Autóversenyző bűnszervezet tagjai ellen emeltek vádat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vádat emelt a Baranya Megyei Főügyészség 69 ember ellen, akik autóversenyzői tevékenységük finanszírozására bűnszervezetet hoztak létre, és ezzel mintegy 11 milliárd forintos kárt okoztak.

A vádhatóság közleménye szerint a terheltek üzletszerűen elkövetett sikkasztás és költségvetési csalás bűntette, hamis magánokirat felhasználásának vétsége és egyes esetekben a számvitel rendje megsértésének bűntette miatt felelhetnek a bíróság előtt.

Azt írták: a vádlottak 2012 előtt autóversenyzői tevékenységük finanszírozására bűnszervezetet hoztak létre, amely egy számlázási láncolatot épített ki. A színlelt reklámszolgáltatásra épülő láncolat érdekeltté tette a gazdasági társaságokat abban, hogy a vádlottak autóversenyzését támogassák.

Mint ismertették, ehhez úgy szereztek támogató cégeket, hogy a támogatás mértékét lényegesen meghaladó mértékű előnyt biztosítottak az érintett társaságok vezetőinek és maguknak a cégeknek. A valótlan tartalmú számlák befogadásával a támogató cégek képviselői a társaságok vagyonának egy részét eltulajdonították, az áfa- és a társaságiadó-fizetési kötelezettségüket csökkentették.

A támogatást nyújtó, reklámoztató cégek vezetői a bűnszervezet érdekeltségébe tartozó cégekkel kötött reklámszerződésekben rögzített összegeket általában havi rendszerességgel átutalták. Majd a versenyeztető cég számlájáról a bűnszervezet valamely tagja azt készpénzben felvette, és a részesedés levonása után visszajuttatta a reklámoztató társaságok részére.

A sikkasztással a vádlottak mintegy 9 milliárd forint kárt okoztak, a költségvetésnek okozott vagyoni hátrány összege pedig meghaladja a 2 milliárd forintot – írták.

A reklámoztató társaságok közül több mint 20 cég önként megfizette az állami büdzsének okozott kár összegét, mintegy 800 millió forintot, így az ő esetükben az hiánytalanul megtérült – áll a közleményben.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Dél-dunántúli Regionális Bűnügyi Igazgatóságának vezetői május 8-án sajtótájékoztatón számoltak be arról, hogy vádemelési javaslattal lezárták az ügyben a nyomozást.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.