Adócsalásához cégpiramist épített egy férfi


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cégpiramist kiépítve 632 millió forintos kárt okozott az állami költségvetésnek egy korábban a francia idegenlégióban is szolgáló férfi és négy társa. Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt vádat emeltek ellenük – közölte Horváth Szilárd Somogy megyei főügyész szerdánl.


Az elsőrendű vádlott egy biztonsági szolgáltatásokat nyújtó céget vezetett. Ahogy a vállalkozása növekedett, a cég adóterhei megsokasodtak, ezért elhatározta, hogy a társaival létrehoz egy olyan céghálót, amellyel az adófizetést el tudja kerülni.

[htmlbox BDT]

 

Érdemi tevékenységet, vagyis biztonsági szolgáltatást valójában végig csak a bűnszervezet vezetője által irányított vállalkozás végzett. A piramisszerűen felépülő cégháló azért kellett, hogy az általános forgalmi adó, és a munkavállalók foglalkoztatásával járó adóterhek megfizetését fiktív számlákkal és munkaszerződésekkel az alsóbb szinteken lévő, érdemi tevékenységet nem végző, „bukásra” szánt vállalkozásokra hárítsa. Ez utóbbiak az adófizetési kötelezettségnek nem tettek eleget, amivel az állami költségvetésnek összesen 632 millió forint kárt okoztak.

Az ügyészség a vádlottakra fegyházbüntetés, a bűncselekmények elkövetéséhez felhasznált cégekre több százmillió forint pénzbírság kiszabását indítványozta.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.