Alapszámlát nyithat bárki, aki jogszerűen tartózkodik Magyarországon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bankok csak kivételes esetben – a pénzmosásra utaló jelek esetén –  tagadhatják meg az alapvető számlaműveletek elvégzésére alkalmas számla megnyitását.


Uniós iránylevet ültet át a jogalkotó azzal a rendelettel, amely 2016. szeptember 19-i hatállyal  bevezeti az alapszámlát. A rendelet értelmében a bankok csak kivételes esetben – a pénzmosásra utaló jelek esetén –  tagadhatják meg az alapvető számlaműveletek elvégzésére alkalmas számla megnyitását.

 

Az alapszámlával legalább az alábbi szolgáltatásokat biztosítja a hitelintézet minden – az EGT államban tartózkodásra jogosult,  azaz Magyarországon jogszerűen tartózkodó – magánszemélynek:

  • a fizetési számla megnyitásához, vezetéséhez és megszüntetéséhez kapcsolódó minden művelet,
  • a fizetési számlára készpénz befizetése,
  • a fizetési számláról készpénz kifizetése a számlát vezető hitelintézet bankfiók-hálózatában és EGT-államban automata bankjegykiadó gépből (ATM) készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel,
  • az EGT-államokon belül átutalás és rendszeres átutalás teljesítése, valamint fogadása, beszedési megbízás teljesítése, és készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel a fizető fél által a kedvezményezett útján kezdeményezett fizetés, ideértve a készpénz-helyettesítő fizetési eszköz fizikai jelenléte nélküli fizetést is.

Az alapszámlához nem kapcsolódhat hitelkeret és kizárólag egy számlatulajdonosa lehet. A jogszabály azt is előírja, hogy az alapszámla vezetésére vonatkozó keretszerződés megkötését nem lehet más pénzügyi, kiegészítő pénzügyi szolgáltatás igénybevételéhez, valamint – hitelszövetkezet kivételével – a hitelintézetben történő tagsági részesedés szerzéséhez kötni.

Az alapszámla vezetésére vonatkozó keretszerződés alapján a fogyasztó által fizetendő díjak, költségek havi összege nem haladhatja meg az esedékességét megelőző év utolsó napján érvényes legkisebb összegű havi bruttó minimálbér 1,5%-át (jelenleg 1575 forintot), ha az alapszámla felett rendelkezni jogosult egy hónapban legfeljebb

  • Magyarországon elhelyezett ATM-ből forintban kettő készpénzfelvételt hajt végre, amelynek együttes összege nem haladja meg a 150 ezer forintot, vagy a fizetési számlát vezető hitelintézet bankfiók-hálózatában forintban egy készpénzfelvételt hajt végre legfeljebb 50 ezer forint értékben, valamint
  • akár papír alapon, akár elektronikus úton négy átutalási megbízást ad, amelynek együttes összege a rendszeres átutalási megbízások alapján teljesített átutalásokkal együtt nem haladja meg a 100 ezer forintot.

Az alapszámla vezetésére vonatkozó keretszerződés alapján a fizető fél által a kedvezményezett útján forintban kezdeményezett készpénz-helyettesítő eszközzel (bankkártyával) történt fizetés, az alapszámlára forintban történő készpénz befizetése, valamint az alapszámláról forintban történő beszedés teljesítése után külön díj vagy költség nem számítható fel.

EGT-államban tartózkodásra jogosult fogyasztó az alapszámla vezetésére vonatkozó keretszerződés megkötését akkor kezdeményezheti, ha Magyarországon más pénzforgalmi szolgáltatónál nem rendelkezik forintban vezetett fizetési számlával és nincs rendelkezési joga sem ilyen számla felett. Erről a fogyasztó a keretszerződés megkötésének kezdeményezésekor köteles írásban nyilatkozni.

 

Joganyag: 262/2016. (VIII. 31.) Korm. rendelet az alapszámlához való hozzáférésről, az alapszámla jellemzőiről és díjazásáról

Megjelent: MK 2016/132. (VIII. 31.)

Hatályos: 2016. 09. 18.

Megjegyzés: új jogszabály


Kapcsolódó cikkek

2024. november 7.

Megújuló fogyasztóvédelem

2025 januárjában feláll a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, amely még hatékonyabb fogyasztóvédelmi, azaz kormányhivatali fellépéseket sürget majd. Ehhez besegíthet, hogy a 2024 márciusától hatályos, legújabb fogyasztóvédelmi bírságrezsim már a kormányhivatalok számára is igen magas bírságok kiszabását teszi lehetővé.