A tulajdonfelfogásról értekeztek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tulajdonfelfogásról és a tulajdonjog fogalmának történelmi fejlődéséről beszélt Lenkovics Barnabás AB-elnök és Darák Péter, a Kúria elnöke.


A klasszikus értelemben vett tulajdonfelfogás jelentősen átalakult, s a jogrendszer a tulajdonjognak inkább a szociális kötöttségeit hangsúlyozza – mondta a Kúria elnöke pénteken a Győri Ítélőtábla fennállásának tizedik évfordulója alkalmából tartott összbírói értekezleten, a táblabíróságon.

Darák Péter hozzátette: a szociális kötöttség, például a közteherviseléshez való hozzájárulás révén azonban a leginkább korlátozható joggá is vált a tulajdonjog, ezért is vált szét az alkotmányjogi és a polgárjogi tulajdon fogalma. Míg az alkotmányjogi tulajdonjog inkább egy funkcionális fogalmat jelent, amelyre a mindenkori közhatalom az értékgaranciát tudja biztosítani, addig a polgárjogi fogalomban a tulajdon tárgya más, inkább nevezhető materiálisnak – fogalmazott.

Elmondta azt is, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága például nem a tulajdon, hanem a javak fogalmát használja.

Polgári Jog: havonta megjelenő online folyóirat

Az új folyóirat célja, hogy tudományos igénnyel, de a gyakorlat számára is hasznosítható módon, a gyakorlatban felmerülő problémákra fókuszálva mutassa be a Polgári Törvénykönyvet.
Főszerkesztő: dr. Vékás Lajos

További részletek, megjelenés >>

Lenkovics Barnabás, az Alkotmánybíróság elnöke a tulajdonjog fogalmának történelmi fejlődéséről tartott előadásában hangsúlyozta, a tulajdonjognak ember- és egyben társadalomformáló szerepe van. John Locke angol filozófusra hivatkozva elmondta: a felvilágosodás korában definiálták, hogy a tulajdon az emberi személyiség kibontakozásának előfeltétele és biztosítéka. Példaként hozta fel az ember munkáját, amely a legszentebb és legsérthetetlenebb tulajdona, mert minden más tulajdonának az a forrása, s ilyen értelemben a boldogulásának a biztosítéka.

A jelenlegi globális viszonyokat elemezve elmondta azt is, hogy meg kell vizsgálni, hogyan lehet a tulajdonjogokat gazdasági téren fenntartható irányba terelni, mert a legnagyobb kihívás, amivel az embereknek ma szembe kell nézniük, az a globális kapitalizmus „katasztrófaállapota”, a túlnépesedés és a globális felmelegedés. Álláspontja szerint a migráció ezeknek az egyik következménye.

Darák Péter az összbírói értekezletet követő sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az utóbbi tíz évben az emberek mindennapi életének részévé vált a jog. Példaként említette, hogy amikor a bírósági ügyek iránt érdeklődnek az emberek, az azt jelenti, hogy bíznak a bírói rendszerben. Amikor kritikákat fogalmaznak meg, az pedig azt jelzi, hogy az emberek el merik mondani a véleményüket. Hangsúlyozta: ez azért is fontos, mert visszajelzést kapnak.

Közölte: olyan oktatófilmeket készítenek, amelyekkel egy-egy ügyet bemutatva szeretnék a közvélemény elé tárni a folyamatokat és a szempontokat, amelyek alapján döntés születik a tárgyalások végén. Ilyen oktatófilm készül a West Balkán-ügy vagy a Cozma-ügy tárgyalásáról.

(Forrás: MTI)

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Előjelentkezési akciónk keretében 2015. december 31-ig 149 990 Ft (+ áfa) helyett 128 990 Ft-ért (+ áfa) jelenkezhet.

Részletes program és jelentkezés >>


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.