájékoztatóján elmondta, tavaly a Szegedi Törvényszéken és Szegedi Ítélőtáblán is növekedett a befejezett ügyek száma, 3,3, illetve 6,7 százalékkal.

Tizenegy távmeghallgatási terem van

Jelentősen csökkent a folyamatban lévő eljárások száma, az ügyhátralék a törvényszéken 21, a táblabíróságon 17 százalékkal.

Az OBH 2020-ban hozott intézkedéseket az ítélkezés időszerűségének javításáért. Bár előfordulnak olyan ügyek, ahol a bizonyítás széles spektruma vagy a jogi kérdés összetettsége miatt nem lehet az ügyek gyors lezárását várni, a jogkereső közönség indokolt igénye, hogy ne legyenek elhúzódó ügyek.

Az 2020 augusztusa óta az idei első negyedév végéig országosan 38 százalékkal csökkent a két éven túl húzódó ügyek száma. A Szegedi Törvényszéken és az Ítélőtáblán is sikerült komoly előrelépést elérni.

A pandémia következtében a bíróságok munkájában is előtérbe kerültek a digitális alkalmazások. 2021 első félévében országosan harminc új távmeghallgatási mobil végpontot alakítottak ki. A Szegedi Törvényszéken és a hozzá tartozó járásbíróságokon tíz, az ítélőtáblán egy távmeghallgatásra alkalmas tárgyalóterem van. A törvényszéken tavaly 1813, a táblabíróságon 55 távmeghallgatást tartottak.

Senyei György kifejtette, a távmeghallgatási rendszer használata a jövőben is indokolt, hiszen jelentős idő- és pénzmegtakarítást jelent nemcsak a bíróságoknak, hanem a jogkereső ügyfeleknek is – hangsúlyozta az elnök.

Egy döntést sem változtatott meg a Kúria

Bálind Attila, a Szegedi Ítélőtábla elnöke szerint a bíróság leterheltsége a vidéki táblabíróságokhoz hasonló. Tavaly a büntető peres ügyek számának csökkenése megállt, a polgári ügyeké kis mértékben nőtt, a táblabíróságra 1489 ügy érkezett, 1538 ügyet fejeztek be.

A büntetőügyek több mint 60 százalékát befejezték hat hónapon belül, a polgári ügyeknél mintegy 98 százalék ez az arány – közölte.

Az ítéletek megalapozottságával kapcsolatban az elnök elmondta, büntető ügyszakban tavaly a táblabíróság 16 döntésével szemben nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, ezek közül a Kúria egyet sem változtatott meg vagy helyezett hatályon kívül.

Vida-Sós Tünde, a Szegedi Törvényszék elnöke közölte, bár összességében csökkent a törvényszékre és az illetékességi területén működő járásbíróságokra érkező ügyek száma, a járásbírósági szinten polgári ügyszakban a legnagyobb mértékben nőtt országos összehasonlításban az ügyek száma. A büntető ügyszakban is jelentősen emelkedett a nem peres, különösen a nyomozási ügyek, a bírói engedélyes kényszerintézkedéssel kapcsolatos eljárások száma.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.