Az áldozat okosórája buktatta le a gyilkost
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Egy ausztrál nőt az anyósa megölésével vádolnak. Az ügyészség legfőbb bizonyítéka az áldozat okosórája által rögzített adatokból áll.
Az áldozat egy 57 éves Fülöp-Szigetekről származó nő, akit a saját ausztáliai házában holtan találtak.A gyilkossággal az áldozat menyét vádolják, akit az áldozat okosórája buktatott le.
Az okosórán található adatok cáfolják a gyanúsított vallomását, aki azt állítja, hogy egy férfiakból álló banda már a munkahelyétől kezdve követte a meggyilkolt nőt, a ház előtt körülbelül 20 percig vitatkoztak vele, majd betörtek a házba és megölték az anyósát. A nő állítása szerint semmit nem hallott a gyilkosságból, mert éppen a konyhában dolgozott, az ajtó pedig csukva volt.
A rendőrséget az egyik szomszéd értesítette, amikor arra lett figyelmes, hogy a gyanúsított este 10 óra körül, zaklatott állapotban áll a két telket elválasztó sövény mellett.
Az ügyészség szerint azonban az okosóra nem támasztja alá a nő vallomását, mert az anyósára röviddel a hazaérkezését követően, lesből támadt rá az elkövető. A nyomozás alapján a nőre 6:38 körül támadtak rá és 6:45-kor már halott volt.
Az adatok tehát egyértelműen cáfolják a gyanúsítottnak a bandára és a 20 perces vitatkozásra vonatkozó vallomását.
A nő valóban este 10 óra körül jött ki zaklatottan a házból, azonban az anyósa, ekkor már több mint 3 órája halott volt. Ezidő alatt a gyanúsított átrendezhette a helyszínt és eltüntethette a véres ruháit.
Az okosóra a nap folyamán végig rögzítette az áldozat szívverését is, amely adatok szintén ellentmondanak a gyanúsított vallomásának.
Az ügyészség szerint a nő egyáltalán nem volt felkészülve arra, hogy a rendőrség az eszköz elemzésével képes megállapítani a halál beálltának időpontját és a gyilkosság egyéb körülményeit.
Az okoseszközök bizonyítékként való felhasználása nemcsak az USA-ban, de Európában is egyre gyakoribb.
Januárban például Németországban használták fel az áldozat telefonjáról gyűjtött egészségügyi adatokat egy 19 éves orvostanhallgató megerőszakolásának és meggyilkolásának ügyében. Az alkalmazásban található lépésszámláló elemzésével a rendőrség még azt is megállapította, hogy az elkövető végigvonszolta áldozatát a folyóparton.
Tavaly egy connecticuti ügyben is egy alkalmazás szolgáltatta a bizonyítékot egy feleségét megölő férfi ellen, mert az adatok nem támasztották alá a férfi által elmondottakat.
A férfi vallomása szerint a nőt egy betörő ölte meg, azonban az alkalmazás adati szerint a gyilkosság feltételezett időpontja után a nő még 1 órát mozgott. A férfi tagadta a gyilkosság elkövetését.
A connecticuti ügyben az ügyész méltatta a technológiát. Szerinte az olyan, mint egy „elektronikus újlenyomat, amely nagyban segíti a nyomozók munkáját.” „Sokkal gyorsabban lehet eredményeket elérni, mint például a DNS elemzésével.”
(telegraph.co.uk)
[htmlbox be_jogszabalytukor]